Danske Ecco er på Anonymous' krigsliste efter skokæden holder åbent for russiske kunder

Ecco står på en liste med 57 multinationale selskaber, der bliver truet med hacking, hvis de ikke trækker deres forretninger ud af Rusland.

Artikel top billede

Danske Ecco, der sælger fodtøj, er havnet på en sort liste hos hackergruppen Anonymous.

Listen tæller de internationale virksomheder, som efter den russiske præsident Vladimir Putins invation af Ukraine har valgt ikke at trække sig ud af Rusland, og listen er en direkte krigserklæring mos disse virksomheder.

Det skriver Børsen.

Ecco er på listen, fordi skokoncernen har taget beslutningen om at holde mere end 250 af sine butikker i Rusland åbne.

“Vi vil ikke trykke på en aftrækker, der sender 5.000 mennesker på gaden i Rusland,” lyder forklaringen på denne beslutning fra Eccos administrerende direktør, Panos Mytaros.

Dermed betragter Anonymous Ecco som en af de viorksomheder, der “driver blodige forretninger” i Rusland.

Listen er offentliggjort som reaktion på de krigsforbrydelser - der blandt andet tæller mord af flere hundrede civile - der over weekenden er fundet sted i områder, som ukrainske styrker har tilbageerobret fra den russiske besættelsesmagt.

En af de virksomheder, der allerede har fået Anonymous' krigserklæring at føle, er schweiziske Nestlé, der blandt flere selskaber fik 48 timer til at trække sig ud af Rusland.

Da dette ikke blev efterkommet, frigav Anonymous 10 gigabyte følsom data fra virksomheden, hvilket fik Nestlé til at trække sig dagen efter.

Foruden Ecco er 57 andre multinationale selskaber også på Anonymous' liste - herunder kinesiske Huawei, luftfartsselskabet Emirates og tyske Ritter Sport.

Annonce

Event: SAP Excellence Day 2027

It-løsninger | Online og København

Oplev stærke cases og de nyeste muligheder med SAP, fysisk eller online.

9. februar 2027 | Gratis deltagelse

Navnenyt fra it-Danmark

Sophie Dalsgaard Myhrmann, er pr. 1. september 2026 ansat hos Elbek & Vejrup A/S som Project Manager i Logistik & Produktion. Hun skal især beskæftige sig med projektledelse indenfor logistik og produktion. Hun er nyuddannet cand.it, i IT, kommunikation og Organisation fra Aarhus Univeristet. Nyt job

Sophie Dalsgaard Myhrmann

Elbek & Vejrup A/S

Netip A/S har pr. 11. august 2026 ansat Emil Kristoffersen som IT-Supporterelev ved netIP's kontor i Thisted. Han er uddannet Fisker, - Emil har dermed valgt et karriereskifte. Nyt job

Emil Kristoffersen

Netip A/S

Arctic Wolfs Network har pr. 1. september 2026 ansat Victor Dohlmann som Sales Director for Nordics. Nyt job

Victor Dohlmann

Arctic Wolfs Network

Genetec har pr. 1. august 2026 ansat Jan Julin som Channel Account Executive. Han skal især beskæftige sig med styrke samarbejdet med partnere og kunder i Danmark, Finland og Baltikum. Han kommer fra en stilling som Senior Business Development Manager hos Dahua Technology. Han har tidligere beskæftiget sig med videoovervågning, adgangskontrol, sikkerhedsteknologi, salg og forretningsudvikling. Nyt job

Jan Julin

Genetec