Morgen-briefing: Dansk software har fremtrædende placering i ny Apple-video / Dansk feriebolig-portal solgt til Tyskland / Nørdet dansk AI-virksomhed får tunge investorer

Morgen-briefing: Dansk software har fremtrædende placering i ny Apple-video / Dansk feriebolig-portal solgt til Tyskland / Nørdet dansk AI-virksomhed får tunge investorer / Din it-chef er nervøs for alle dine IoT-enheder, når du arbejder hjemme / Facebook får kæmpebøde i Storbritannien

Artikel top billede

(Foto: Computerworld)

Mornings. Så blev det lille-fredag, og her endnu en samling korte, vigtige it-nyheder fra Danmark og resten af verden, som de tilflød den fremskudte og parallelforskudte lyttepost mod syd. Ved betjeningspulten: Niels Veileborg

Dansk software har fremtrædende placering i ny Apple-video

Dansk software fra Rokoko har en fremtrædende placering i en ny reklamevideo fra Apple for den splinternye MacBook Pro M1.

Det er Rokokos Smartsuite Pro, der bruges til såkaldt motion capture blandt andet inden for animations-branchen, som vises i videoen.

Rokoko har hovedsæde i København og kontorer i San Francisco, Los Angeles og Athen.

Rokoko skriver på selskabets LinkedIn-profil, at den nye MacBook Pro tager et kæmpe skridt i retning mod at understøtte kreative hjerner i animationsbranchen, og at maskinen redefinerer workflow-hastigheden.

Du kan se videoen her.

Dansk feriebolig-portal solgt til Tyskland

Den danske ferieboligportal, Spain-Holiday, er solgt til den tyske rejse-tech-virksomhed Holidu.

Holidu er startet af Johannes og Michael Siebers samt den danske co-founder Rasmus Porsgaard.

Spain-Holiday.com blev grundlagt af danske Claus Sørensen og siden ledet af CEO Jannich Friis Petersen. Blandt sælgerne er Jan Dal Lehrmann, som er en kendt investor fra DR-programmet Løvens hule.

Spain-Holiday.com er en populær portal for feriegæster, der rejser på ferie fra Danmark til Spanien. Spain-Holiday´s 13 hjemmesider har over 20 millioner besøgende om året.

Nørdet dansk AI-virksomhed får tunge investorer

Danske Remoni, som ved hjælp af smarte sensorer, kunstig intelligens og avancerede algoritmer kan overvåge vand- og energiforbrug blot ved at fæstne sensorer på ydersiden af rørledninger, tiltrak i første omgang den tidligere Unimerco-topchef Kenneth Iversen som investor og bestyrelsesformand.

Og nu er en flok af de tunge investorer fulgt efter og har skudt i alt 30 millioner kroner i selskabet, skriver Børsen.

Det drejer sig om formand for Lunar Bank, Henning Kruse Pedersen og hans søn Jannik Kruse Pedersen, tidligere EQT-partner. Det samme gælder en anden tidligere EQT-partner Erik G. Hansen samt Christian Rasmussen, der sammen med direktør for Stark Sisse Fjeldsted Rasmussen står bag Fjelsted Rasmussen Invest.

Din it-chef er nervøs for alle dine IoT-enheder, når du arbejder hjemme

Otte ud af ti it-chefer siger i en ny undersøgelse, at corona-skiftet til hjemmearbejdspladser har gjort virksomhederne mere sårbare over for usikre Internet of Things-enheder på virksomhedernes netværk.

Det viser den halvårlige Enterprise IoT Security-rapport fra Palo Alto Networks.

I EMEA-regionen viser undersøgelsen et blandet billede, når det kommer til it-beslutningstagernes egen praksis med it-sikkerhed i forbindelse med IoT-enheder:

It-cheferne er ret sikre på, at der er fuld synlighed for IoT-enhederne på deres netværk. De føler sig også mindre sikre på IoT-enheder tilsluttet netværk hos de ansatte, som arbejder hjemmefra eller på satellitkontorer.

