Nu kommer Linux omsider til Apples M1-maskiner: Sådan kommer du i gang

Det er omsider muligt at benytte et tredjeparts styresystem ombord på Apples hidsige M1-maskiner. Det er dog langt fra at være en færdigpoleret løsning.

Artikel top billede

(Foto: Niels de Boissezon / Niels de Boissezon)

Ved at tage et skifte over til sin egenudviklede hardware, har Apple gjort det svært for brugere at anvende andre styresystemer end Apples egne.

Mens Apple tidligere har åbnet op for både Microsoft Windows og Linux-distributioner, har Apples M1-baserede maskiner kun været tilgængelig med enten MacOS eller iPadOS.

Udviklerne bag Linux-distribution Asahi Linux har dog knækket nøden og er nu klar med den første version af Linux, der fungerer ombord på M1-baserede maskiner, såsom Apples nyeste Macbook Air, Pro, iMac eller Mac mini – Mac Studio er ikke understøttet endnu.

Softwaren er dog fortsat i sin spæde forsøgsversioner, i såkaldt alpha, hvilket betyder, at man funktioner og features fortsat ikke er tilgængelig, mens systemet samtidig er langt fra at være klippestabil.

Det kræver det

For at kommer i gang med Asahi Linux, kan denne hentes her:

Inden du giver dig i kast med styresystemet skal du sikre følgende tre ting på dit system:

  • En M1, M1 Pro eller M1 Max processor
  • MacOS 12.3 installeret
  • Mindst 53 gigabyte ledig lagerplads. Asahi Linux kræver 15 gigabyte alene
  • En fungerende internetforbindelse
Selve installationspakken fylder mellem 0,7 og fire gigabyte, oplyses det.

Sådan kommer du i gang

Når du har sikret dig, at dit system opfylder kravene og at en backup er tilgængelig for en god ordens skyld, kan du hente installationspakken ved at taste følgende ind i terminalen: curl https://alx.sh | sh

Herfra vil du kunne vælge mellem tre typer installationer: En fuld Asahi Linux installation, en minimal installation (Arch Linux ARM), samt en UEFI Bootloader, som tillader, at du afvikler et installationsprogram fra en USB-nøgle.

Det, der ikke virker

Da softwaren fortsat er i alpha-stadiet, er mange funktioner fortsat ikke tilgængelige, mens der fortsat optræder fejl i softwaren.

Indtil videre er der ingen adgang til Thunderbolt, DisplayPort, HDMI (på macbooks), Bluetooth, GPU- samt video-acceleration, Neural Engine, TouchBar og kameraerne. Samtidig er dvaletilstandene ikke tilgængelige, hvilket fratager nogle af M1-processorens fordele, såsom det lave strømforbrug.

Samtidig oplyser selskabet bag Asahi Linux, at flere programmer i øjeblikket ikke fungerer endnu, heriblandt: Chrome-browseren, Emacs samt alle programmer der benytter sig af "jemalloc" og "libunwind" bibliotekerne.

Dertil meldes også egentlige performance-issues, da det ikke er alle ARM64 funktioner, der udnyttes, hvilket betyder, at ydelsen er op til 20 procent lavere end ellers.

Dokumentationen til Asahi Linux til M1-processorer kan findes her.

Læses lige nu

    Annonce

    Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

    Senior specialister (Software Defined Network) til Forsvarets nye Digitale Backbone

    Midtjylland

    Vallensbæk Kommune

    Koordinator med fagligt ansvar for Digital sikkerhed

    Københavnsområdet

    BEC Financial Technologies

    Business Continuity Manager - Technical

    Region Sjælland

    BEC Financial Technologies

    Development Manager for Accounting Data & Monitoring

    Region Sjælland

    Annonceindlæg fra Genetec

    Fysisk sikkerhed må ikke være it-chefens blinde vinkel

    Digital robusthed handler ikke kun om firewalls. Det handler også om, hvem der kan gå direkte ind ad døren til serverrummet

    Navnenyt fra it-Danmark

    Systematic A/S har pr. 1. august 2026 ansat Casper Voldstedlund, 52 år,  som Director, Products. Han skal især beskæftige sig med drive produktudvikling inden for national sikkerhed og kritisk infrastruktur (NSI). Han kommer fra en stilling som Senior Director hos Stibo Systems A/S. Nyt job

    Casper Voldstedlund

    Systematic A/S

    Dansk AM Hub har pr. 1. november 2026 ansat Rasmus Pedersen som Chief Digital Officer. Rasmus skal især beskæftige sig med fokusudviddelse fra additive manufacturing til produktinnovation gennem AI, automatisering og andre nye teknologier. Rasmus er uddannet maskiningeniør med speciale i produktudvikling og med ph.d. i udvikling af modulære produktplatforme. Rasmus har tidligere beskæftiget sig med transformation og digitalisering i værdikæden fra produktudvikling til produktion. Nyt job

    Rasmus Pedersen

    Dansk AM Hub

    Arctic Wolf Networks har pr. 3. august 2026 ansat Johnny Krogsboll som Head of Sales Engineering for Norden.Med base i Stockholm får han ansvaret for Arctic Wolfs samlede Sales Engineering-organisation i den nordiske region.<br /><br />Johnny Krogsboll skal være med til at udbygge Arctic Wolfs tilstedeværelse i Norden og hjælpe virksomheder og organisationer med at stå stærkere over for et stadig mere komplekst cybertrusselsbillede. Det skal blandt andet ske i tæt samarbejde med Arctic Wolfs vigtigste kanalpartnere i regionen.<br /><br />Gennem sin karriere har Johnny Krogsboll arbejdet med og rådgivet virksomheder hos blandt andre Hewlett-Packard, Trend Micro og Palo Alto Networks med fokus på at skabe konkret værdi af deres teknologiinvesteringer. Nyt job

    Johnny Krogsboll

    Arctic Wolf Networks

    EG Danmark A/S har pr. 17. august 2026 ansat Michael Banegas Madsen, 32 år,  som Senior Account Executive. Han skal især beskæftige sig med Ansvar for nysalg og vækst af eksisterende kunder, samt opbygning af kunderelationer på tværs af Jylland og Fyn. Han kommer fra en stilling som Senior Talent Attraction Specialist hos Danske Commodities A/S. Han er uddannet Kandidat i Corporate Communication fra Aarhus BSS. Han har tidligere beskæftiget sig med 6 års erfaring med rekruttering af tech-profiler i bl.a. Danske Commodities. Nyt job

    Michael Banegas Madsen

    EG Danmark A/S