Tusindvis af kunder bestjålet: Hackere har i det skjulte lænset verdens største kryptobørs for kryptovaluta

Tusindvis af kunder hos verdens største kryptobørs, Coinbase, er blevet lænset for valuta i det skjulte af hackere, der har haft adgang til konti i flere måneder.

Artikel top billede

(Foto: Computerworld)

Hackere har i det skjulte gennem flere måneder lænset mindst 6.000 kundekonti hos verdens største kryptobørs, Coinbase Global, for valuta.

Hackerne har haft adgang til de mange konti fra marts og frem til slutningen af maj, meddeler Coinbase i et brev, som selskabet har sendt til de berørte kunder.

“Mindst 6.000 Coinbase-kunder har fået fjernet midler fra deres konti,” meddeler selskabet.

Coinbase peger på, at hackerne for at få adgang har anvendt mail-adresser, passwords og et til kontoen tilknyttet telefonnummer, ligesom det har været nødvendigt, at hackerne har haft adgang til kundernes mail-konto.

“Vi har ikke været i stand til definitivt at konkludere, hvordan tredje part har fået adgang til denne information,” skriver Coinbase.

Ifølge selskabet involverer denne type kampagner dog typisk ‘phishing-angreb eller andre former for social engineering-teknikker, der skal snyde kunder til at røbe deres login-oplysninger,” hedder det.

Coinbase har ‘ikke fundet bevis for, at tredjepart har opsamlet oplysningerne fra Coinbase.”

Hackerne anvendte oplysningerne til at udnytte en sårbarhed i Coinbases SMS Account Recovery-system til at få tilsendt en tofaktor-token per sms, så de herved kunne logge sig ind.

Selskabet meddeler, at denne sårbarhed nu er patchet, og at alle de ramte kunder vil modtage kompensation for deres tab.

Du kan læse hele brevet, som Coinbase har sendt til sine kunder her.

Læses lige nu

    Annonceindlæg fra Barco

    Sådan er teknologi og design med til at skabe vellykkede hybridmøder

    Måden vi mødes på har ændret sig. Så hvorfor ser vores mødelokaler stadig ens ud?

    Navnenyt fra it-Danmark

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. februar 2026 ansat Michael Benner som Senior Solution Architect. Han skal især beskæftige sig med Microsoft Fabric Accelerator Framework herunder videreudvikling af frameworket, kundeimplementeringer og pre-sales opgaver. Han kommer fra en stilling som løsningensarkitekt hos Columbus Data & AI. Han er uddannet Økonomistyring fra Aalborg Universitet. Han har tidligere beskæftiget sig med at være ansat i revisionsbranchen hos PwC Forensic og Deloitte Forensic. Nyt job

    Michael Benner

    Norriq Danmark A/S

    Infosuite A/S har pr. 1. marts 2026 ansat Henrik Sandmann som Chief Operating Officer (COO). Han skal især beskæftige sig med drift, produktudvikling og skalering, herunder også procesforbedringer og udnyttelse af AI og nye teknologier. Han kommer fra en stilling som Program Director hos ADMG ApS. Han er uddannet cand. scient i datalogi og har derudover en MBA indenfor strategi, ledelse og forretningsudvikling. Nyt job

    Henrik Sandmann

    Infosuite A/S

    Thomas Nakai, Product Owner hos Carlsberg, har pr. 27. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

    Thomas Nakai

    Carlsberg

    Immeo har pr. 1. februar 2026 ansat Patricia Oczki som Marketing Manager. Hun kommer fra en stilling som Head of Marketing and Communication hos Coach Solutions. Nyt job