Kæmpehack af Acer viser, at små virksomheder, der bruger Exchange, er i overhængende fare

Mindre virksomheder er i særlig stor fare. Det viser historiens dyreste ransomware-angreb, der har ramt hardwareproducenten Acer, mener en ekspert.

Artikel top billede

Det historiske hack, der har ramt hardwareproducenten Acer, trækker en lige linje fra Exchange-angrebet. Og det viser, at særligt mindre virksomheder er i stor fare, mener Ryan Weeks, der er CISO hos it-virksomheden Datto.

Acer-hacet er det dyreste ransomware-angreb hidtil. Det er udført af hackergruppen REvil, som forlanger svimlende 300 millioner kroner i løsesum efter at have krypteret en del af virksomhedens filer.

Læs om hacket her: Acer ramt af verdens hidtil dyreste ransomware-angreb: Kan have forbindelse til Microsoft Exchange-sårbarheden

Og for Ryan Weeks er der ingen tvivl. Angrebet på den taiwanske teknologiproducent viser, at en virksomheds størrelse ikke gør dem immune over for de risici, som det nuværende cybersikkerhedslandskab udgør.

“Dette er desværre endnu et angreb, der relaterer sig til det store sikkerhedshul på Microsoft Exchange. Vi oplever, at cyberkriminelle per automatik udnytter nye sikkerhedshuller til deres egen fordel. I dag kan både små og store virksomheder blive ramt - og hvis de store kan rammes, kan alle rammes.”

Ransomware-angrebet skete idet REvil rettede den digitale pistol mod Acers Microsoft Exchange-servere. Og dete r dårligt nyt for mindre virksomheder.

For ransomwareangreb er ofte alt for komplekse for mindre virksomheder at forhindre og efterfølgende håndtere, forklarer Weeks.

“Der er en sandsynlighed for, at mange mindre danske virksomheder kan være ramt af dette angreb, og derfor er sårbare mod cyberangreb. Derfor er det ekstra vigtigt, at virksomheder henvender sig til en it-serviceleverandør, så de ikke står alene med en potentiel sikkerhedstrussel som denne.”

REvil - der også går under navnet Sodinokibi - beskriver Center for Cybersikkerhed som "banebrydende på ransomware-markedet". de har opereret siden 2018, og det anslås, at de har tjent op imod 100 millioner dollar - altså over 600 millioner danske kroner - på deres kriminelle aktiviteter.

Læses lige nu

    Event: Cyber Security Festival 2026

    Sikkerhed | København

    Mød Danmarks skrappeste it-sikkerhedseksperter og bliv klar til at planlægge og eksekvere en operationel og effektiv cybersikkerhedsstrategi, når vi åbner dørene for +1.700 it-professionelle. Du kan glæde dig til oplæg fra mere end 70 talere og møde mere end 50 leverandører over to dage.

    18 & 19 november 2026 | Gratis deltagelse

    Navnenyt fra it-Danmark

    Netip A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Kristina Svingel Jeppesen som bogholder ved netIP's kontor i Thisted. Hun kommer fra en stilling som Kontorassistent hos DFI Geisler. Nyt job
    Steen Marquard,  Jabra, er pr. 15. juni 2026 udnævnt som Regional President for Norden og UK. Han er uddannet HD(O). Han beskæftiger sig med I sin nye rolle får Steen ansvar for at videreudvikle salget af virksomhedens professionelle lyd- og videoløsninger, samt styrke samarbejdet med channel teams og partnere på tværs af regionen. Udnævnelse
    Jakob Dirksen, SVP, Nordic Customer Delivery & Operations hos GlobalConnect, er pr. 1. maj 2026 forfremmet til EVP, Infrastructure Delivery & Operations. Han skal fremover især beskæftige sig med at lede Infrastructure Delivery & Operations, der har til opgave at drive og udvikle fibernetværket på tværs af virksomheden. Forfremmelse

    Jakob Dirksen

    GlobalConnect

    Immeo har pr. 1. maj 2026 ansat Sofie Amalie Buur som Consultant. Hun kommer fra en stilling som Frontend Engineer & UI/UX Designer hos Valyrion. Hun er uddannet Cand.it. Softwaredesign ved ITU. Nyt job