En adgangskode er ikke nødvendigvis et tegn på høj sikkerhed i nyt phishing-trick

TA551 er navnet på en ny type cyberangreb, som særligt virksomheders økonomi-medarbejdere skal være på stikkerne for at undgå. Ved at bruge adgangskoder som en falsk tryghed, lokker den ofrene til at installere malware.

Artikel top billede

En ny type cyberangreb har lusket sig ind i trusselslandskabet, og bruger adgangskoder til at skabe en falsk troværdighed for ofrene.

I mails lokkes medarbejdere til at installere malware.

Det er særligt medarbejderne i verdens økonomiafdelinger, der er udsatte for at komme til at åbne en zipfil med skaldeligt malware.

Metoden går under navnet TA551 og dækker over en ny form for Shathak-angreb.

Angrebet går ud på, at ondsindede aktører sender mails ud, med en låst zip-fil vedhæftet mailen.

I mailen er vedlangt koden til låsen, så den intetanende medarbejder kan åbne sin zip-fil op og få adgang til indholdet.

Men gør offeret dette, vil vedkommende aktivere såkaldte makroer og den skadelige malware vil inficere modtagerens enhed.

TA551 har i løbet af december eksekveret mellem 2.000 og 7.000 unikke angreb om dagen.

Spot TA551 i din indbakke

Mailens indhold er typisk stykket sammen af tekster fra reelle e-mails, som bagmændene har fået fingre i. Derfor kan det være sværere end normalt at spotte, at der er tale om et it-angreb.

Men der er en række ting, man kan være opmærksom på:

Fil-navn: Et fællestræk for størstedelen af angrebene er dog, at den vedhæftede fil hedder det samme som det firma, som modtageren arbejder i - altså firmanavn.zip.

Emnefeltet: Her vil oplysninger som firmaets navn, modtagerens stilling eller navne på kolleger og samarbejdspartnere typisk optræde i denne type phishing.

Computerworld Events

Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

Sikkerhed | Aarhus C

Executive roundtable: Cyberrobusthed i praksis

Cyberangreb rammer driften. NIS2 og DORA kræver dokumenteret gendannelse under pres. Få konkret metode til at teste, måle og bevise robusthed på tværs af cloud, SaaS og leverandører. Deltag i lukket roundtable med Commvault og Hitachi.

Digital transformation | København Ø

Sådan etablerer du digital suverænitet

Digital suverænitet afgør kontrol over data, systemer og afhængigheder i Danmark. Computerworld samler Dansk Erhverv og IBM-eksperter om konkrete arkitekturvalg, governance og platforme, der sikrer reel kontrol. Få overblik og handlekraft.

Digital transformation | København

Roundtable: Fra legacy til AI – de strategiske valg for digitale ledere

Legacy-systemer bremser mange AI-ambitioner. Digitale ledere skal vælge platform, tempo og arkitektur. Computerworld samler CIO’er og CTO’er til lukket roundtable om vejen fra legacy til AI-parat forretning. Få perspektiver fra COWI og del...

Se alle vores events inden for it

Navnenyt fra it-Danmark

Renewtech ApS har pr. 1. februar 2026 ansat Thomas Bjørn Nielsen som E-Commerce Manager. Han skal især beskæftige sig med at optimere og vækste virksomhedens digitale platforme yderligere. Han kommer fra en stilling som Operations Project Manager hos Tiger Media. Han er uddannet fra Aalborg Universitet og har en MSc. i International Virksomhedsøkonomi. Nyt job

Thomas Bjørn Nielsen

Renewtech ApS

Khaled Zamzam, er pr. 1. marts 2026 ansat hos Immeo som Consultant. Han er nyuddannet i Informationsteknologi fra DTU. Nyt job
Immeo har pr. 1. februar 2026 ansat Claes Justesen som Principal. Han kommer fra en stilling som Director hos Valtech. Nyt job
Henrik Vittrup Zoega, projektkoordinator hos Departementet for Fiskeri, Fangst, Landbrug og Selvforsyning, Grønland, har pr. 22. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Syddansk Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

Henrik Vittrup Zoega

Departementet for Fiskeri, Fangst, Landbrug og Selvforsyning, Grønland