Danske Airtame modtager millioner af kroner fra regeringens genstartsfond efter alvorlig krise

Danske Airtame modtager 30 millioner kroner fra regeringens genstartsfond, efter selskabet blev hårdt medtaget under corona-krisen.

Artikel top billede

(Foto: Dan Jensen)

Den danske crowdfunding-sensation Airtame har modtaget 30 millioner kroner fra regeringens Genstartsfonden i kølvandet på corona-krisen, hvor selskabet blev hårdt medtaget.

Ifølge Børsen udgør de dermed hovedbestanddelen af en kapitaltilførsel på 36 millioner kroner til selskabet.

Corona-krisen førte til et omsætningstab på 30 procent og et underskud på 25 millioner kroner.

Men selskabet direktør, den tidligere Siteimprove-mand Martin Wagner, siger til avisen, at Airtames konkurrenter blev hårdere ramt af krisen og at Airtames produkter nu er ‘endt på toppen af det amerikanske marked.

“Vi er kommet i en meget lukrativ position, som på en måde er lidt en luksussituation, men det er stadigvæk ikke helt sjovt endnu. Vi forventer, at vi med denne her investering kommer til at se kraftig vækst i 2022,” siger Martin Wagner til avisen.

Airtame står bag forskellige trådløse løsninger til ikke mindst uddannelsessektoren. Selskabet blev berømt, da det i 2013 hentede millioner af kroner via crowdfunding-platformen IndieGogo.

Navnenyt fra it-Danmark

Signifly har pr. 1. august 2025 ansat Morten Eskildsen som UX Lead. Han skal især beskæftige sig med styrke bureauets kompetencer inden for UX og digital strategi i konsulentteamet og arbejde på tværs af alle afdelinger. Han kommer fra en stilling som CDO, UX & Digital Strategy Consultant hos Zupa. Nyt job

Morten Eskildsen

Signifly

Norriq Danmark A/S har pr. 1. september 2025 ansat Katrine Køpke Rasmussen som Consultant. Hun skal især beskæftige sig med sikre vækst i NORRIQS kunders forretninger gennem hendes skarpe rapporteringer. Nyt job

Katrine Køpke Rasmussen

Norriq Danmark A/S

Norriq Danmark A/S har pr. 1. september 2025 ansat Birthe Kamstrup som Data & AI Consultant. Hun skal især beskæftige sig med at optimere datadrevne beslutningsprocesser til glæde for Norriq's kunder. Hun kommer fra en stilling som Teamlead/Senior Insight Specialist hos CompanYoung. Hun er uddannet i sociologi og har en bachelor i erhvervsøkonomi på Aarhus universitet. Nyt job

Birthe Kamstrup

Norriq Danmark A/S