Podcast: Fra rablende gale kejsere til dagligdag i imperiet

“What have the Romans ever done for us?” En hel del. Lyt selv med på The History of Rome, der er kortfattet historisk formidling af høj klasse og helt afgjort en lytter værd.

Artikel top billede

Grækerne opfandt måske nok filosofien, støbte fundamentet under den vestlige civilisation, udkæmpede drabelige krige og tilbad en lang række guder, der gennemgående opførte sig ret skidt. De var altså langtfra uinteressante.

Men for de fleste står romerne mere levende, og ikke kun fordi de har efterladt sig så mange velbevarede spor i form af akvædukter, veje, teatre og arenaer, statuer og naturligvis selve byen Rom.

De revolutionerede også militær strategi og formede store dele af Europa i deres billede, ligesom selve den romerske historie er både dramatisk og særdeles godt beskrevet.

Endelig havde romerne jo altså en overklasse, der med kejseren i spidsen ofte gav den temmelig meget gas.

Alt det er der skrevet tusindvis af tykke bøger om, men podcastmediet gør historien mere levende. Især når man som Mike Duncan formår at fatte sig i korthed med den roste podcastserie The History of Rome, der er downloadet mere end 65 millioner gange.

Har man en forestilling om, at historie er en tør størrelse, så gør Mike Duncan fordommene til skamme ved at kombinere en suveræn formidlingsevne med respekt for sit stof. Samt ved at gå til biddet i beskrivelsen af de mere kulørte dele af romernes liv og levned – og dem er der en hel del af.

I serien kommer han hele vejen rundt om den romerske historie fra den spæde start til den bitre ende på det Vestromerske kejserrige. Desuden slår Duncan i enkeltafsnit ned på emner såsom den lavpraktiske dagligdag i Rom eller forskellen på rig og fattig.

Man får også en forståelse for, hvordan en kombination af militærmagt, lovgivning, bureaukrati, infrastruktur og udpræget selvstyre gjorde det muligt at holde sammen på så enormt et rige over en så lang periode. På trods af at det nærmere var reglen end undtagelsen, at barbarerne altid bankede på byportene et eller andet sted.

Langt de fleste afsnit varer højest 30 minutter, og mange er væsentligt kortere.

På den måde bliver det overkommeligt at nuppe historierne om Julius Cæsar, Marcus Antonius, Cicero, Nero, filosofkejseren Marcus Aurelius, rablende vanvittige Caligula og alle de mange, mange andre i små bidder.

Har man lyst, kan man også læse et interview med Mike Duncan her.

Titel: The History of Rome / Kan høres på Apple Podcast, Podimo, Spotify m.fl.

Læses lige nu

    Event: Årets CISO 2026

    Sikkerhed | Kongens Lyngby

    Årets CISO 2026 hylder de sikkerhedsledere, der skaber robusthed i et sikkerhedslandskab under pres – og som formår at løfte cyber- og informationssikkerhed fra teknisk disciplin til strategisk ledelsesopgave.

    22 oktober 2026 | Gratis deltagelse

    Navnenyt fra it-Danmark

    TDC Erhverv har pr. 1. maj 2026 ansat Peter Bjerregaard Harden som Senior Vice President (SVP), Enterprise Sales. Peter skal især beskæftige sig med at drive transformationen mod at blive en førende, kundecentreret partner inden for Cloud, Cyber og integrerede ICT-løsninger. Peter kommer fra en stilling som Country Manager hos Google Cloud Danmark. Peter er uddannet Cand. Merc (AU), HD, Organisation og Ledelse (CBS), Bestyrelsesuddannelse (CBS). Peter har tidligere beskæftiget sig med at opbygge Google Cloud i Danmark samt roller hos Microsoft, Salesforce og i management consulting. Nyt job
    Den danske eID-virksomhed Idura har pr. 1. april 2026 ansat Kari Lehtimäki som Country Manager. Han skal især beskæftige sig med at styrke kendskabet til Iduras løsninger i Finland samt fremme samarbejdet med økosystemet omkring det finske Trust Network. Han kommer fra en stilling som Salgschef hos Telia Finland. Han er uddannet uddannet civilingeniør (M.Sc. Tech.) og medbringer ledelse, markedsindsigt og praktisk erfaring. Han har tidligere beskæftiget sig med salg og forretningsudvikling inden for Telias trust services-forretning. Nyt job

    Kari Lehtimäki

    Den danske eID-virksomhed Idura

    IFS Danmark A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Lasse Hounsgaard som AI Account Executive. Lasse skal især beskæftige sig med udrulning af IFS.ai Logistics i Norden. Lasse kommer fra en stilling som Manufacturing Account Executive hos Autodesk ApS. Lasse er uddannet cand.merc. i International Virksomhedsøkonomi. Lasse har tidligere beskæftiget sig med digitalisering af danske og nordiske virksomheder. Nyt job

    Lasse Hounsgaard

    IFS Danmark A/S

    Guardsix har pr. 1. maj 2026 ansat Louise Sara Baunsgaard som Global Marketing & Communications Director. Hun skal især beskæftige sig med at positionere virksomheden som et europæisk alternativ i en tid, hvor cybersikkerhed i høj grad handler om geopolitik. Hun kommer fra en stilling som Co-Founder og CMO hos Get BOB. Hun er uddannet Ba.ling.merc fra CBS og har desuden en Mini MBA i marketing. Hun har tidligere beskæftiget sig med marketing og kommunikation i ledende nordiske roller hos bl.a. Meta og Nets. Nyt job