Proact køber endnu et selskab: Betaler trecifret millionbeløb

Den svenske it-virksomhed Proact har endnu engang købt et konkurrerende selskab. Købsprisen løber op i et trecifret millionbeløb.

Artikel top billede

(Foto: Unsplash)

It-virksomheden Proact annoncerer nu endnu et opkøb.

Denne gang er det en anden svensk virksomhed med navnet Conoa.

Med opkøbet mener svenske Proact, at man er med til at udvide sin egen portefølje inden for hybrid cloud og data centre.

"Conoa har, ligesom Proact, et stærkt fokus på at hjælpe kunder med at skabe værdi og vækst for deres kunder gennem smarte it-løsninger. Vores nye kolleger fra Conoa har stærke kompetencer og ekspertise, der giver os mulighed for at udbrede vores portefølje og position,” lyder det fra Proacts administrerende direktør Jonas Hasselberg.

Læs også: Proact annullerer kommende udbetalinger af millioner af kroner på grund af Covid-19

Prisen for opkøbet lyder på 105 millioner svenske kroner. Omregnet til danske kroner er det 76 millioner.

Det svarer til 10 gange så meget som Conoas nuværende driftsoverskud. Desuden forventer Proact, at opkøbet kommer til at bidrage årligt med 80 millioner svenske kroner i øget salg for selskabet.

For to år siden havde Proact også den store pengepung fremme i forbindelse med et opkøb. Her var det en belgisk konkurrent med 220 ansatte, der blev en del af koncernen.

Læs mere her: Proact køber it-selskab med 220 medarbejdere

Annonceindlæg fra Trustworks

Tillid i en Zero-Trust verden

Med voksende trusler, nye EU-krav og øget kompleksitet er cybersikkerhed nu en central ledelsesopgave på linje med strategi og økonomi.

Navnenyt fra it-Danmark

Netip A/S har pr. 1. november 2025 ansat Christian Homann som Projektleder ved netIP's kontor i Thisted. Han kommer fra en stilling som Digitaliseringschef hos EUC Nordvest. Han er uddannet med en Cand.it og har en del års erfaring med projektledelse. Nyt job

Christian Homann

Netip A/S

Netip A/S har pr. 1. november 2025 ansat Kristian Kveiborg Yde som BI-konsulent ved netIP's kontor i Thisted. Han er uddannet med en Cand.merc. i økonomistyring. Nyt job
Tanja Schmidt Larsen, Director, Legal & Compliance hos Sentia A/S, er pr. 1. december 2025 forfremmet til Chief Operations Officer (COO). Hun skal fremover især beskæftige sig med synergi mellem kommercielle og tekniske processer samt sikre en sammenhængende kunderejse og fortsat driftsstabilitet. Forfremmelse
Netip A/S har pr. 1. november 2025 ansat Laura Bøjer som Consultant, GRC & Cybersecurity på afd. Thisted. Hun kommer fra en stilling som Assistant Consultant hos PwC i Hellerup. Hun er uddannet med en kandidat i Business Administration & Information System på Copenhagen Business School. Nyt job

Laura Bøjer

Netip A/S