Tusindvis af kunder bestjålet: Hackere har i det skjulte lænset verdens største kryptobørs for kryptovaluta

Tusindvis af kunder hos verdens største kryptobørs, Coinbase, er blevet lænset for valuta i det skjulte af hackere, der har haft adgang til konti i flere måneder.

Artikel top billede

(Foto: Computerworld)

Hackere har i det skjulte gennem flere måneder lænset mindst 6.000 kundekonti hos verdens største kryptobørs, Coinbase Global, for valuta.

Hackerne har haft adgang til de mange konti fra marts og frem til slutningen af maj, meddeler Coinbase i et brev, som selskabet har sendt til de berørte kunder.

“Mindst 6.000 Coinbase-kunder har fået fjernet midler fra deres konti,” meddeler selskabet.

Coinbase peger på, at hackerne for at få adgang har anvendt mail-adresser, passwords og et til kontoen tilknyttet telefonnummer, ligesom det har været nødvendigt, at hackerne har haft adgang til kundernes mail-konto.

“Vi har ikke været i stand til definitivt at konkludere, hvordan tredje part har fået adgang til denne information,” skriver Coinbase.

Ifølge selskabet involverer denne type kampagner dog typisk ‘phishing-angreb eller andre former for social engineering-teknikker, der skal snyde kunder til at røbe deres login-oplysninger,” hedder det.

Coinbase har ‘ikke fundet bevis for, at tredjepart har opsamlet oplysningerne fra Coinbase.”

Hackerne anvendte oplysningerne til at udnytte en sårbarhed i Coinbases SMS Account Recovery-system til at få tilsendt en tofaktor-token per sms, så de herved kunne logge sig ind.

Selskabet meddeler, at denne sårbarhed nu er patchet, og at alle de ramte kunder vil modtage kompensation for deres tab.

Du kan læse hele brevet, som Coinbase har sendt til sine kunder her.

Event: Computerworld Summit 2026 - København

Digital transformation | København

Styrk din digitale strategi med konkret brug af AI og ny teknologi. Mød 250 it-professionelle, få indsigter, løsninger og netværk på én dag. Computerworld Summit i København viser hvordan teknologi skaber forretningsværdi – her og nu.

28 april 2026 | Gratis deltagelse

Capgemini Danmark A/S

Open Application (Denmark)

Københavnsområdet

Politiets Efterretningstjeneste

Tech-studentermedhjælpere i PET

Københavnsområdet

Navnenyt fra it-Danmark

Renewtech ApS har pr. 15. marts 2026 ansat Per Forberg som Account Manager for Sustainable Relations. Han skal især beskæftige sig med etablere nye partnerskaber med henblik på ITAD og sourcing kontrakter med hostingvirksomheder og strategiske slutbrugere. Han kommer fra en stilling som Nordic Key Account Manager hos Tesa. Han er uddannet hos Lund University og har en MBA i Management. Han har tidligere beskæftiget sig med at styrke salgsaktiviteter og partnerskaber på tværs af nordiske markeder. Nyt job

Per Forberg

Renewtech ApS

Marie Søndergaard, Acting Chief Product Owner hos Energinet, har pr. 26. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

Marie Søndergaard

Energinet

Renewtech ApS har pr. 1. februar 2026 ansat Thomas Bjørn Nielsen som E-Commerce Manager. Han skal især beskæftige sig med at optimere og vækste virksomhedens digitale platforme yderligere. Han kommer fra en stilling som Operations Project Manager hos Tiger Media. Han er uddannet fra Aalborg Universitet og har en MSc. i International Virksomhedsøkonomi. Nyt job

Thomas Bjørn Nielsen

Renewtech ApS

Immeo har pr. 1. marts 2026 ansat Theo Lyngaa Hansen som Consultant. Han kommer fra en stilling som Data Manager hos IDA. Han er uddannet i Business Administration & Data Science. Nyt job