Hackere misbruger Teams til nyt malware-trick

Hackere har kastet sig over det udbredte samarbejdsværktøj Microsoft Teams for at få adgang til virksomheders fortrolige oplysninger.

Artikel top billede

(Foto: Charles Deluvio)

Coronapandemien har gjort næsten alle virksomheder afhængige af samarbejdsværktøjer som Microsoft Teams. Det har hackerne også fundet ud af og udnytter det til at få adgang til virksomhedens data.

It-sikkerhedseksperter advarer imod, at hackere i stigende grad er begyndt at misbruge Microsoft Teams til at sende skadelig kode til virksomhedens medarbejdere.

Det skriver BleepingComputer.

Check Point-selskabet Avanan har observeret, at flere hackere er begyndt at misbruge særligt Teams til at sende skadelige kode til virksomheders medarbejdere gennem chatfunktionen i Microsoft-programmet.

På samme måde som det i årtier har været almindeligt at sende skadelige link til medarbejere i virksomheder, som man forsøger at logge dem til at klikke på, gør hackerne her det samme bare gennem den nye platform.

Microsoft har mere end 270 millioner Teams-brugere verden over, og platformen er særligt blevet brugt under de mange nedlukninger, hvilket hackerne tilsyneladende er begyndt at udnytte.

Det malware som ofrene får installeret på deres enheder er designet til at indsamle informationer om operativsystemer og hvilke patches der ikke er installeret.

Sikkerhedseksperterne, der har opdaget den nye metode, er usikre på præcis hvordan, det er lykkedes hackerne at få adgang til det ellers lukkedes Teams-system. Et bud kunne dog være, at de først franarre en medarbejderes loginoplysninger for bagefter at kunne sende chatbeskeder til personens kollegaer.

Avanan foreslår en række tiltag, der kan hjælpe med at holde hackerne på afstand gennem den nye metode. For det første lyder anbefalingen, at man bør åbne alle downloadede filer i et sandkasse-miljø, derudover bør man anbefale alle medarbejdere at tage kontakt til it-afdelingen, hvis man oplever noget mystisk gennem Teams.

Læses lige nu

    Event: Platform X 2027: Forretning, teknologi og transformation

    It-løsninger |

    Mød verdens stærkeste og mest effektive platforme der driver den digitale transformation samlet i København - og dyk ned i den nyeste teknologi.

    29 april 2027 | Gratis deltagelse

    Navnenyt fra it-Danmark

    IFS Danmark A/S har pr. 1. april 2026 ansat Sarah Warm som Account Executive, Energy & Utilities. Hun skal især beskæftige sig med salg af IFS' løsninger til nye kunder inden for energibranchen. Hun kommer fra en stilling som Account Executive hos Synergy Investment Group i Holland. Hun er uddannet BSc Economics and Business Economics, Neuroscience & MSc Business Administration Digital Business. Hun har tidligere beskæftiget sig med Solution Sales & Cybersecurity. Nyt job

    Sarah Warm

    IFS Danmark A/S

    Netip A/S har pr. 1. maj 2026 ansat Michael Schou som Operations Manager ved netIP Aalborg og Aarhus. Han kommer fra en stilling som Senior Director - Head of IT hos BDO. Han har tidligere beskæftiget sig med flere områder indenfor IT-branchen, hvor han bla. også har drevet sin egen IT-virksomhed. Nyt job

    Michael Schou

    Netip A/S

    IFS Danmark A/S har pr. 2. marts 2026 ansat Marlene Gudman som HR Business Partner. Hun skal især beskæftige sig med HR i Danmark og Norden og lede udvalgte internationale HR-projekter. Hun kommer fra en stilling som Nordic Lead HR Business Partner hos Salesforce. Hun har tidligere beskæftiget sig med international HR med fokus på udvikling af og udfordringer i HR ud fra et forretningsperspektiv. Nyt job

    Marlene Gudman

    IFS Danmark A/S

    netIP har pr. 1. juni 2026 ansat Heidi Winther som Supportkonsulent ved netIP's kontor i Herning. Hun kommer fra en stilling som IT-Supporter hos Holstebro Kommune. Nyt job