Amerikanske myndigheder vil straffe virksomheder der ignorerer Log4j: Risikerer millionbøde

Den amerikanske handelskommission advarer nu amerikanske virksomheder om alvorlige konsekvenser, hvis man ikke gør nok for at sikre sig mod Log4j-sårbarheden.

Artikel top billede

(Foto: PR-Foto)

Det kan få alvorlige konsekvenser, hvis amerikanske virksomheder ikke gør alt hvad de kan for at lukke for Log4j-sårbarheden.

Sådan lyder advarslen fra de amerikanske handels myndigheder Federal Trade Commmisson, FTC.

"Når sårbarheder bliver opdaget og udnyttet, risikerer man både tab af personlige informationer og finansielle tab," skriver myndighederne i et opslag på sin hjemmeside.

Her gør man det klart, at amerikanske virksomheder ikke slipper ustraffet for ikke at leve op til sit ansvar.

"Det er afgørende at virksomheder og deres leverandører der er afhængige af Log4j reagerer nu, for at reducere sandsynligheden for at skade kunder og undgå, at FTC drager juridiske konsekvenser.

FTC gør opmærksom på hackerangrebet mod kreditkort-virksomheden Equifax, der i 2017 blev ramt af et hackerangreb.

Selskabet fik stjålet oplysninger om 147 millioner amerikankeres personlysninger og kreditoplysninger.

Det fik FTC til at lægge sag an mod Equifax, fordi man mente, at selskabet ikke havde patchet den sårbarhed, der gav hackerne adgang til oplysningerne.

Equifax endte med at betale 700 millioner dollar til den amerikanske stat for ikke at have levet op til sikkerhedskravene.

Netop den situation advarer FTC andre amerikanske virksomheder at ende i.

"FTC agter at bruge sit fulde juridiske råderum til at føre sag mod virksomheder, der ikke tager de nødvendige skridt for at beskytte kundedata som et resultat af Log4j eller lignende sårbarheder i fremtiden," lyder det fra myndighederne.

Læses lige nu

    Annonceindlæg fra SuperOffice

    Succesfuld AI-implementering kræver langt mere end teknologien

    Hvis offentlige organisationer skal lykkes med AI, skal de først have styr på adoption, datakvalitet og datasuverænitet.

    Navnenyt fra it-Danmark

    IFS Danmark A/S har pr. 1. april 2026 ansat Sarah Warm som Account Executive, Energy & Utilities. Hun skal især beskæftige sig med salg af IFS' løsninger til nye kunder inden for energibranchen. Hun kommer fra en stilling som Account Executive hos Synergy Investment Group i Holland. Hun er uddannet BSc Economics and Business Economics, Neuroscience & MSc Business Administration Digital Business. Hun har tidligere beskæftiget sig med Solution Sales & Cybersecurity. Nyt job

    Sarah Warm

    IFS Danmark A/S

    TDC Erhverv har pr. 1. maj 2026 ansat Peter Bjerregaard Harden som Senior Vice President (SVP), Enterprise Sales. Peter skal især beskæftige sig med at drive transformationen mod at blive en førende, kundecentreret partner inden for Cloud, Cyber og integrerede ICT-løsninger. Peter kommer fra en stilling som Country Manager hos Google Cloud Danmark. Peter er uddannet Cand. Merc (AU), HD, Organisation og Ledelse (CBS), Bestyrelsesuddannelse (CBS). Peter har tidligere beskæftiget sig med at opbygge Google Cloud i Danmark samt roller hos Microsoft, Salesforce og i management consulting. Nyt job
    IFS Danmark A/S har pr. 2. marts 2026 ansat Marlene Gudman som HR Business Partner. Hun skal især beskæftige sig med HR i Danmark og Norden og lede udvalgte internationale HR-projekter. Hun kommer fra en stilling som Nordic Lead HR Business Partner hos Salesforce. Hun har tidligere beskæftiget sig med international HR med fokus på udvikling af og udfordringer i HR ud fra et forretningsperspektiv. Nyt job

    Marlene Gudman

    IFS Danmark A/S

    WITRICS A/S har pr. 1. juli 2026 ansat Tim Meicker som Sales & Marketing Manager. Han skal især beskæftige sig med marketingstrategi, salgsaktiviteter, samt virksomhedens kommercielle vækst. Han kommer fra en stilling som projektansat hos WITRICS A/S. Han er uddannet BA (hons) Strategic Management og MBA fra Syddansk Universitet. Nyt job

    Tim Meicker

    WITRICS A/S