Morgen-briefing: Jeff Bezos vippet af pladsen som verdens rigeste / Cbrain opjusterer forventninger / To millioner amerikanere får stadig Netflix-dvd'er med posten

Jeff Bezos vippet af pladsen som verdens rigeste. Engelsk fintech-selskab rejser 1,9 milliarder kroner. Cbrain opjusterer forventninger. Alibaba skuffer i første kvartal. Danskere vil have ladestandere til elbil i sommerhuset. Kapitalfond ramt af ransomware-angreb. Corona-database udsat for cyberangreb i Italien. To millioner amerikanere får stadig Netflix-dvd'er med posten.

Artikel top billede

(Foto: Computerworld)

Velkommen til onsdagens morgen-briefing fra Computerworld.

Din morgen-vært på denne 4. august er Alexander Haslund.

Lad os komme i gang.

Jeff Bezos vippet af pladsen som verdens rigeste

Amazon-grundlægger, investor, filantrop og af dansk afstamning på sin fars side, Jeff Bezos, er ikke længere verdens rigeste.

Ifølge Forbes liste over verdens rigeste er Jeff Bezos henvist til 2. pladsen, efter at franskmanden Bernard Arnault og Arnault-familien, der blandt andet står bag Louis Vuitton, er strøget ind på pladsen som verdens rigeste.

Franskmandens formue er i skrivende stund på svimlende 199,1 billioner dollar svarende til cirka 1,25 billioner kroner.

Jeff Bezos har måtte se sin enorme formue, der også er et pænt stykke over den ene billion kroner, svinde en smule ind, efter at Amazons aktiekurs de seneste dage har taget et fald.

Længere nede af listen finder vi Danmarks rigeste person, Bestseller-ejer Anders Holch Povlsen. Efter et særdeles lukrativt år, har han netop nu en formue på knap 83 milliarder kroner, hvilket gør ham til verdens 173. rigeste ifølge Forbes.

Engelsk fintech-selskab rejser 1,9 milliarder kroner

Det engelske fintech-selskab Rapyd har i en investeringsrunde rejst 300 millioner dollar svarende til knap 1,9 milliarder kroner.

Værdiansættelsen af selskabet, der har base i London, lyder nu på 31 milliarder kroner.

Det skriver Forbes.

Rapyd håndterer blandt andet betalinger for Uber og Ikea.

Den nye investering sker kun syv måneder efter, at Rapyd fik en investering på 300 millioner dollar i januar.

Cbrain opjusterer forventninger

Cbrain opjusterer sine forventninger til omsætning og overskud før skat for 2021.

Det oplyser selskabet i en meddelelse til børsen, hvor Cbrain beretter om "en fortsat god udvikling i andet kvartal med solidt vækst i salg af softwareabonnementer og øget eksport."

Forventningerne lyder nu på en vækst i omsætning på 21 til 25 procent mod tidligere 17 til 23 procent.

Det er anden gang, at Cbrain justerer sine forventninger op i år.

Alibaba skuffer i første kvartal

Kinesiske Alibaba missede for første gang i mere end to år forventningen til omsætning i et kvartal.

Det sker efter, at væksten i e-handelen aftager samtidig med, at Beijing-administrationens månedlange reguleringskampagne mod internetsektoren fortsætter.

Det skriver Reuters.

Væksten bremsede i de fleste af Alibabas store divisioner fra cloud til e-handel, hvor Alibabas kerneforretning 'kun' steg med omkring 35 procent til knap 175 milliarder kroner i første kvartal mod analytikernes forventningen på over 178 milliarder kroner.

Alibaba omsatte i første kvartal for samlet lidt under 200 milliarder kroner, efter en vækst på 34 procent.

I fjerde kvartal steg Alibabas kerneforretning med mere end 70 procent.

Danskere vil have ladestandere til elbil i sommerhuset

Sommerhuse er under corona-krisen eksploderet i popularitet rundt om i landet, men danskernes krav til dem ændrer sig.

Hvor det tidligere nærmest var et ufravigeligt krav til leje af sommerhus at det havde stabilt WiFi, er et hyppigt krav nu, at der skal være adgang til at få ladet sine elbil op.

Det sker i takt med, at der bliver solgt stadigt flere elbiler.

Det skriver Blue Install, der er en del af virksomhed Solar, i en meddelelse til Computerworld.

"Over de seneste ti år er stabilt WiFi blevet et afgørende krav for langt de fleste gæster, og nu ser vi, at rigtig mange gæster fravælger sommerhuse, hvor det ikke er muligt at få ladet elbilen op på stedet," lyder det fra Poul Fejer Christiansen, der er vicedirektør i Feriehusudlejernes Brancheforening.

Kapitalfond ramt af ransomware-angreb

Nu kan en stor kapitalfond fra Silicon Valley skrive sig listen af selskaber, der er blevet ramt af et ransomware-angreb.

Advanced Technology Ventures, et venturekapitalfirma med mere end 1,8 milliarder dollar i aktiver under forvaltning, blev således ramt af et ransomware-angreb i juli.

