En adgangskode er ikke nødvendigvis et tegn på høj sikkerhed i nyt phishing-trick

TA551 er navnet på en ny type cyberangreb, som særligt virksomheders økonomi-medarbejdere skal være på stikkerne for at undgå. Ved at bruge adgangskoder som en falsk tryghed, lokker den ofrene til at installere malware.

Artikel top billede

En ny type cyberangreb har lusket sig ind i trusselslandskabet, og bruger adgangskoder til at skabe en falsk troværdighed for ofrene.

I mails lokkes medarbejdere til at installere malware.

Det er særligt medarbejderne i verdens økonomiafdelinger, der er udsatte for at komme til at åbne en zipfil med skaldeligt malware.

Metoden går under navnet TA551 og dækker over en ny form for Shathak-angreb.

Angrebet går ud på, at ondsindede aktører sender mails ud, med en låst zip-fil vedhæftet mailen.

I mailen er vedlangt koden til låsen, så den intetanende medarbejder kan åbne sin zip-fil op og få adgang til indholdet.

Men gør offeret dette, vil vedkommende aktivere såkaldte makroer og den skadelige malware vil inficere modtagerens enhed.

TA551 har i løbet af december eksekveret mellem 2.000 og 7.000 unikke angreb om dagen.

Spot TA551 i din indbakke

Mailens indhold er typisk stykket sammen af tekster fra reelle e-mails, som bagmændene har fået fingre i. Derfor kan det være sværere end normalt at spotte, at der er tale om et it-angreb.

Men der er en række ting, man kan være opmærksom på:

Fil-navn: Et fællestræk for størstedelen af angrebene er dog, at den vedhæftede fil hedder det samme som det firma, som modtageren arbejder i - altså firmanavn.zip.

Emnefeltet: Her vil oplysninger som firmaets navn, modtagerens stilling eller navne på kolleger og samarbejdspartnere typisk optræde i denne type phishing.

Læses lige nu

    Annonceindlæg fra Barco

    De vigtigste samarbejdstrends, som enhver IT-leder bør holde øje med

    I lang tid har samarbejdsbranchen fokuseret på at forbedre enhedsfunktioner – bedre kameraer, klarere lyd og smartere software. Men den virkelige forvandling handler ikke om funktioner.

    Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

    Cyberdivisionen søger IT-Supporter til Svanemøllen

    Københavnsområdet

    Netcompany A/S

    Managing Architect

    Midtjylland

    Vivant ApS

    Team Lead – Support & Operations

    Københavnsområdet

    Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

    Driftstærk IT-profil til Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

    Københavnsområdet

    Navnenyt fra it-Danmark

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. januar 2026 ansat Morten Kronborg som Consultant ERP. Han skal især beskæftige sig med hjælp og rådgivning af kundernes handels-forretningsprocesser indenfor salg og indkøb. Han kommer fra en stilling som Digital Forretningskonsulent hos Gasa Nord Grønt. Han er uddannet speditør og har bevæget sig ind i handelsvirksomheder hvor han endte med ansvar for ERP-løsninger. Han har tidligere beskæftiget sig med at være ansvarlig for implementering og drift af IT-projekter. Nyt job

    Morten Kronborg

    Norriq Danmark A/S

    55,7° North (a Beautiful Things company) har pr. 2. februar 2026 ansat Philip Jacobi Zahle, 53 år,  som Partner & CSMO. Han skal især beskæftige sig med Ansvar for Salg, Marketing og Brandudvikling i Norden, som han tidligere har gjort med GoPro, Skullcandy og Insta360 m.fl. Han kommer fra en stilling som Marketing & Branding Manager hos Boston Group A/S. Han har tidligere beskæftiget sig med distribution og brand building gennem 26 år og er kendt fra mærker som GoPro, Skullcandy og Insta360. Nyt job

    Philip Jacobi Zahle

    55,7° North (a Beautiful Things company)

    netIP har pr. 20. januar 2026 ansat Mikkel Lykke Petersen som Datateknikerelev ved netIP Thisted/Aalborg. Han er uddannet håndværker og har arbejdet som både montør, mekaniker, tømrer og tagdækker. Nyt job
    Infosuite A/S har pr. 1. marts 2026 ansat Henrik Sandmann som Chief Operating Officer (COO). Han skal især beskæftige sig med drift, produktudvikling og skalering, herunder også procesforbedringer og udnyttelse af AI og nye teknologier. Han kommer fra en stilling som Program Director hos ADMG ApS. Han er uddannet cand. scient i datalogi og har derudover en MBA indenfor strategi, ledelse og forretningsudvikling. Nyt job

    Henrik Sandmann

    Infosuite A/S