Syv ud af ti har set en stigning i antallet af non-business IoT-enheder på deres erhvervsnetværk. Eksempelvis oplever 28 procent af de adspurgte tilsluttet kæledyrs-tech på erhvervsnetværkene. Det samme gælder for ikke-erhvervsrelaterede kameraer og tilsluttede sundheds- og fitness wearables .

“Ingen af enhederne har et ondsindet design, men der bør være et større fokus på segmentering og integreret sikkerhed ” siger Jesper Olsen, CISO for Palo Alto Networks i EMEA-regionen.

Facebook får kæmpebøde i Storbritannien

Facebook, som i parantes bemærket overvejer at skifte navn for blandt andet at distancere sig fra en række møgsager, er netop af de britiske konkurrencemyndigheder idømt en bøde på hvad der svarer til 446 millioner kroner.

Bøden falder for bevidst ikke at følge konkurrencemyndighedens anvisninger, skriver Reuters.

Facebook er i færd med at overtage GIF-platformen Giphy, og i den forbindelse blev Facebook pålagt at fortsætte med at konkurrere med Giphy og ikke integrerere Giphy i selskabet, mens konkurrencemyndighederne undersøger fusionen.

Men Facebook har trods flere advarsler ikke kunnet bevise over for myndighederne, at man har gjort, som man har fået besked på, og derfor falder hammeren.

Facebook afviser på sin side af have gjort noget galt.

Læses lige nu
    Computerworld Events

    Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

    Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
    Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
    Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
    Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

    Sikkerhed | Online

    Cyber Briefing: AI kan udnytte dine VPN‑svagheder og lække dine data på sekunder

    AI-agenter arbejder konstant og i maskinhastighed. Klassiske VPN-modeller mister overblik, kontrol og sporbarhed. Hør hvordan adgang, handlinger og automatisering sikres i en AI-drevet virkelighed. Tilmeld dig nu

    Digital transformation | København

    Roundtable: Fra legacy til AI – de strategiske valg for digitale ledere

    Legacy-systemer bremser mange AI-ambitioner. Digitale ledere skal vælge platform, tempo og arkitektur. Computerworld samler CIO’er og CTO’er til lukket roundtable om vejen fra legacy til AI-parat forretning. Få perspektiver fra COWI og del...

    Infrastruktur | København

    Cloud & infrastruktur 2026: AI, afhængighed og digital handlefrihed

    Cloud er strategisk infrastruktur og fundament for AI, drift og innovation. Geopolitik og regulering ændrer leverandørvalg og dataplacering. Computerworld samler beslutningstagere om afhængighed, europæiske alternativer og digital handlefrihed.

    Se alle vores events inden for it

    Navnenyt fra it-Danmark

    Renewtech ApS har pr. 1. februar 2026 ansat Mads Linné Kaasgaard, 31 år,  som Marketing Specialist. Han skal især beskæftige sig med med at løfte Renewtechs brand og kommunikation yderligere ud globalt. Han kommer fra en stilling som Marketing Manager hos Induflex A/S. Han er uddannet fra Aalborg Universitet og har en Cand. Merc. i Sprog & International Virksomhedskommunikation. Nyt job

    Mads Linné Kaasgaard

    Renewtech ApS

    Immeo har pr. 1. marts 2026 ansat Theo Lyngaa Hansen som Consultant. Han kommer fra en stilling som Data Manager hos IDA. Han er uddannet i Business Administration & Data Science. Nyt job
    Renewtech ApS har pr. 15. marts 2026 ansat Per Forberg som Account Manager for Sustainable Relations. Han skal især beskæftige sig med etablere nye partnerskaber med henblik på ITAD og sourcing kontrakter med hostingvirksomheder og strategiske slutbrugere. Han kommer fra en stilling som Nordic Key Account Manager hos Tesa. Han er uddannet hos Lund University og har en MBA i Management. Han har tidligere beskæftiget sig med at styrke salgsaktiviteter og partnerskaber på tværs af nordiske markeder. Nyt job

    Per Forberg

    Renewtech ApS

    Immeo har pr. 1. februar 2026 ansat Patricia Oczki som Marketing Manager. Hun kommer fra en stilling som Head of Marketing and Communication hos Coach Solutions. Nyt job