Danske Ecco er på Anonymous' krigsliste efter skokæden holder åbent for russiske kunder

Ecco står på en liste med 57 multinationale selskaber, der bliver truet med hacking, hvis de ikke trækker deres forretninger ud af Rusland.

Artikel top billede

Danske Ecco, der sælger fodtøj, er havnet på en sort liste hos hackergruppen Anonymous.

Listen tæller de internationale virksomheder, som efter den russiske præsident Vladimir Putins invation af Ukraine har valgt ikke at trække sig ud af Rusland, og listen er en direkte krigserklæring mos disse virksomheder.

Det skriver Børsen.

Ecco er på listen, fordi skokoncernen har taget beslutningen om at holde mere end 250 af sine butikker i Rusland åbne.

“Vi vil ikke trykke på en aftrækker, der sender 5.000 mennesker på gaden i Rusland,” lyder forklaringen på denne beslutning fra Eccos administrerende direktør, Panos Mytaros.

Dermed betragter Anonymous Ecco som en af de viorksomheder, der “driver blodige forretninger” i Rusland.

Listen er offentliggjort som reaktion på de krigsforbrydelser - der blandt andet tæller mord af flere hundrede civile - der over weekenden er fundet sted i områder, som ukrainske styrker har tilbageerobret fra den russiske besættelsesmagt.

En af de virksomheder, der allerede har fået Anonymous' krigserklæring at føle, er schweiziske Nestlé, der blandt flere selskaber fik 48 timer til at trække sig ud af Rusland.

Da dette ikke blev efterkommet, frigav Anonymous 10 gigabyte følsom data fra virksomheden, hvilket fik Nestlé til at trække sig dagen efter.

Foruden Ecco er 57 andre multinationale selskaber også på Anonymous' liste - herunder kinesiske Huawei, luftfartsselskabet Emirates og tyske Ritter Sport.

Læses lige nu

    European Stonecraft

    Intern Navision/BC Supporter

    Midtjylland

    AL Sydbank A/S (tidligere Arbejdernes Landsbank)

    Tech Lead til Datacenter Operations

    Københavnsområdet

    Annonceindlæg fra Axcess Nordic

    AI i kundeservice kræver mere end ny teknologi

    AI er på vej ind i danske kontaktcentre, men uklare mål, tunge processer og et opsplittet systemlandskab spænder mange steder ben for resultaterne.

    Navnenyt fra it-Danmark

    Renewtech ApS har pr. 1. marts 2026 ansat Emil Holme Fisker som Customer Service Specialist. Han skal især beskæftige sig med at levere høj kvalitets kundeservice og hjælpe Renewtechs kunder med at få de rette løsninger til deres behov. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos Camro A/S. Han er uddannet som salgselev hos Camro A/S. Han har tidligere beskæftiget sig med at udvikle gode kunderelationer, opsøgende salg og udvikling af salgsaktiviteter. Nyt job

    Emil Holme Fisker

    Renewtech ApS

    Netip A/S har pr. 1. marts 2026 ansat Maria Lyng Refslund som Marketing Project Manager ved netIP Herning. Hun kommer fra en stilling som Marketing Project Manager hos itm8. Nyt job
    Jakob Dirksen, SVP, Nordic Customer Delivery & Operations hos GlobalConnect, er pr. 1. maj 2026 forfremmet til EVP, Infrastructure Delivery & Operations. Han skal fremover især beskæftige sig med at lede Infrastructure Delivery & Operations, der har til opgave at drive og udvikle fibernetværket på tværs af virksomheden. Forfremmelse

    Jakob Dirksen

    GlobalConnect

    Netip A/S har pr. 1. februar 2026 ansat Henrik Mejnhardt Nielsen som ny kollega til Product Sales Teamet i Herlev. Han kommer fra en stilling som Business Development Manager hos Arrow. Nyt job