Udvikler fra TrickBot-malwaregruppe er arresteret i Sydkorea

En påstået udvikler af det berygtede malware-botnet TrickBot er blevet anholdt i Sydkorea. Den anholdte påstår, at han ikke vidste, at hans arbejdgiver var cyberkriminelle.

Artikel top billede

(Foto: Computerworld)

En russisk mand, der angiveligt skulle være udvikler for den berygtede malware-hackergruppe TrickBot er blevet anholdt i Sydkorea, da han førsøgte at forlade landet.

Udvikleren var strandet i Sydkorea på grund af corona-ristriktioner, hvor hans pas i perioden udløb.

Det skriver onlinemediet Bleeping Computer.

Efter et års ventetid på at han pas kunne fornyes, forsægte udvikleren at forlade Sydkorea igen, men blev altså anholdt i lufthavnen på grund af en udleveringsanmodning fra USA.

TrickBot-hackergruppen er en af de største malware-grupper i verden, og er ansvarlig for at udvikle flere computermalwares målrettet Microsoft- og Linux-enheder. Af disse kan blandt andet nævnes - foruden TrickBot - BazaLoader, BazaBackdoor, PowerTrick og Anchor.

En opgørelse fra februar viser, at TrickBot-malware påvirkede fire procent af organisationer over hele verden.

Den anholdte russer hævder dog, at han ikke vidste, at han arbejdede for en kriminel organisation, efter han blev ansat via en rekrutterings-hjemmeside.

"Ved udviklingen af ​​softwaren faldt betjeningsvejledningen ikke under ondsindet software," sagde manden til Seouls højesteret. Han og hans advokat argumenteterer for, at USA uretfærdigt ønsker udlevering.

"Hvis du sender ham til USA, vil det være meget svært at udøve hans ret til forsvar, og der er stor mulighed for, at han vil blive udsat for overdreven straf," argumenterede udviklerens advokat.

Ifølge retsdokumenter fra en lignende sag mod en lettisk udvikler i USA, så ser det ud til, at flere udviklere, der har arbejdet på botnettet, ikke opdagede, at det tjendte cyberkriminelle.

Læses lige nu

    Annonceindlæg fra Barco

    Er jeres mødelokaler sikre nok?

    Den moderne arbejdsplads er i stigende grad afhængig af mødelokaler til at fremme samarbejde, men dette skift medfører også stigende sikkerhedsudfordringer.

    JP/Politikens Hus

    Klient Tekniker

    Københavnsområdet

    JP/Politikens Hus

    Udvikler til integrationsteam i JP/Politikens Hus

    Københavnsområdet

    Netcompany A/S

    Linux Operations Engineer

    Københavnsområdet

    Statens IT

    Netscaler specialist til Statens It

    Københavnsområdet

    Navnenyt fra it-Danmark

    Jakob Dirksen, SVP, Nordic Customer Delivery & Operations hos GlobalConnect, er pr. 1. maj 2026 forfremmet til EVP, Infrastructure Delivery & Operations. Han skal fremover især beskæftige sig med at lede Infrastructure Delivery & Operations, der har til opgave at drive og udvikle fibernetværket på tværs af virksomheden. Forfremmelse

    Jakob Dirksen

    GlobalConnect

    Steen Marquard,  Jabra, er pr. 15. juni 2026 udnævnt som Regional President for Norden og UK. Han er uddannet HD(O). Han beskæftiger sig med I sin nye rolle får Steen ansvar for at videreudvikle salget af virksomhedens professionelle lyd- og videoløsninger, samt styrke samarbejdet med channel teams og partnere på tværs af regionen. Udnævnelse
    Pinksky ApS har pr. 1. maj 2026 ansat Dan Toft, 29 år,  som Rådgivende konsulent, Partner. Han skal især beskæftige sig med digitalisering med Microsoftplatformen. Han kommer fra en stilling som Microsoft 365 & SharePoint Specialist hos Evobis ApS. Han er uddannet datamatiker. Han har tidligere beskæftiget sig med Microsoft 365 og SharePoint udvikling. Nyt job

    Dan Toft

    Pinksky ApS

    Trafikstyrelsen har pr. 1. maj 2026 ansat Nihad Hodzic som IT og Digitaliseringschef. Han skal især beskæftige sig med med IT-projekter og digital transformation, herunder især det strategiske løft af Trafikstyrelsens digitale niveau. Han kommer fra en stilling som Kontorchef hos Udviklings og Forenklingsstyrelsen. Han er uddannet i statskundskab og har en lederuddannelse fra MIT Sloan, samt en igangværende Master i IT-Ledelse. Han har tidligere beskæftiget sig med IT-udvikling og større projekter på momsområdet, hvor han har ledet et projekt- og udviklingskontor. Nyt job

    Nihad Hodzic

    Trafikstyrelsen