Tysk vagthund åbner sag mod Apple: Privacy-regler kan være i strid med konkurrence-lov

Apples kontroversielle App Tracking Transparancy-regler kan være konkurrence forvridende, mener den tyske konkurrencemyndigheder Bundeskartellamt.

Artikel top billede

(Foto: Niels de Boissezon)

Den tyske konkurrecemyndighed Bundeskartellamt har åbnet en undersøgelse af Apples meget omtalte privacy-funktion App Tracking Transparancy (ATT), som blev lanceret for cirka et år siden.

Bundeskartellamt oplyser i en pressemeddelelse, at det sker på baggrund af mistanke om, at funktionaliteten er konkurrenceforvridende.

Reglen betyder, at iPhone-brugere skal give deres eksplicitte tilsagn, hvis en tredjeparts app skal kunne få lov til at tracke brugerne på tværs af flere apps eller hjemmesider.

Chokbølger gennem Silicon Valley

Det har sendt chokbølger gennem Silicon Valley, hvor virksomheder med annoncedrevne forretnongsmodeller, nu får forringet deres muligheder for at tjene penge.

Især Facebook har været rasende over reglen, og det vurderes at reglerne allerede har kostet Facebook mere end 10 milliarder dollar.

Facebook-stifteren Mark Zuckerberg har tidligere argumenteret for, at Apple misbruger sin dominerende positionen til egen fordel, og i højere er motiveret af et ønske om at dominere konkurrenterne end om at beskytte brugerne.

”Apple har et hvert tænkeligt incitament til at bruge sin dominerende platforms-position til at gribe ind i hvordan andre apps fungerer, hvilket de regelmæssigt gør til fordel for egne apps,” lød det fra Mark Zuckerberg.

Tvivler på motiver

Det er beskyldninger som disse, at det tyske Bundeskartellamt nu skal granske, og ifølge Andreas Mundt, chef for Bundeskartellamt, er der god grund til tvivle på Apples motiver.

”Et selskab som Apple, der er i en position, hvor det på egne hånd kan fastsætte regler for sit økosystem og især App Store, burde indføre regler der fremmer konkurrencen. Men vi har grund til at tvivle på, at det er tilfældet i denne sag, når vi kan se, at reglerne gælder for tredjeparter, men ikke for Apple selv,” lyder det ifølge Andreas Mundt, der står i spidsen for Bundeskartellamt.

Læses lige nu

    Event: Årets CISO 2026

    Sikkerhed | Kongens Lyngby

    Årets CISO 2026 hylder de sikkerhedsledere, der skaber robusthed i et sikkerhedslandskab under pres – og som formår at løfte cyber- og informationssikkerhed fra teknisk disciplin til strategisk ledelsesopgave.

    22 oktober 2026 | Gratis deltagelse

    Navnenyt fra it-Danmark

    Steen Marquard,  Jabra, er pr. 15. juni 2026 udnævnt som Regional President for Norden og UK. Han er uddannet HD(O). Han beskæftiger sig med I sin nye rolle får Steen ansvar for at videreudvikle salget af virksomhedens professionelle lyd- og videoløsninger, samt styrke samarbejdet med channel teams og partnere på tværs af regionen. Udnævnelse
    Lauren De Ventura,  emagine Expertise A/S, er pr. 1. juli 2026 udnævnt som Chief People Officer, fast del af den globale ledelse og bestyrelsesmedlem. Hun er uddannet HR-ledelse på tværs af konsulent-, staffing- og IT-branchen. Hun beskæftiger sig med skabe rammerne for emagine som et sted, hvor IT-talenter kan opbygge meningsfulde karrierer. Udnævnelse

    Lauren De Ventura

    emagine Expertise A/S

    Immeo har pr. 16. marts 2026 ansat Honey Arora som Senior Manager. Han kommer fra en stilling som Data Product Owner hos Centrica Energy. Nyt job

    Honey Arora

    Immeo

    Freja Egelund Grønnemose, junior automation developer hos WITRICS A/S, har pr. 16. juni 2026 fuldført uddannelsen diplomingeniør i softwareteknologi (B.Eng Software Technology) på Danmarks Tekniske Universitet - DTU. Færdiggjort uddannelse