Hackere misbruger Teams til nyt malware-trick

Hackere har kastet sig over det udbredte samarbejdsværktøj Microsoft Teams for at få adgang til virksomheders fortrolige oplysninger.

Artikel top billede

(Foto: Charles Deluvio)

Coronapandemien har gjort næsten alle virksomheder afhængige af samarbejdsværktøjer som Microsoft Teams. Det har hackerne også fundet ud af og udnytter det til at få adgang til virksomhedens data.

It-sikkerhedseksperter advarer imod, at hackere i stigende grad er begyndt at misbruge Microsoft Teams til at sende skadelig kode til virksomhedens medarbejdere.

Det skriver BleepingComputer.

Check Point-selskabet Avanan har observeret, at flere hackere er begyndt at misbruge særligt Teams til at sende skadelige kode til virksomheders medarbejdere gennem chatfunktionen i Microsoft-programmet.

På samme måde som det i årtier har været almindeligt at sende skadelige link til medarbejere i virksomheder, som man forsøger at logge dem til at klikke på, gør hackerne her det samme bare gennem den nye platform.

Microsoft har mere end 270 millioner Teams-brugere verden over, og platformen er særligt blevet brugt under de mange nedlukninger, hvilket hackerne tilsyneladende er begyndt at udnytte.

Det malware som ofrene får installeret på deres enheder er designet til at indsamle informationer om operativsystemer og hvilke patches der ikke er installeret.

Sikkerhedseksperterne, der har opdaget den nye metode, er usikre på præcis hvordan, det er lykkedes hackerne at få adgang til det ellers lukkedes Teams-system. Et bud kunne dog være, at de først franarre en medarbejderes loginoplysninger for bagefter at kunne sende chatbeskeder til personens kollegaer.

Avanan foreslår en række tiltag, der kan hjælpe med at holde hackerne på afstand gennem den nye metode. For det første lyder anbefalingen, at man bør åbne alle downloadede filer i et sandkasse-miljø, derudover bør man anbefale alle medarbejdere at tage kontakt til it-afdelingen, hvis man oplever noget mystisk gennem Teams.

Læses lige nu
    Computerworld Events

    Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

    Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
    Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
    Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
    Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

    Sikkerhed | Klampenborg

    CISO Challenges 2026 - København

    Computerworld stiller skarpt på, hvordan du som CISO eller sikkerhedsansvarlig, kan leve op til alle krav om sikkerhed og risikostyring, gennem dialog og erfaringsudveksling. Gennem både korte oplæg og rundbordsdiskussioner, vil du blive klædt på...

    Digital transformation | Hellerup

    Roundtable: Stærkere data og skarpere beslutninger i en AI-æra

    AI kræver data, ledelsen kan stole på. Computerworld samler digitale ledere til en fortrolig rundbordssamtale om datagrundlag, beslutninger og skalering af AI i organisationen. Få konkrete erfaringer og nye perspektiver. Ansøg om en plads.

    Sikkerhed | Online

    Connected sikkerhed: Sådan samles netværk, drift og sikkerhed i én platform

    Få indblik i, hvordan NaaS og SOC samler netværk og sikkerhed i én platform. Hør Semler Group dele erfaringer med hurtigere trusselsrespons, færre leverandører og mindre kompleks drift. Deltag og se, hvordan moderne sikkerhedsdrift skalerer i...

    Se alle vores events inden for it

    Navnenyt fra it-Danmark

    Mohamed El Haddaoui, er pr. 7. april 2026 ansat hos Dafolo A/S som IT-systemudvikler. Han skal især beskæftige sig med udviklingsopgaver relateret til Brugerklubben SBSYS. Han er nyuddannet datamatiker og har erfaring med udvikling af REST API'er og integreret databaser. Nyt job

    Mohamed El Haddaoui

    Dafolo A/S

    Netip A/S har pr. 1. maj 2026 ansat Michael Schou som Operations Manager ved netIP Aalborg og Aarhus. Han kommer fra en stilling som Senior Director - Head of IT hos BDO. Han har tidligere beskæftiget sig med flere områder indenfor IT-branchen, hvor han bla. også har drevet sin egen IT-virksomhed. Nyt job

    Michael Schou

    Netip A/S

    Sharp Consumer Electronics har pr. 1. april 2026 ansat Daniel Eriksson som salgsdirektør for de nordiske lande. Han skal især beskæftige sig med at accelerere virksomhedens vækst i Norden. Han kommer fra en stilling som nordisk salgsdirektør hos Hisense. Han har tidligere beskæftiget sig med detailhandel, kommerciel strategi og markedsudvidelser med bemærkelsesværdige resultater til følge. Nyt job

    Daniel Eriksson

    Sharp Consumer Electronics

    Pinksky har pr. 1. maj 2026 ansat Alexander Skou Henkel, 39 år,  som Rådgivende konsulent. Han skal især beskæftige sig med optimering af forretningsprocesser i Microsoft platformen. Han kommer fra en stilling som IT forretningskonsulent hos Evobis ApS. Han har tidligere beskæftiget sig med forretningsudvikling i Microsoft platformen. Nyt job