Online-musik fra Microsoft

Sony og Vivendi har indgået en aftale med Microsoft om at levere musik til MSN-portalen.

indhold

Microsoft vil arbejde sammen med de to musik-giganter http://www.sony.com/" target="_blank">Sony og http://www.vivendi.com/" target="_blank">Vivendi Universal om at tilbyde online-musik til brugere af Microsofts MSN-tjeneste. MSN har i øjeblikket omkring 5 millioner brugere, som allerede nu kan lytte til musik fra http://music.msn.com" target="_blank">http://music.msn.com. Senere på sommeren får brugerne også mulighed for at lytte til musik fra Sony og Vivendi.

Sony og Vivendi har i forvejen en online-musiktjeneste, der kaldes Pressplay, hvor brugerne betaler for at hente musik, men det er ikke fastslået, om MSN-brugerne skal til lommerne. Pressplay skal bruge Microsofts format, Windows Media Audio, til digital musik, sammen med DRM-teknologien, som bruges til at administrere ophavsrettigheder af digitale produkter.

Aftalen mellem Microsoft og Pressplay vil formentlig optrappe konkurrencen mellem de forskellige formater til streaming audio, hvoraf de tre mest populære er WMA, MP3 og RealMedia.




Brancheguiden
Brancheguide logo
Opdateres dagligt:
Den største og
mest komplette
oversigt
over danske
it-virksomheder
Hvad kan de? Hvor store er de? Hvor bor de?
Advania Danmark A/S
Hardware, licenser, konsulentydelser

Nøgletal og mere info om virksomheden
Skal din virksomhed med i Guiden? Klik her

Kommende events
Computerworld Cloud & AI Festival 2025

Med den eksplosive udvikling indenfor cloud & AI er behovet for at følge med og vidensdeling større end nogensinde før. Glæd dig til to dage, hvor du kan netværke med over 2.400 it-professionelle, møde mere end 50 it-leverandører og høre indlæg fra +90 talere. Vi sætter fokus på emner som AI; infrastruktur, compliance, sikkerhed og løsninger for både private og offentlige organisationer.

17. september 2025 | Læs mere


IT og OT i harmoni: Sikring uden at gå på kompromis med effektiviteten

IT og OT smelter sammen – men med risiko for dyre fejl. Få metoder til sikker integration med ERP, kundesystemer og produktion. Tilmeld dig og få styr på forskellene og faldgruberne.

24. september 2025 | Læs mere


NIS2: Vi gør status efter tre måneder og lærer af erfaringerne

Vær med, når vi deler oplevelser med implementering af NIS2 og drøfter, hvordan du undgår at gentage erfaringerne fra GDPR – og særligt undgår kostbar overimplementering.

30. september 2025 | Læs mere