7.000 ansatte på Syddansk Universitet har haft adgang til flere hundrede menneskers persondata efter software-opdatering

En fejl i en software-opdateringen har givet mere end 7.000 medarbejdere på Syddansk Universitet ulovlig adgang til hundredevis af dokumenter med persondata.

Artikel top billede

(Foto: Syddansk Universitet)

En fejslagen software-opdatering i det store HR-system, som Syddansk Universitet anvender, har givet samtlige medarbejdere adgang til at kigge i ellers fortrolige dokumenter.

Disse dokumenter har indeholdt ansøgninger, helbredsoplysninger, cpr-numre og lignende.

Det udløser nu alvorlig kritik fra Datatilsynet, som for alvor løfter pegefingeren og skælder ud over, at universitetet ikke havde testet software-opdateringen ordentligt, inden den blev implementeret.

Det betød, at nøjagtigt 7.011 medarbejdere i august 2021 fik adgang til at kigge i 417 ansøgninger, som universitetet havde liggende.

Problemet blev blot forstærket af, at universitetet ikke havde nogen log-funktion på systemet. Det betød, at ingen kunne se, hvem der havde kigget i dokumenterne.

Ifølge Datatilsynet peger universitet på, at det ikke havde “kendskab til, at opdateringen ville foretage en ændring i rollestyringen og af den grund ikke havde mulighed for at udføre en 14 dages test på testsystemet, der ellers var praksis.”

Universitetet meddeler desuden, at man ikke har “undersøgt om adgangen til de berørte personoplysninger er blevet udnyttet i perioden.”

“Det er SDU’s vurdering, at oplysningerne har en ringe udnyttelsesgrad og at sandsynligheden for, at de er blevet tilgået er lille,” hedder det.

Du finder hele afgørelsen fra Datatilsynet her.

Event: Cyber Security Festival 2026

Sikkerhed | København

Mød Danmarks skrappeste it-sikkerhedseksperter og bliv klar til at planlægge og eksekvere en operationel og effektiv cybersikkerhedsstrategi, når vi åbner dørene for +1.700 it-professionelle. Du kan glæde dig til oplæg fra mere end 70 talere og møde mere end 50 leverandører over to dage.

18 & 19 november 2026 | Gratis deltagelse

Navnenyt fra it-Danmark

Netip A/S har pr. 1. maj 2026 ansat Steffen Bendix Søjberg som Systemkonsulent ved netIP's kontor i Rødekro. Han kommer fra en stilling som Systemadministr,og har været i branchen i mange år. Nyt job
SAP SuccessFactors Partner Pentos har pr. 1. marts 2026 ansat Plamena Cherneva som Seniorkonsulent indenfor SuccessFactors HCM. Hun skal især beskæftige sig med konfiguration og opsætning af SuccessFactors suiten, samt udvikle smarte løsninger til mellemstore danske virksomheder. Hun kommer fra en stilling som løsningsarkitekt indenfor HR IT hos LEO Pharma. Hun har tidligere beskæftiget sig med HR procesdesign, stamdata og onboarding. Nyt job

Plamena Cherneva

SAP SuccessFactors Partner Pentos

Rethink Cybersecurity Advisory har pr. 1. juli 2026 ansat Michael Nyboe Engelrud som Associeret Partner & Senior Advisor. Han skal især beskæftige sig med spændingsfeltet mellem Informationssikkerhed og ansvarlig AI, Governance, Risk & Compliance og IT Beredskab. Han kommer fra en stilling som Principal Management Consultant hos Devoteam A/S. Han er uddannet AI Navigatør, certificeret i AI Transformation, Crisis Management med fundament i Computer Science. Han har tidligere beskæftiget sig med Ledelse, rådgivning, Databeskyttelse og Digital transformation. Nyt job

Michael Nyboe Engelrud

Rethink Cybersecurity Advisory

IFS Danmark A/S har pr. 1. april 2026 ansat Sarah Warm som Account Executive, Energy & Utilities. Hun skal især beskæftige sig med salg af IFS' løsninger til nye kunder inden for energibranchen. Hun kommer fra en stilling som Account Executive hos Synergy Investment Group i Holland. Hun er uddannet BSc Economics and Business Economics, Neuroscience & MSc Business Administration Digital Business. Hun har tidligere beskæftiget sig med Solution Sales & Cybersecurity. Nyt job

Sarah Warm

IFS Danmark A/S