Her stjal cyberkriminelle blandt andet personlige oplysninger om virksomhedens private investorer, inden data blev krypteret.

Det skriver Techcrunch.

Corona-database ramt af cyberangreb i Italien

Og vi bliver i den kriminelle digitale verden, for regeringen i Lazio, Italien, har underrettet dets borgere om et cyberangreb, der blandt andet har ramt en central database indeholdende data om corona-vaccinationer.

Det skriver Zdnet.

Ifølge underretningen har et "kraftigt" angreb ramt databaser, der betød, at en række berørte it-systemer blev deaktiveret, herunder en portal der administrerer bestilling af corona-vacciner.

Cyberangrebet, som ikke vides om er et ransomware-angreb, kan nu betyde, at der vil ske forsinkelser i vaccinationsplanen i Lazio, lyder det.

To millioner amerikanere får stadig Netflix-dvd'er med posten

Vi slutter hos Netflix, hvor der på trods af de seneste års galoperende streaming-eventyr faktisk stadig bliver sendt helt traditionelle dvd-film afsted med posten til amerikanske kunder.

Mere end to millioner mennesker i USA lejer stadig Netflix-dvd'er og får dem tilsendt med posten, skriver Wired.

De kunder, Wired har talt med, begrunder den lidt gammeldags metode med dårlige internetforbindelser samt, at udvalget af lejefilm er langt større end på Netflix' så populære streaming-platform, der har 167 millioner abonnenter på tværs af 190 lande.

"Streaming er fantastisk, hvis jeg vil sidde på sofaen og se noget lige nu. Streamingtjenester er dog ikke nødvendigvis bedst, hvis du vil se en bestemt film," lyder det fra en af de kunder, Wired har talt med.

Seneste opgørelse viser, at Netflix omsatte for 300 millioner dollar i 2019 på udlejning af dvd-film. Det står dog i skarp kontrast til de 20 milliarder dollar Netflix omsatte for i sin streaming-forretning i samme periode.

Computerworld Events

Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

Sikkerhed | Højbjerg, Aarhus

Cyber Security Summit 2026 - Aarhus

Lær om organisationers evne til at modstå, håndtere og komme videre efter alvorlige digitale hændelser, herunder ledelsesansvar, forretningskritiske afhængigheder og de valg, der afgør, om plan B holder, når systemer eller leverandører svigter.

Digital transformation | Aarhus

AI i det offentlige - Aarhus

Hør hvordan offentlige AI-løsninger skaleres til stabil drift med reel effekt. Få erfaringer, arkitekturvalg og styringsgreb fra frontløbere. Lær at bygge fælles AI-infrastruktur med ansvarlighed, sikkerhed og compliance.

Digital transformation | Køge

Derfor skal du videre fra Dynamics AX – og sådan gør du

Computerworld giver klar viden om vejen videre fra Dynamics AX. Du ser forskellen mellem AX og moderne cloud-ERP og får et konkret beslutningsgrundlag for næste skridt. Tilmeld dig og få styr på skiftet til Dynamics 365 FO eller BC.

Se alle vores events inden for it

Netcompany A/S

Network Engineer

Københavnsområdet

Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

IT-anskaffelseskonsulent til gennemførsel af IT-anskaffelser og udbud i Forsvaret

Københavnsområdet

Semler IT

Power Platform Specialist til Semler IT

Københavnsområdet

Navnenyt fra it-Danmark

SAP SuccessFactors Partner Pentos har pr. 1. marts 2026 ansat Plamena Cherneva som Seniorkonsulent indenfor SuccessFactors HCM. Hun skal især beskæftige sig med konfiguration og opsætning af SuccessFactors suiten, samt udvikle smarte løsninger til mellemstore danske virksomheder. Hun kommer fra en stilling som løsningsarkitekt indenfor HR IT hos LEO Pharma. Hun har tidligere beskæftiget sig med HR procesdesign, stamdata og onboarding. Nyt job

Plamena Cherneva

SAP SuccessFactors Partner Pentos

Netip A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Kristina Svingel Jeppesen som bogholder ved netIP's kontor i Thisted. Hun kommer fra en stilling som Kontorassistent hos DFI Geisler. Nyt job
IFS Danmark A/S har pr. 2. marts 2026 ansat Marlene Gudman som HR Business Partner. Hun skal især beskæftige sig med HR i Danmark og Norden og lede udvalgte internationale HR-projekter. Hun kommer fra en stilling som Nordic Lead HR Business Partner hos Salesforce. Hun har tidligere beskæftiget sig med international HR med fokus på udvikling af og udfordringer i HR ud fra et forretningsperspektiv. Nyt job

Marlene Gudman

IFS Danmark A/S

Alexander Hoffmann, SVP, Technology & IT hos GlobalConnect, er pr. 1. maj 2026 forfremmet til EVP, Tech, IT & Security. Han skal fremover især beskæftige sig med at lede den fortsatte udvikling af en mere integreret og software-drevet infrastrukturplatform. Forfremmelse

Alexander Hoffmann

GlobalConnect