Tysk vagthund åbner sag mod Apple: Privacy-regler kan være i strid med konkurrence-lov

Apples kontroversielle App Tracking Transparancy-regler kan være konkurrence forvridende, mener den tyske konkurrencemyndigheder Bundeskartellamt.

Artikel top billede

(Foto: Niels de Boissezon)

Den tyske konkurrecemyndighed Bundeskartellamt har åbnet en undersøgelse af Apples meget omtalte privacy-funktion App Tracking Transparancy (ATT), som blev lanceret for cirka et år siden.

Bundeskartellamt oplyser i en pressemeddelelse, at det sker på baggrund af mistanke om, at funktionaliteten er konkurrenceforvridende.

Reglen betyder, at iPhone-brugere skal give deres eksplicitte tilsagn, hvis en tredjeparts app skal kunne få lov til at tracke brugerne på tværs af flere apps eller hjemmesider.

Chokbølger gennem Silicon Valley

Det har sendt chokbølger gennem Silicon Valley, hvor virksomheder med annoncedrevne forretnongsmodeller, nu får forringet deres muligheder for at tjene penge.

Især Facebook har været rasende over reglen, og det vurderes at reglerne allerede har kostet Facebook mere end 10 milliarder dollar.

Facebook-stifteren Mark Zuckerberg har tidligere argumenteret for, at Apple misbruger sin dominerende positionen til egen fordel, og i højere er motiveret af et ønske om at dominere konkurrenterne end om at beskytte brugerne.

”Apple har et hvert tænkeligt incitament til at bruge sin dominerende platforms-position til at gribe ind i hvordan andre apps fungerer, hvilket de regelmæssigt gør til fordel for egne apps,” lød det fra Mark Zuckerberg.

Tvivler på motiver

Det er beskyldninger som disse, at det tyske Bundeskartellamt nu skal granske, og ifølge Andreas Mundt, chef for Bundeskartellamt, er der god grund til tvivle på Apples motiver.

”Et selskab som Apple, der er i en position, hvor det på egne hånd kan fastsætte regler for sit økosystem og især App Store, burde indføre regler der fremmer konkurrencen. Men vi har grund til at tvivle på, at det er tilfældet i denne sag, når vi kan se, at reglerne gælder for tredjeparter, men ikke for Apple selv,” lyder det ifølge Andreas Mundt, der står i spidsen for Bundeskartellamt.

Navnenyt fra it-Danmark

Guardsix har pr. 1. maj 2026 ansat Louise Sara Baunsgaard som Global Marketing & Communications Director. Hun skal især beskæftige sig med at positionere virksomheden som et europæisk alternativ i en tid, hvor cybersikkerhed i høj grad handler om geopolitik. Hun kommer fra en stilling som Co-Founder og CMO hos Get BOB. Hun er uddannet Ba.ling.merc fra CBS og har desuden en Mini MBA i marketing. Hun har tidligere beskæftiget sig med marketing og kommunikation i ledende nordiske roller hos bl.a. Meta og Nets. Nyt job
IFS Danmark A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Lasse Hounsgaard som AI Account Executive. Lasse skal især beskæftige sig med udrulning af IFS.ai Logistics i Norden. Lasse kommer fra en stilling som Manufacturing Account Executive hos Autodesk ApS. Lasse er uddannet cand.merc. i International Virksomhedsøkonomi. Lasse har tidligere beskæftiget sig med digitalisering af danske og nordiske virksomheder. Nyt job

Lasse Hounsgaard

IFS Danmark A/S

Lauren De Ventura,  emagine Expertise A/S, er pr. 1. juli 2026 udnævnt som Chief People Officer, fast del af den globale ledelse og bestyrelsesmedlem. Hun er uddannet HR-ledelse på tværs af konsulent-, staffing- og IT-branchen. Hun beskæftiger sig med skabe rammerne for emagine som et sted, hvor IT-talenter kan opbygge meningsfulde karrierer. Udnævnelse

Lauren De Ventura

emagine Expertise A/S

Trafikstyrelsen har pr. 1. maj 2026 ansat Nihad Hodzic som IT og Digitaliseringschef. Han skal især beskæftige sig med med IT-projekter og digital transformation, herunder især det strategiske løft af Trafikstyrelsens digitale niveau. Han kommer fra en stilling som Kontorchef hos Udviklings og Forenklingsstyrelsen. Han er uddannet i statskundskab og har en lederuddannelse fra MIT Sloan, samt en igangværende Master i IT-Ledelse. Han har tidligere beskæftiget sig med IT-udvikling og større projekter på momsområdet, hvor han har ledet et projekt- og udviklingskontor. Nyt job

Nihad Hodzic

Trafikstyrelsen