Kæmpehack af Acer viser, at små virksomheder, der bruger Exchange, er i overhængende fare

Mindre virksomheder er i særlig stor fare. Det viser historiens dyreste ransomware-angreb, der har ramt hardwareproducenten Acer, mener en ekspert.

Artikel top billede

Det historiske hack, der har ramt hardwareproducenten Acer, trækker en lige linje fra Exchange-angrebet. Og det viser, at særligt mindre virksomheder er i stor fare, mener Ryan Weeks, der er CISO hos it-virksomheden Datto.

Acer-hacet er det dyreste ransomware-angreb hidtil. Det er udført af hackergruppen REvil, som forlanger svimlende 300 millioner kroner i løsesum efter at have krypteret en del af virksomhedens filer.

Læs om hacket her: Acer ramt af verdens hidtil dyreste ransomware-angreb: Kan have forbindelse til Microsoft Exchange-sårbarheden

Og for Ryan Weeks er der ingen tvivl. Angrebet på den taiwanske teknologiproducent viser, at en virksomheds størrelse ikke gør dem immune over for de risici, som det nuværende cybersikkerhedslandskab udgør.

“Dette er desværre endnu et angreb, der relaterer sig til det store sikkerhedshul på Microsoft Exchange. Vi oplever, at cyberkriminelle per automatik udnytter nye sikkerhedshuller til deres egen fordel. I dag kan både små og store virksomheder blive ramt - og hvis de store kan rammes, kan alle rammes.”

Ransomware-angrebet skete idet REvil rettede den digitale pistol mod Acers Microsoft Exchange-servere. Og dete r dårligt nyt for mindre virksomheder.

For ransomwareangreb er ofte alt for komplekse for mindre virksomheder at forhindre og efterfølgende håndtere, forklarer Weeks.

“Der er en sandsynlighed for, at mange mindre danske virksomheder kan være ramt af dette angreb, og derfor er sårbare mod cyberangreb. Derfor er det ekstra vigtigt, at virksomheder henvender sig til en it-serviceleverandør, så de ikke står alene med en potentiel sikkerhedstrussel som denne.”

REvil - der også går under navnet Sodinokibi - beskriver Center for Cybersikkerhed som "banebrydende på ransomware-markedet". de har opereret siden 2018, og det anslås, at de har tjent op imod 100 millioner dollar - altså over 600 millioner danske kroner - på deres kriminelle aktiviteter.

Annonce

Computerworld Events

Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

It-løsninger | Online

ERP Insights 2026

Webinaret giver et samlet overblik over, hvordan ERP-landskabet ændrer sig, og hvilke arkitekturvalg der får direkte betydning for forretningens evne til at tilpasse sig.

Sikkerhed | København

Cyber Security Festival 2026

Mød Danmarks skrappeste it-sikkerhedseksperter og bliv klar til at planlægge og eksekvere en operationel og effektiv cybersikkerhedsstrategi, når vi åbner dørene for +1.700 it-professionelle. Du kan glæde dig til oplæg fra mere end 80 talere og...

It-løsninger | København

Dynamics 365 FO: Næste niveau for data, AI og forretning

Få overblik over vejen fra Dynamics AX til Finance & Operations – eller løft værdien af Dynamics FO. Hør praksisnære cases om strategi, migration og optimering. Vælg spor, få dyb faglig indsigt, styrk beslutningerne. Tilmeld dig konferencen i...

Se alle vores events inden for it

Navnenyt fra it-Danmark

Sophie Dalsgaard Myhrmann, er pr. 1. september 2026 ansat hos Elbek & Vejrup A/S som Project Manager i Logistik & Produktion. Hun skal især beskæftige sig med projektledelse indenfor logistik og produktion. Hun er nyuddannet cand.it, i IT, kommunikation og Organisation fra Aarhus Univeristet. Nyt job

Sophie Dalsgaard Myhrmann

Elbek & Vejrup A/S

Fellowmind Denmark A/S har pr. 1. september 2026 ansat Morten Jakobi som Business Unit Director. Han skal især beskæftige sig med at samle og udvikle Fellowminds forretning inden for Managed Services, Cloud Infrastructure & Security. Han kommer fra en stilling som Chief Executive Officer hos Inventio.it A/S. Han har tidligere beskæftiget sig med Ledelse og udvikling af Managed Services, serviceforretninger og transformation i Norden og Benelux. Nyt job

Morten Jakobi

Fellowmind Denmark A/S

Arctic Wolfs Network har pr. 1. september 2026 ansat Victor Dohlmann som Sales Director for Nordics. Nyt job

Victor Dohlmann

Arctic Wolfs Network

LCG har pr. 1. september 2026 ansat Thomas Wong, 47 år,  som Director of Cyber & Risk Advisory. Han skal især beskæftige sig med Ansvar for at udvikle LCG’s rådgivning inden for cybersikkerhed, cyberrisiko og GRC. Han kommer fra en stilling som VP of security hos Atea. Nyt job