Kæmpehack af Acer viser, at små virksomheder, der bruger Exchange, er i overhængende fare

Mindre virksomheder er i særlig stor fare. Det viser historiens dyreste ransomware-angreb, der har ramt hardwareproducenten Acer, mener en ekspert.

Artikel top billede

Det historiske hack, der har ramt hardwareproducenten Acer, trækker en lige linje fra Exchange-angrebet. Og det viser, at særligt mindre virksomheder er i stor fare, mener Ryan Weeks, der er CISO hos it-virksomheden Datto.

Acer-hacet er det dyreste ransomware-angreb hidtil. Det er udført af hackergruppen REvil, som forlanger svimlende 300 millioner kroner i løsesum efter at have krypteret en del af virksomhedens filer.

Læs om hacket her: Acer ramt af verdens hidtil dyreste ransomware-angreb: Kan have forbindelse til Microsoft Exchange-sårbarheden

Og for Ryan Weeks er der ingen tvivl. Angrebet på den taiwanske teknologiproducent viser, at en virksomheds størrelse ikke gør dem immune over for de risici, som det nuværende cybersikkerhedslandskab udgør.

“Dette er desværre endnu et angreb, der relaterer sig til det store sikkerhedshul på Microsoft Exchange. Vi oplever, at cyberkriminelle per automatik udnytter nye sikkerhedshuller til deres egen fordel. I dag kan både små og store virksomheder blive ramt - og hvis de store kan rammes, kan alle rammes.”

Ransomware-angrebet skete idet REvil rettede den digitale pistol mod Acers Microsoft Exchange-servere. Og dete r dårligt nyt for mindre virksomheder.

For ransomwareangreb er ofte alt for komplekse for mindre virksomheder at forhindre og efterfølgende håndtere, forklarer Weeks.

“Der er en sandsynlighed for, at mange mindre danske virksomheder kan være ramt af dette angreb, og derfor er sårbare mod cyberangreb. Derfor er det ekstra vigtigt, at virksomheder henvender sig til en it-serviceleverandør, så de ikke står alene med en potentiel sikkerhedstrussel som denne.”

REvil - der også går under navnet Sodinokibi - beskriver Center for Cybersikkerhed som "banebrydende på ransomware-markedet". de har opereret siden 2018, og det anslås, at de har tjent op imod 100 millioner dollar - altså over 600 millioner danske kroner - på deres kriminelle aktiviteter.

Læses lige nu

    Annonce

    Computerworld Events

    Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

    Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
    Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
    Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
    Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

    Jura | København

    Compliance Day 2026

    Computerworld samler NIS2, AI Act, DORA, GDPR og ledelsesansvar i ét skarpt program. Få styr på kravene og omsæt dem til styring, beslutninger og handling i hverdagen. Tilmeld dig Compliance Day.

    Sikkerhed | Kongens Lyngby

    Hele Danmark øver

    Digitalisering skaber både muligheder og sårbarheder. Hele Danmark Øver styrker virksomhedernes beredskab gennem praktiske øvelser, indsigt og samarbejde. Deltag og lær, hvordan din organisation står stærkere, når cyberangrebet rammer.

    Sikkerhed | Kongens Lyngby

    Årets CISO 2026

    Årets CISO 2026 hylder de sikkerhedsledere, der skaber robusthed i et sikkerhedslandskab under pres – og som formår at løfte cyber- og informationssikkerhed fra teknisk disciplin til strategisk ledelsesopgave.

    Se alle vores events inden for it

    Navnenyt fra it-Danmark

    Genetec har pr. 1. august 2026 ansat Jan Julin som Channel Account Executive. Han skal især beskæftige sig med styrke samarbejdet med partnere og kunder i Danmark, Finland og Baltikum. Han kommer fra en stilling som Senior Business Development Manager hos Dahua Technology. Han har tidligere beskæftiget sig med videoovervågning, adgangskontrol, sikkerhedsteknologi, salg og forretningsudvikling. Nyt job

    Jan Julin

    Genetec

    Arctic Wolfs Network har pr. 1. september 2026 ansat Victor Dohlmann som Sales Director for Nordics. Nyt job

    Victor Dohlmann

    Arctic Wolfs Network

    Dansk AM Hub har pr. 1. november 2026 ansat Rasmus Pedersen som Chief Digital Officer. Rasmus skal især beskæftige sig med fokusudviddelse fra additive manufacturing til produktinnovation gennem AI, automatisering og andre nye teknologier. Rasmus er uddannet maskiningeniør med speciale i produktudvikling og med ph.d. i udvikling af modulære produktplatforme. Rasmus har tidligere beskæftiget sig med transformation og digitalisering i værdikæden fra produktudvikling til produktion. Nyt job

    Rasmus Pedersen

    Dansk AM Hub

    Arctic Wolf Networks har pr. 3. august 2026 ansat Johnny Krogsboll som Head of Sales Engineering for Norden.Med base i Stockholm får han ansvaret for Arctic Wolfs samlede Sales Engineering-organisation i den nordiske region.<br /><br />Johnny Krogsboll skal være med til at udbygge Arctic Wolfs tilstedeværelse i Norden og hjælpe virksomheder og organisationer med at stå stærkere over for et stadig mere komplekst cybertrusselsbillede. Det skal blandt andet ske i tæt samarbejde med Arctic Wolfs vigtigste kanalpartnere i regionen.<br /><br />Gennem sin karriere har Johnny Krogsboll arbejdet med og rådgivet virksomheder hos blandt andre Hewlett-Packard, Trend Micro og Palo Alto Networks med fokus på at skabe konkret værdi af deres teknologiinvesteringer. Nyt job

    Johnny Krogsboll

    Arctic Wolf Networks