7.000 ansatte på Syddansk Universitet har haft adgang til flere hundrede menneskers persondata efter software-opdatering

En fejl i en software-opdateringen har givet mere end 7.000 medarbejdere på Syddansk Universitet ulovlig adgang til hundredevis af dokumenter med persondata.

Artikel top billede

(Foto: Syddansk Universitet)

En fejslagen software-opdatering i det store HR-system, som Syddansk Universitet anvender, har givet samtlige medarbejdere adgang til at kigge i ellers fortrolige dokumenter.

Disse dokumenter har indeholdt ansøgninger, helbredsoplysninger, cpr-numre og lignende.

Det udløser nu alvorlig kritik fra Datatilsynet, som for alvor løfter pegefingeren og skælder ud over, at universitetet ikke havde testet software-opdateringen ordentligt, inden den blev implementeret.

Det betød, at nøjagtigt 7.011 medarbejdere i august 2021 fik adgang til at kigge i 417 ansøgninger, som universitetet havde liggende.

Problemet blev blot forstærket af, at universitetet ikke havde nogen log-funktion på systemet. Det betød, at ingen kunne se, hvem der havde kigget i dokumenterne.

Ifølge Datatilsynet peger universitet på, at det ikke havde “kendskab til, at opdateringen ville foretage en ændring i rollestyringen og af den grund ikke havde mulighed for at udføre en 14 dages test på testsystemet, der ellers var praksis.”

Universitetet meddeler desuden, at man ikke har “undersøgt om adgangen til de berørte personoplysninger er blevet udnyttet i perioden.”

“Det er SDU’s vurdering, at oplysningerne har en ringe udnyttelsesgrad og at sandsynligheden for, at de er blevet tilgået er lille,” hedder det.

Du finder hele afgørelsen fra Datatilsynet her.

Annonceindlæg fra Deloitte

Agentic AI er et paradoksalt undervurderet, men fuldmodent teknologiområde

Hvorfor er der ikke flere, der lykkes med Agentic AI? Fordi de mangler at håndtere mellemregningerne fra POC til storskalaløsning.

Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

Cyberdivisionen søger IT-supporterelever til lokal IT på Garderkasernen i Høvelte

Københavnsområdet

Netcompany A/S

Microsoft Operations Engineer

Københavnsområdet

Paychex Europe

Application Security Specialist

Københavnsområdet

Capgemini Danmark A/S

AI-led Growth Leader for Intelligent Industry NCE

Københavnsområdet

Navnenyt fra it-Danmark

Norriq Danmark A/S har pr. 2. februar 2026 ansat Vlad-Andrei Fagarasan som Solution Architect. Han skal især beskæftige sig med moderne dataplatforme og arkitekturer hvilket er med til at sikre at vi fortsat tilbyder vores kunder skræddersyede løsninger. Han har tidligere beskæftiget sig med BI- og dataprojekter i både privat og offentlig regi. Nyt job

Vlad-Andrei Fagarasan

Norriq Danmark A/S

T-Systems har pr. 17. august 2026 ansat Anders Christensen som Head of Digital. Anders skal især beskæftige sig med at rådgive kunder om T-Systems digitale portefølje, inkl. kunstig intelligens løsninger og services. Anders kommer fra en stilling som Senior Director, Sovereign Services hos TDC Erhverv. Anders har tidligere beskæftiget sig med at rådgive om infrastruktur platforme og digitale løsninger, som giver en reel forretningsværdi. Nyt job

Anders Christensen

T-Systems

Allan Hougaard, der arbejder med softwareudvikling og -arkitektur hos Sparinvest, har pr. 30. juni 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i softwarekonstruktion på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

Allan Hougaard

Sparinvest

Norriq Danmark A/S har pr. 1. januar 2026 ansat Caroline Nolsø Tofft som Senior Advisor, Data & AI. Hun skal især beskæftige sig med at styrke vores kommercielle pipeline og relationen til både nye og eksisterende kunder. Hun kommer fra en stilling som Integration Partner Manager hos DataLøn. Nyt job

Caroline Nolsø Tofft

Norriq Danmark A/S