Amerikanske myndigheder vil straffe virksomheder der ignorerer Log4j: Risikerer millionbøde

Den amerikanske handelskommission advarer nu amerikanske virksomheder om alvorlige konsekvenser, hvis man ikke gør nok for at sikre sig mod Log4j-sårbarheden.

Artikel top billede

(Foto: PR-Foto)

Det kan få alvorlige konsekvenser, hvis amerikanske virksomheder ikke gør alt hvad de kan for at lukke for Log4j-sårbarheden.

Sådan lyder advarslen fra de amerikanske handels myndigheder Federal Trade Commmisson, FTC.

"Når sårbarheder bliver opdaget og udnyttet, risikerer man både tab af personlige informationer og finansielle tab," skriver myndighederne i et opslag på sin hjemmeside.

Her gør man det klart, at amerikanske virksomheder ikke slipper ustraffet for ikke at leve op til sit ansvar.

"Det er afgørende at virksomheder og deres leverandører der er afhængige af Log4j reagerer nu, for at reducere sandsynligheden for at skade kunder og undgå, at FTC drager juridiske konsekvenser.

FTC gør opmærksom på hackerangrebet mod kreditkort-virksomheden Equifax, der i 2017 blev ramt af et hackerangreb.

Selskabet fik stjålet oplysninger om 147 millioner amerikankeres personlysninger og kreditoplysninger.

Det fik FTC til at lægge sag an mod Equifax, fordi man mente, at selskabet ikke havde patchet den sårbarhed, der gav hackerne adgang til oplysningerne.

Equifax endte med at betale 700 millioner dollar til den amerikanske stat for ikke at have levet op til sikkerhedskravene.

Netop den situation advarer FTC andre amerikanske virksomheder at ende i.

"FTC agter at bruge sit fulde juridiske råderum til at føre sag mod virksomheder, der ikke tager de nødvendige skridt for at beskytte kundedata som et resultat af Log4j eller lignende sårbarheder i fremtiden," lyder det fra myndighederne.

Læses lige nu

    Annonceindlæg tema

    AI i bevægelse - forretning, agenter og potentiale

    I dette særtema om aspekter af AI ser vi på skiftet fra sprogmodeller til AI-agenter, og hvordan virksomheder kan navigere i spændet mellem teknologisk hastighed og behovet for menneskelig kontrol.

    Navnenyt fra it-Danmark

    Renewtech ApS har pr. 15. marts 2026 ansat Per Forberg som Account Manager for Sustainable Relations. Han skal især beskæftige sig med etablere nye partnerskaber med henblik på ITAD og sourcing kontrakter med hostingvirksomheder og strategiske slutbrugere. Han kommer fra en stilling som Nordic Key Account Manager hos Tesa. Han er uddannet hos Lund University og har en MBA i Management. Han har tidligere beskæftiget sig med at styrke salgsaktiviteter og partnerskaber på tværs af nordiske markeder. Nyt job

    Per Forberg

    Renewtech ApS

    Guardsix har pr. 1. april 2026 ansat Annbritt Andersen som Global Chief Revenue Officer (CRO). Hun skal især beskæftige sig med at geare organisationen til en markant skalering i Europa. Hun har tidligere beskæftiget sig med globale kommercielle strategier for nogle af branchens allerstørste spillere, herunder Microsoft. Nyt job
    Khaled Zamzam, er pr. 1. marts 2026 ansat hos Immeo som Consultant. Han er nyuddannet i Informationsteknologi fra DTU. Nyt job
    IFS Danmark A/S har pr. 2. marts 2026 ansat Marlene Gudman som HR Business Partner. Hun skal især beskæftige sig med HR i Danmark og Norden og lede udvalgte internationale HR-projekter. Hun kommer fra en stilling som Nordic Lead HR Business Partner hos Salesforce. Hun har tidligere beskæftiget sig med international HR med fokus på udvikling af og udfordringer i HR ud fra et forretningsperspektiv. Nyt job

    Marlene Gudman

    IFS Danmark A/S