DSV i mål med kæmpe it-sammenlægning efter 12 måneders arbejde: Sådan har processen været

Interview: Danske DSV har på under et år afsluttet it-integrationen af DSV's seneste opkøb af kæmpeselskabet Global Integrated Logistics, og CIO Jesper Riis er ret godt tilfreds med sine folk. "Det er et fantastisk stykke arbejde," siger han. Her er historien om den store sammensmeltning.

Artikel top billede

Jesper Riis, Group CIO hos DSV (Foto: Alexander Haslund)

Premium Kun for abonnenter
Det får du i artiklen
  • Få indblik i hvordan Jesper Riis gennemfører massiv it-sammenlægning mellem DSV og GIL på 12 måneder
  • Bliv klogere på hvordan Jesper Riis og hans organisation kan trække på erfaringerne fra DSV's tidligere opkøb
  • Hvilke helt ny type udfordring, den seneste it-sammenlægning bød på
  • Læs om Jesper Riis' framework og cook-books
  • Få hans gode råd til store it-sammenlægninger
1.646
8:15 min
I sommeren 2021 afslutter DSV opkøbet af kuwaitiske Global Integrated Logistics (GIL) for 30,2 milliarder kroner.

Det skaber verdens tredjestørste transport- og logistikvirksomhed med en forventet omsætning på omkring 160 milliarder kroner og samlet 75.000 medarbejdere på tværs af mere end 90 lande.

Købet af GIL vil særligt styrke DSV’s Air & Sea-division, som er den største division i DSV.

Sammen med GIL’s generelt udbredte markedsposition i APAC og Mellemøsten vil opkøbet cementere divisionens position blandt de største globale spillere med en samlet årlig transportvolumen på næsten 2,8 millioner 20-fods containere og over 1,6 millioner tons luftfragt.

En af de vigtigste betingelser for at lykkes med opkøbet er at smelte det nye it-landskab ind i DSV’s enorme digitale motorrum.

DSV har flere gange vist sine evner til at købe og integrere selskaber, med schweiziske Panalpina i 2019 og amerikanske UTi Worldwide i 2016.

Men det står klart, at ledelsen denne gang ønsker en endnu hurtigere integration.

Læses lige nu

    Capgemini Danmark A/S

    SAP S/4HANA Business Controlling

    Københavnsområdet

    Capgemini Danmark A/S

    Open Application (Denmark)

    Københavnsområdet

    TV2

    iOS udvikler til TV 2 Teknologi

    Københavnsområdet

    Navnenyt fra it-Danmark

    Adeno K/S har pr. 2. februar 2026 ansat Kia Harding Martinussen som ServiceNow Expert. Hun kommer fra en stilling som Principal Consultant hos Devoteam A/S. Nyt job
    Immeo har pr. 1. februar 2026 ansat Patricia Oczki som Marketing Manager. Hun kommer fra en stilling som Head of Marketing and Communication hos Coach Solutions. Nyt job
    Mark Michaelsen, teknisk systemejer og projektleder hos Aarhus Kommune, har pr. 26. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

    Mark Michaelsen

    Aarhus Kommune

    Lector ApS har pr. 2. februar 2026 ansat Jacob Pontoppidan som Sales Executive i Lectors TeamShare gruppe. Jacob skal især beskæftige sig med vækst af TeamShare med fokus på kommerciel skalering, mersalg og en stærk go to market eksekvering. Jacob har tidligere beskæftiget sig med salg og forretningsudvikling i internationale SaaS virksomheder. Nyt job

    Jacob Pontoppidan

    Lector ApS