Husker du Second Life? Nu gør selskabets stifter et overraskende comeback og blæser til krig mod Zuckerberg

Philip Rosedale, der er stifter af Second Life, vender tilbage til selskabet han stiftede og advarer samtidig mod at vi overlader de virtuelle verdener til datahøstende it-giganter.

Artikel top billede

(Foto: PR-Foto)

De store it-giganter med Facebook i spidsen satser i disse år stort på at bygge deres egne virtuelle verdener.

For nylig kom det frem, at Facebook havde rekrutteret knap 100 AR-specialister fra Micrsoft, der skal bidrage til opbygningen af Facebooks virtuellesatning, Metaverse.

Men nu melder en gammel kending sig også i kampen.

Den amerikanske avis Wall Street Journal skriver nemlig, at Philip Rosedale, der er stifter af Second Life, melder sig klar til at udfordre Facebook-stifteren Mark Zuckerberg i kampen om blive den ukronede konge for fremtidens virtuelle verden.

Second Life byggede i 00’erne et af de første eksempler på en virtuel verden nu, og Philip Rosedale vender ifølge Wall Street Journal nu tilbage som rådgiver for Second Life, der er ejet af selskabet Linden Research.

Advarer mod datahøst

Her skal han ifølge avisen forsøge at skabe nyt momentum for selskabet, der i 00’erne var en mest hypede selskaber i tech-branchen, men i dag blot er en skygge af sig selv.

Phlip Rosedale advarer i forbindelse med sin tilbagevending mod, at fremtidens virtuelle verdener bliver kontrolleret af selskaber, der lever af at høste brugernes data og sælge målrettede annoncer mod dem.

Noget som han mener udgør en særlig risiko, fordi moderne virtuelle oplevelser er langt mere omfattende sanseoplevelser end de traditionelle sociale netværk, som vi kender i dag.

”Jeg tror, at der er en helt reel eksistentiel risiko forbundet med det,” siger han ifølge Wall Street Journal

Second Life blev stiftet 2003, men en talsperson for selskabet oplyser, at Second life siden 2008 blot har haft omkring én million brugere.

Til sammenligning har Facebooks moderselskab Meta i dag 3,5 milliarder månedlige brugere.

Da Second Life-bølgen var på sit højeste herhjemme var Computerworld også tilstede på platformen, hvor læserne blandt andet blev inviteret til at deltage i et online redaktionsmøde.

Computerworld Events

Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

Andre events | Kongens Lyngby

Årets CIO 2026

Vi samler Danmarks stærkeste digitale ledere til en dag med viden og visioner. Årets CIO 2026 fejrer 21 års jubilæum, og NEXT CIO sætter spotlight på næste generation. Deltag og bliv inspireret til at forme fremtidens strategi og eksekvering.

Digital transformation | Hellerup

Roundtable: Stærkere data og skarpere beslutninger i en AI-æra

AI kræver data, ledelsen kan stole på. Computerworld samler digitale ledere til en fortrolig rundbordssamtale om datagrundlag, beslutninger og skalering af AI i organisationen. Få konkrete erfaringer og nye perspektiver. Ansøg om en plads.

Sikkerhed | Klampenborg

CISO Challenges 2026 - København

Computerworld stiller skarpt på, hvordan du som CISO eller sikkerhedsansvarlig, kan leve op til alle krav om sikkerhed og risikostyring, gennem dialog og erfaringsudveksling. Gennem både korte oplæg og rundbordsdiskussioner, vil du blive klædt på...

Se alle vores events inden for it

Navnenyt fra it-Danmark

Trafikstyrelsen har pr. 1. maj 2026 ansat Nihad Hodzic som IT og Digitaliseringschef. Han skal især beskæftige sig med med IT-projekter og digital transformation, herunder især det strategiske løft af Trafikstyrelsens digitale niveau. Han kommer fra en stilling som Kontorchef hos Udviklings og Forenklingsstyrelsen. Han er uddannet i statskundskab og har en lederuddannelse fra MIT Sloan, samt en igangværende Master i IT-Ledelse. Han har tidligere beskæftiget sig med IT-udvikling og større projekter på momsområdet, hvor han har ledet et projekt- og udviklingskontor. Nyt job

Nihad Hodzic

Trafikstyrelsen

Immeo har pr. 1. maj 2026 ansat Sofie Amalie Buur som Consultant. Hun kommer fra en stilling som Frontend Engineer & UI/UX Designer hos Valyrion. Hun er uddannet Cand.it. Softwaredesign ved ITU. Nyt job
Jakob Dirksen, SVP, Nordic Customer Delivery & Operations hos GlobalConnect, er pr. 1. maj 2026 forfremmet til EVP, Infrastructure Delivery & Operations. Han skal fremover især beskæftige sig med at lede Infrastructure Delivery & Operations, der har til opgave at drive og udvikle fibernetværket på tværs af virksomheden. Forfremmelse

Jakob Dirksen

GlobalConnect