Nu kommer Linux omsider til Apples M1-maskiner: Sådan kommer du i gang

Det er omsider muligt at benytte et tredjeparts styresystem ombord på Apples hidsige M1-maskiner. Det er dog langt fra at være en færdigpoleret løsning.

Artikel top billede

(Foto: Niels de Boissezon / Niels de Boissezon)

Ved at tage et skifte over til sin egenudviklede hardware, har Apple gjort det svært for brugere at anvende andre styresystemer end Apples egne.

Mens Apple tidligere har åbnet op for både Microsoft Windows og Linux-distributioner, har Apples M1-baserede maskiner kun været tilgængelig med enten MacOS eller iPadOS.

Udviklerne bag Linux-distribution Asahi Linux har dog knækket nøden og er nu klar med den første version af Linux, der fungerer ombord på M1-baserede maskiner, såsom Apples nyeste Macbook Air, Pro, iMac eller Mac mini – Mac Studio er ikke understøttet endnu.

Softwaren er dog fortsat i sin spæde forsøgsversioner, i såkaldt alpha, hvilket betyder, at man funktioner og features fortsat ikke er tilgængelig, mens systemet samtidig er langt fra at være klippestabil.

Det kræver det

For at kommer i gang med Asahi Linux, kan denne hentes her:

Inden du giver dig i kast med styresystemet skal du sikre følgende tre ting på dit system:

  • En M1, M1 Pro eller M1 Max processor
  • MacOS 12.3 installeret
  • Mindst 53 gigabyte ledig lagerplads. Asahi Linux kræver 15 gigabyte alene
  • En fungerende internetforbindelse
Selve installationspakken fylder mellem 0,7 og fire gigabyte, oplyses det.

Sådan kommer du i gang

Når du har sikret dig, at dit system opfylder kravene og at en backup er tilgængelig for en god ordens skyld, kan du hente installationspakken ved at taste følgende ind i terminalen: curl https://alx.sh | sh

Herfra vil du kunne vælge mellem tre typer installationer: En fuld Asahi Linux installation, en minimal installation (Arch Linux ARM), samt en UEFI Bootloader, som tillader, at du afvikler et installationsprogram fra en USB-nøgle.

Det, der ikke virker

Da softwaren fortsat er i alpha-stadiet, er mange funktioner fortsat ikke tilgængelige, mens der fortsat optræder fejl i softwaren.

Indtil videre er der ingen adgang til Thunderbolt, DisplayPort, HDMI (på macbooks), Bluetooth, GPU- samt video-acceleration, Neural Engine, TouchBar og kameraerne. Samtidig er dvaletilstandene ikke tilgængelige, hvilket fratager nogle af M1-processorens fordele, såsom det lave strømforbrug.

Samtidig oplyser selskabet bag Asahi Linux, at flere programmer i øjeblikket ikke fungerer endnu, heriblandt: Chrome-browseren, Emacs samt alle programmer der benytter sig af "jemalloc" og "libunwind" bibliotekerne.

Dertil meldes også egentlige performance-issues, da det ikke er alle ARM64 funktioner, der udnyttes, hvilket betyder, at ydelsen er op til 20 procent lavere end ellers.

Dokumentationen til Asahi Linux til M1-processorer kan findes her.

Læses lige nu
    Computerworld Events

    Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

    Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
    Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
    Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
    Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

    It-løsninger | København V

    Platform X 2026: Forretning, teknologi og transformation

    Mød verdens stærkeste og mest effektive platforme der driver den digitale transformation samlet i København - og dyk ned i den nyeste teknologi.

    Andre events | Kongens Lyngby

    Årets CIO 2026

    Vi samler Danmarks stærkeste digitale ledere til en dag med viden og visioner. Årets CIO 2026 fejrer 21 års jubilæum, og NEXT CIO sætter spotlight på næste generation. Deltag og bliv inspireret til at forme fremtidens strategi og eksekvering.

    Digital transformation | Hellerup

    Roundtable: Stærkere data og skarpere beslutninger i en AI-æra

    AI kræver data, ledelsen kan stole på. Computerworld samler digitale ledere til en fortrolig rundbordssamtale om datagrundlag, beslutninger og skalering af AI i organisationen. Få konkrete erfaringer og nye perspektiver. Ansøg om en plads.

    Se alle vores events inden for it

    Netcompany A/S

    Network Engineer

    Nordjylland

    Udlændinge- og Integrationsministeriet

    Senior it-projektleder med international sigte til Koncern It

    Københavnsområdet

    Politiets Efterretningstjeneste

    Bliv IT-supporter i PET's IT Servicedesk

    Københavnsområdet

    Navnenyt fra it-Danmark

    Sharp Consumer Electronics har pr. 1. april 2026 ansat Daniel Eriksson som salgsdirektør for de nordiske lande. Han skal især beskæftige sig med at accelerere virksomhedens vækst i Norden. Han kommer fra en stilling som nordisk salgsdirektør hos Hisense. Han har tidligere beskæftiget sig med detailhandel, kommerciel strategi og markedsudvidelser med bemærkelsesværdige resultater til følge. Nyt job

    Daniel Eriksson

    Sharp Consumer Electronics

    Den danske eID-virksomhed Idura har pr. 1. april 2026 ansat Kari Lehtimäki som Country Manager. Han skal især beskæftige sig med at styrke kendskabet til Iduras løsninger i Finland samt fremme samarbejdet med økosystemet omkring det finske Trust Network. Han kommer fra en stilling som Salgschef hos Telia Finland. Han er uddannet uddannet civilingeniør (M.Sc. Tech.) og medbringer ledelse, markedsindsigt og praktisk erfaring. Han har tidligere beskæftiget sig med salg og forretningsudvikling inden for Telias trust services-forretning. Nyt job

    Kari Lehtimäki

    Den danske eID-virksomhed Idura

    Immeo har pr. 1. marts 2026 ansat Theo Lyngaa Hansen som Consultant. Han kommer fra en stilling som Data Manager hos IDA. Han er uddannet i Business Administration & Data Science. Nyt job