Udvikler fra TrickBot-malwaregruppe er arresteret i Sydkorea

En påstået udvikler af det berygtede malware-botnet TrickBot er blevet anholdt i Sydkorea. Den anholdte påstår, at han ikke vidste, at hans arbejdgiver var cyberkriminelle.

Artikel top billede

(Foto: Computerworld)

En russisk mand, der angiveligt skulle være udvikler for den berygtede malware-hackergruppe TrickBot er blevet anholdt i Sydkorea, da han førsøgte at forlade landet.

Udvikleren var strandet i Sydkorea på grund af corona-ristriktioner, hvor hans pas i perioden udløb.

Det skriver onlinemediet Bleeping Computer.

Efter et års ventetid på at han pas kunne fornyes, forsægte udvikleren at forlade Sydkorea igen, men blev altså anholdt i lufthavnen på grund af en udleveringsanmodning fra USA.

TrickBot-hackergruppen er en af de største malware-grupper i verden, og er ansvarlig for at udvikle flere computermalwares målrettet Microsoft- og Linux-enheder. Af disse kan blandt andet nævnes - foruden TrickBot - BazaLoader, BazaBackdoor, PowerTrick og Anchor.

En opgørelse fra februar viser, at TrickBot-malware påvirkede fire procent af organisationer over hele verden.

Den anholdte russer hævder dog, at han ikke vidste, at han arbejdede for en kriminel organisation, efter han blev ansat via en rekrutterings-hjemmeside.

"Ved udviklingen af ​​softwaren faldt betjeningsvejledningen ikke under ondsindet software," sagde manden til Seouls højesteret. Han og hans advokat argumenteterer for, at USA uretfærdigt ønsker udlevering.

"Hvis du sender ham til USA, vil det være meget svært at udøve hans ret til forsvar, og der er stor mulighed for, at han vil blive udsat for overdreven straf," argumenterede udviklerens advokat.

Ifølge retsdokumenter fra en lignende sag mod en lettisk udvikler i USA, så ser det ud til, at flere udviklere, der har arbejdet på botnettet, ikke opdagede, at det tjendte cyberkriminelle.

Annonceindlæg fra Trustworks

Tillid i en Zero-Trust verden

Med voksende trusler, nye EU-krav og øget kompleksitet er cybersikkerhed nu en central ledelsesopgave på linje med strategi og økonomi.

Epona A/S

Senior Developer

Sydjylland

Netcompany A/S

IT Manager

Nordjylland

KMD A/S

Product Manager - Customer Engagement

Københavnsområdet

KMD A/S

Teknisk Projektleder

Midtjylland

Navnenyt fra it-Danmark

EG Danmark A/S har pr. 1. december 2025 ansat Søren Jermiin Olesen som Senior Product Manager. Han skal især beskæftige sig med finans- og debitorstyring i det offentlige med ansvar for økonomistyringssystemet EG ØS Indsigt. Han kommer fra en stilling som Product Manager hos KMD A/S. Han er uddannet Cand. oecon. Han har tidligere beskæftiget sig med økonomi bl.a. i Aarhus Kommune og været med til at udvikle NemØkonom før og efter salget til KMD. Nyt job

Søren Jermiin Olesen

EG Danmark A/S

Danske Spil har pr. 1. oktober 2025 ansat Jesper Krogh Heitmann som Brand Manager for Oddset. Han skal især beskæftige sig med at udvikle og drive brandets strategi og sikre en rød tråd på tværs af alle platforme og aktiviteter. Han kommer fra en stilling som Marketing & Communications Manager hos Intellishore. Nyt job

Jesper Krogh Heitmann

Danske Spil

Norriq Danmark A/S har pr. 8. december 2025 ansat Niko Phonekeo som Digital Marketing Manager. Han skal især beskæftige sig med Primært NORRIQs marketing tech stack, digitale kampagneudvikling SEO og lead management. Han kommer fra en stilling som Nordic Marketing Director. Nyt job

Niko Phonekeo

Norriq Danmark A/S

Idura har pr. 1. januar 2026 ansat Joshua Pratt, 32 år,  som software engineer. Han skal især beskæftige sig med at bruge sin tekniske knowhow og erfaring i teamet for extensions og integrationer. Han kommer fra en stilling som Tech Director hos NoA Ignite Denmark. Han har tidligere beskæftiget sig med komplekse webprojekter, senest udviklingen af det nye website og e-commerce-platform for tivoli.dk. Nyt job

Joshua Pratt

Idura