Danske Ecco er på Anonymous' krigsliste efter skokæden holder åbent for russiske kunder

Ecco står på en liste med 57 multinationale selskaber, der bliver truet med hacking, hvis de ikke trækker deres forretninger ud af Rusland.

Artikel top billede

Danske Ecco, der sælger fodtøj, er havnet på en sort liste hos hackergruppen Anonymous.

Listen tæller de internationale virksomheder, som efter den russiske præsident Vladimir Putins invation af Ukraine har valgt ikke at trække sig ud af Rusland, og listen er en direkte krigserklæring mos disse virksomheder.

Det skriver Børsen.

Ecco er på listen, fordi skokoncernen har taget beslutningen om at holde mere end 250 af sine butikker i Rusland åbne.

“Vi vil ikke trykke på en aftrækker, der sender 5.000 mennesker på gaden i Rusland,” lyder forklaringen på denne beslutning fra Eccos administrerende direktør, Panos Mytaros.

Dermed betragter Anonymous Ecco som en af de viorksomheder, der “driver blodige forretninger” i Rusland.

Listen er offentliggjort som reaktion på de krigsforbrydelser - der blandt andet tæller mord af flere hundrede civile - der over weekenden er fundet sted i områder, som ukrainske styrker har tilbageerobret fra den russiske besættelsesmagt.

En af de virksomheder, der allerede har fået Anonymous' krigserklæring at føle, er schweiziske Nestlé, der blandt flere selskaber fik 48 timer til at trække sig ud af Rusland.

Da dette ikke blev efterkommet, frigav Anonymous 10 gigabyte følsom data fra virksomheden, hvilket fik Nestlé til at trække sig dagen efter.

Foruden Ecco er 57 andre multinationale selskaber også på Anonymous' liste - herunder kinesiske Huawei, luftfartsselskabet Emirates og tyske Ritter Sport.

Læses lige nu

    Annonceindlæg fra Arrow ECS

    Copilot: Din digitale assistent eller en sikkerhedstrussel?

    Stor bekymring hos IT og compliance – men Copilot er IKKE problemet

    Navnenyt fra it-Danmark

    Sharp Consumer Electronics har pr. 1. april 2026 ansat Daniel Eriksson som salgsdirektør for de nordiske lande. Han skal især beskæftige sig med at accelerere virksomhedens vækst i Norden. Han kommer fra en stilling som nordisk salgsdirektør hos Hisense. Han har tidligere beskæftiget sig med detailhandel, kommerciel strategi og markedsudvidelser med bemærkelsesværdige resultater til følge. Nyt job

    Daniel Eriksson

    Sharp Consumer Electronics

    SAP SuccessFactors Partner Pentos har pr. 1. marts 2026 ansat Plamena Cherneva som Seniorkonsulent indenfor SuccessFactors HCM. Hun skal især beskæftige sig med konfiguration og opsætning af SuccessFactors suiten, samt udvikle smarte løsninger til mellemstore danske virksomheder. Hun kommer fra en stilling som løsningsarkitekt indenfor HR IT hos LEO Pharma. Hun har tidligere beskæftiget sig med HR procesdesign, stamdata og onboarding. Nyt job

    Plamena Cherneva

    SAP SuccessFactors Partner Pentos

    Pentos har pr. 2. juni 2025 ansat Erik Ebert som Country Manager. Han skal især beskæftige sig med udvidelsen af Pentos til Danmark og Norden. Det kræver bl.a. etablering af et lokalt leverance team og SAP Partnerskab. Han kommer fra en stilling som Senior Director hos Effective People. Han har tidligere beskæftiget sig med HR systemer baseret på SAP SuccessFactors hos en række danske større og mellemstore virksomheder. Nyt job

    Erik Ebert

    Pentos

    Khaled Zamzam, er pr. 1. marts 2026 ansat hos Immeo som Consultant. Han er nyuddannet i Informationsteknologi fra DTU. Nyt job