Udvikler fra TrickBot-malwaregruppe er arresteret i Sydkorea

En påstået udvikler af det berygtede malware-botnet TrickBot er blevet anholdt i Sydkorea. Den anholdte påstår, at han ikke vidste, at hans arbejdgiver var cyberkriminelle.

Artikel top billede

(Foto: Computerworld)

En russisk mand, der angiveligt skulle være udvikler for den berygtede malware-hackergruppe TrickBot er blevet anholdt i Sydkorea, da han førsøgte at forlade landet.

Udvikleren var strandet i Sydkorea på grund af corona-ristriktioner, hvor hans pas i perioden udløb.

Det skriver onlinemediet Bleeping Computer.

Efter et års ventetid på at han pas kunne fornyes, forsægte udvikleren at forlade Sydkorea igen, men blev altså anholdt i lufthavnen på grund af en udleveringsanmodning fra USA.

TrickBot-hackergruppen er en af de største malware-grupper i verden, og er ansvarlig for at udvikle flere computermalwares målrettet Microsoft- og Linux-enheder. Af disse kan blandt andet nævnes - foruden TrickBot - BazaLoader, BazaBackdoor, PowerTrick og Anchor.

En opgørelse fra februar viser, at TrickBot-malware påvirkede fire procent af organisationer over hele verden.

Den anholdte russer hævder dog, at han ikke vidste, at han arbejdede for en kriminel organisation, efter han blev ansat via en rekrutterings-hjemmeside.

"Ved udviklingen af ​​softwaren faldt betjeningsvejledningen ikke under ondsindet software," sagde manden til Seouls højesteret. Han og hans advokat argumenteterer for, at USA uretfærdigt ønsker udlevering.

"Hvis du sender ham til USA, vil det være meget svært at udøve hans ret til forsvar, og der er stor mulighed for, at han vil blive udsat for overdreven straf," argumenterede udviklerens advokat.

Ifølge retsdokumenter fra en lignende sag mod en lettisk udvikler i USA, så ser det ud til, at flere udviklere, der har arbejdet på botnettet, ikke opdagede, at det tjendte cyberkriminelle.

Læses lige nu

    Annonce

    Annonceindlæg fra Cognizant

    Agentic AI kræver mere end teknologi

    De fleste virksomheder har efterhånden bevist, at AI virker. Pilotprojekter leverer resultater. Medarbejdere bruger generative AI-værktøjer. Nye use cases dukker op på tværs af organisationen.

    Navnenyt fra it-Danmark

    Arctic Wolf Networks har pr. 3. august 2026 ansat Johnny Krogsboll som Head of Sales Engineering for Norden.Med base i Stockholm får han ansvaret for Arctic Wolfs samlede Sales Engineering-organisation i den nordiske region.<br /><br />Johnny Krogsboll skal være med til at udbygge Arctic Wolfs tilstedeværelse i Norden og hjælpe virksomheder og organisationer med at stå stærkere over for et stadig mere komplekst cybertrusselsbillede. Det skal blandt andet ske i tæt samarbejde med Arctic Wolfs vigtigste kanalpartnere i regionen.<br /><br />Gennem sin karriere har Johnny Krogsboll arbejdet med og rådgivet virksomheder hos blandt andre Hewlett-Packard, Trend Micro og Palo Alto Networks med fokus på at skabe konkret værdi af deres teknologiinvesteringer. Nyt job

    Johnny Krogsboll

    Arctic Wolf Networks

    EG Danmark A/S har pr. 17. august 2026 ansat Michael Banegas Madsen, 32 år,  som Senior Account Executive. Han skal især beskæftige sig med Ansvar for nysalg og vækst af eksisterende kunder, samt opbygning af kunderelationer på tværs af Jylland og Fyn. Han kommer fra en stilling som Senior Talent Attraction Specialist hos Danske Commodities A/S. Han er uddannet Kandidat i Corporate Communication fra Aarhus BSS. Han har tidligere beskæftiget sig med 6 års erfaring med rekruttering af tech-profiler i bl.a. Danske Commodities. Nyt job

    Michael Banegas Madsen

    EG Danmark A/S

    Martin Grooss Carpentier, Software Architect hos Kamstrup, har pr. 29. juni 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i softwarekonstruktion på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse
    Genetec har pr. 1. august 2026 ansat Jan Julin som Channel Account Executive. Han skal især beskæftige sig med styrke samarbejdet med partnere og kunder i Danmark, Finland og Baltikum. Han kommer fra en stilling som Senior Business Development Manager hos Dahua Technology. Han har tidligere beskæftiget sig med videoovervågning, adgangskontrol, sikkerhedsteknologi, salg og forretningsudvikling. Nyt job

    Jan Julin

    Genetec