Tusindvis af kunder bestjålet: Hackere har i det skjulte lænset verdens største kryptobørs for kryptovaluta

Tusindvis af kunder hos verdens største kryptobørs, Coinbase, er blevet lænset for valuta i det skjulte af hackere, der har haft adgang til konti i flere måneder.

Artikel top billede

(Foto: Computerworld)

Hackere har i det skjulte gennem flere måneder lænset mindst 6.000 kundekonti hos verdens største kryptobørs, Coinbase Global, for valuta.

Hackerne har haft adgang til de mange konti fra marts og frem til slutningen af maj, meddeler Coinbase i et brev, som selskabet har sendt til de berørte kunder.

“Mindst 6.000 Coinbase-kunder har fået fjernet midler fra deres konti,” meddeler selskabet.

Coinbase peger på, at hackerne for at få adgang har anvendt mail-adresser, passwords og et til kontoen tilknyttet telefonnummer, ligesom det har været nødvendigt, at hackerne har haft adgang til kundernes mail-konto.

“Vi har ikke været i stand til definitivt at konkludere, hvordan tredje part har fået adgang til denne information,” skriver Coinbase.

Ifølge selskabet involverer denne type kampagner dog typisk ‘phishing-angreb eller andre former for social engineering-teknikker, der skal snyde kunder til at røbe deres login-oplysninger,” hedder det.

Coinbase har ‘ikke fundet bevis for, at tredjepart har opsamlet oplysningerne fra Coinbase.”

Hackerne anvendte oplysningerne til at udnytte en sårbarhed i Coinbases SMS Account Recovery-system til at få tilsendt en tofaktor-token per sms, så de herved kunne logge sig ind.

Selskabet meddeler, at denne sårbarhed nu er patchet, og at alle de ramte kunder vil modtage kompensation for deres tab.

Du kan læse hele brevet, som Coinbase har sendt til sine kunder her.

Læses lige nu

    Annonceindlæg fra Idura

    Driver du et callcenter? Så er det måske disse KPI’er, der presser dig

    I et inbound callcenter, hvor identiteten på den, der ringer ind, skal bekræftes, kan kontrollen nu foregå i telefonkøen. Det understøtter fem centrale KPI'er for callcentre.

    Capgemini Danmark A/S

    SAP S/4HANA Finance Lead

    Københavnsområdet

    Capgemini Danmark A/S

    SAP S/4HANA Business Controlling

    Københavnsområdet

    Netcompany A/S

    Managing Architect

    Nordjylland

    Navnenyt fra it-Danmark

    Lector ApS har pr. 2. februar 2026 ansat Jacob Pontoppidan som Sales Executive i Lectors TeamShare gruppe. Jacob skal især beskæftige sig med vækst af TeamShare med fokus på kommerciel skalering, mersalg og en stærk go to market eksekvering. Jacob har tidligere beskæftiget sig med salg og forretningsudvikling i internationale SaaS virksomheder. Nyt job

    Jacob Pontoppidan

    Lector ApS

    Netip A/S har pr. 1. marts 2026 ansat Maria Lyng Refslund som Marketing Project Manager ved netIP Herning. Hun kommer fra en stilling som Marketing Project Manager hos itm8. Nyt job
    Netip A/S har pr. 1. februar 2026 ansat Henrik Mejnhardt Nielsen som ny kollega til Product Sales Teamet i Herlev. Han kommer fra en stilling som Business Development Manager hos Arrow. Nyt job
    Renewtech ApS har pr. 1. marts 2026 ansat Emil Holme Fisker som Customer Service Specialist. Han skal især beskæftige sig med at levere høj kvalitets kundeservice og hjælpe Renewtechs kunder med at få de rette løsninger til deres behov. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos Camro A/S. Han er uddannet som salgselev hos Camro A/S. Han har tidligere beskæftiget sig med at udvikle gode kunderelationer, opsøgende salg og udvikling af salgsaktiviteter. Nyt job

    Emil Holme Fisker

    Renewtech ApS