Kæmpehack af Acer viser, at små virksomheder, der bruger Exchange, er i overhængende fare

Mindre virksomheder er i særlig stor fare. Det viser historiens dyreste ransomware-angreb, der har ramt hardwareproducenten Acer, mener en ekspert.

Artikel top billede

Det historiske hack, der har ramt hardwareproducenten Acer, trækker en lige linje fra Exchange-angrebet. Og det viser, at særligt mindre virksomheder er i stor fare, mener Ryan Weeks, der er CISO hos it-virksomheden Datto.

Acer-hacet er det dyreste ransomware-angreb hidtil. Det er udført af hackergruppen REvil, som forlanger svimlende 300 millioner kroner i løsesum efter at have krypteret en del af virksomhedens filer.

Læs om hacket her: Acer ramt af verdens hidtil dyreste ransomware-angreb: Kan have forbindelse til Microsoft Exchange-sårbarheden

Og for Ryan Weeks er der ingen tvivl. Angrebet på den taiwanske teknologiproducent viser, at en virksomheds størrelse ikke gør dem immune over for de risici, som det nuværende cybersikkerhedslandskab udgør.

“Dette er desværre endnu et angreb, der relaterer sig til det store sikkerhedshul på Microsoft Exchange. Vi oplever, at cyberkriminelle per automatik udnytter nye sikkerhedshuller til deres egen fordel. I dag kan både små og store virksomheder blive ramt - og hvis de store kan rammes, kan alle rammes.”

Ransomware-angrebet skete idet REvil rettede den digitale pistol mod Acers Microsoft Exchange-servere. Og dete r dårligt nyt for mindre virksomheder.

For ransomwareangreb er ofte alt for komplekse for mindre virksomheder at forhindre og efterfølgende håndtere, forklarer Weeks.

“Der er en sandsynlighed for, at mange mindre danske virksomheder kan være ramt af dette angreb, og derfor er sårbare mod cyberangreb. Derfor er det ekstra vigtigt, at virksomheder henvender sig til en it-serviceleverandør, så de ikke står alene med en potentiel sikkerhedstrussel som denne.”

REvil - der også går under navnet Sodinokibi - beskriver Center for Cybersikkerhed som "banebrydende på ransomware-markedet". de har opereret siden 2018, og det anslås, at de har tjent op imod 100 millioner dollar - altså over 600 millioner danske kroner - på deres kriminelle aktiviteter.

Annonce

Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

SAP-medarbejder til Roller & Autorisationer i Forsvarets Cyberdivision

Københavnsområdet

Netcompany A/S

Microsoft Operations Engineer

Midtjylland

Politiets Efterretningstjeneste

Sektionsleder til IT Porteføljestyring i PET

Københavnsområdet

Computerworld Events

Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

Digital transformation | Frederiksberg

Roundtable: AI i drift – fra eksperimenter til ansvar, værdi og kontrol

AI-initiativerne breder sig hurtigt, men skaleringen halter. Kun hver fjerde virksomhed har flyttet en større del af sine AI-eksperimenter i produktion. Computerworld samler en udvalgt kreds af CIO’er og digitale beslutningstagere til et...

Sikkerhed | Online

Det du glemmer i Azure - men aldrig on-prem: Sådan genfinder du kontrollen

Undgå dyre fejl i Azure. Få styr på udfasede services, skjulte omkostninger og governance. Lær, hvordan Reserved Instances, Azure Hybrid Benefit og de rette styringsmekanismer giver mere værdi, lavere omkostninger og en mere robust Azure-platform....

Se alle vores events inden for it

Navnenyt fra it-Danmark

Fellowmind Denmark A/S har pr. 1. september 2026 ansat Morten Jakobi som Business Unit Director. Han skal især beskæftige sig med at samle og udvikle Fellowminds forretning inden for Managed Services, Cloud Infrastructure & Security. Han kommer fra en stilling som Chief Executive Officer hos Inventio.it A/S. Han har tidligere beskæftiget sig med Ledelse og udvikling af Managed Services, serviceforretninger og transformation i Norden og Benelux. Nyt job

Morten Jakobi

Fellowmind Denmark A/S

Norriq Danmark A/S har pr. 2. marts 2026 ansat Kristoffer Hyltoft Overlund som Consultant ERP. Han skal især beskæftige sig med understøtte vores kunders forretning og vækstambitioner. Han kommer fra en stilling som Salgskonsulent hos D´Wine. Han er uddannet hos Aalborg Universitet hvor hvor han har taget en cand.it, IT-ledelse. Nyt job

Kristoffer Hyltoft Overlund

Norriq Danmark A/S

Norriq Danmark A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Nikolaj Henrik Pieter Jansen som Junior Consultant. Han skal især beskæftige sig med at understøtte vores konsulenter med praktiske og analytiske opgaver på diverse kundeprojekter. Han kommer fra en stilling som Digital Advisor & Account Manager hos Twentyfour. Han er uddannet hos IT-Universitetet i København. Han har tidligere beskæftiget sig med salg og projektstyring. Nyt job

Nikolaj Henrik Pieter Jansen

Norriq Danmark A/S

Norriq Danmark A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Ida Laursen som Junior Consultant. Hun skal især beskæftige sig med at understøtte vores konsulenter med praktiske og analytiske opgaver på diverse kundeprojekter. Hun kommer fra en stilling som Webassistent hos PWT Group A/S. Hun er uddannet bachelor i International Virksomhedskommunikation og er i gang med en kandidat i IT-ledelse. Hun har tidligere beskæftiget sig med kommunikation og webindhold. Nyt job

Ida Laursen

Norriq Danmark A/S