Tysk vagthund åbner sag mod Apple: Privacy-regler kan være i strid med konkurrence-lov

Apples kontroversielle App Tracking Transparancy-regler kan være konkurrence forvridende, mener den tyske konkurrencemyndigheder Bundeskartellamt.

Artikel top billede

(Foto: Niels de Boissezon)

Den tyske konkurrecemyndighed Bundeskartellamt har åbnet en undersøgelse af Apples meget omtalte privacy-funktion App Tracking Transparancy (ATT), som blev lanceret for cirka et år siden.

Bundeskartellamt oplyser i en pressemeddelelse, at det sker på baggrund af mistanke om, at funktionaliteten er konkurrenceforvridende.

Reglen betyder, at iPhone-brugere skal give deres eksplicitte tilsagn, hvis en tredjeparts app skal kunne få lov til at tracke brugerne på tværs af flere apps eller hjemmesider.

Chokbølger gennem Silicon Valley

Det har sendt chokbølger gennem Silicon Valley, hvor virksomheder med annoncedrevne forretnongsmodeller, nu får forringet deres muligheder for at tjene penge.

Især Facebook har været rasende over reglen, og det vurderes at reglerne allerede har kostet Facebook mere end 10 milliarder dollar.

Facebook-stifteren Mark Zuckerberg har tidligere argumenteret for, at Apple misbruger sin dominerende positionen til egen fordel, og i højere er motiveret af et ønske om at dominere konkurrenterne end om at beskytte brugerne.

”Apple har et hvert tænkeligt incitament til at bruge sin dominerende platforms-position til at gribe ind i hvordan andre apps fungerer, hvilket de regelmæssigt gør til fordel for egne apps,” lød det fra Mark Zuckerberg.

Tvivler på motiver

Det er beskyldninger som disse, at det tyske Bundeskartellamt nu skal granske, og ifølge Andreas Mundt, chef for Bundeskartellamt, er der god grund til tvivle på Apples motiver.

”Et selskab som Apple, der er i en position, hvor det på egne hånd kan fastsætte regler for sit økosystem og især App Store, burde indføre regler der fremmer konkurrencen. Men vi har grund til at tvivle på, at det er tilfældet i denne sag, når vi kan se, at reglerne gælder for tredjeparter, men ikke for Apple selv,” lyder det ifølge Andreas Mundt, der står i spidsen for Bundeskartellamt.

Annonceindlæg fra QNAP

En QNAP NAS-løsning sikrer fuldt ejerskab over dine mest værdifulde aktiver – dine data

En NAS-løsning er vigtigere end nogensinde, fordi den tilbyder et alternativ til abonnementer, GDPR-bekymringer og begrænsninger ved cloudlagring.

Navnenyt fra it-Danmark

Netip A/S har pr. 1. marts 2026 ansat Ajanta Holland Christensen som Sales Manager ved netIP's kontor i Aarhus. Han kommer fra en stilling som Account Manager hos Orange Cyberdefense. Nyt job
Mikkel Hjortlund-Fernández, Service Manager hos Terma Group, har pr. 26. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aarhus Universitet via It-vest. Foto: Per Bille. Færdiggjort uddannelse
Pentos har pr. 2. juni 2025 ansat Erik Ebert som Country Manager. Han skal især beskæftige sig med udvidelsen af Pentos til Danmark og Norden. Det kræver bl.a. etablering af et lokalt leverance team og SAP Partnerskab. Han kommer fra en stilling som Senior Director hos Effective People. Han har tidligere beskæftiget sig med HR systemer baseret på SAP SuccessFactors hos en række danske større og mellemstore virksomheder. Nyt job

Erik Ebert

Pentos