Disse farlige malware-apps i Google Play er blevet downloadet 20 millioner gange

En lang række apps med indbygget malware er blevet fundet og fjernet fra Google Play app-store. Se hvilke her.

Artikel top billede

(Foto: Shutter_M /)

16 ondsindede malware-apps er blevet opdaget i den officielle Android-app-butikken Google Play.

De inficerede apps er af den type, der også kaldes klik-apps. Det betyder, at det er applikationer, der er designet til at indlæse annoncer i usynlige frames eller i baggrunden af enhedens system. Derfra klikker appen selv på annoncen for at generere indtægter til operatøren.

Den enhed, der lægger data til denne proces, kan opleve fald i ydeevne, overophedning, øget batteriforbrug og høje mobildataafgifter.

Alle 16 apps er ifølge mediet Bleeping Computer blevet fjernet fra Google Play, efter sikkerhedsselskabet McAfee har rapporteret dem.

Klik-applikationerne nåede dog at blive installeret 20 millioner gange.

Fem millioner af disse installationer skete af appen DxClean, som er det medlem af flokken, som nok laver mest skade på offerets enhed.

DxClean blev lanceret under dække af at være en systemrenser til optimering af enhedens ydeevne ved at beskytte mod systemnedgang og generende reklamer. Men under overfladen var det det stik modsatte, der skete.

Også de andre ondsindede koder blev fundet på andre hjælpeprogrammer, som lommelygter, QR-læsere, kamera, enhedsomformere og opgaveadministratorer.

Artiklen fortsætter under billedet...

Når brugere installerer en af de ondsindede apps, så venter malwaren med at gå i gang til en time efter installationen.

Vi du tjekke, om du er kommet til at installere end ondsindet app, så kan en af måderne være ved at se på din enheds batteri- og internetbrug.

Hvis forbruget - batteridræning og øget mobildataforbrug - er højt i en periode, hvor enheden ikke har været i brug, er der grund til bekymring.

Læs mere om de ondsindede apps i McAfees rapport her.

Læses lige nu

    Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

    BI-koordinator / IT & administrativ support

    Københavnsområdet

    Netcompany A/S

    Network Engineer

    Københavnsområdet

    Netcompany A/S

    Test Consultant

    Nordjylland

    Politiets Efterretningstjeneste

    Teknisk IT-sikkerhedsspecialist - Beskyt Danmark med os i PET

    Københavnsområdet

    Navnenyt fra it-Danmark

    EG Danmark A/S har pr. 1. december 2025 ansat Søren Jermiin Olesen som Senior Product Manager. Han skal især beskæftige sig med finans- og debitorstyring i det offentlige med ansvar for økonomistyringssystemet EG ØS Indsigt. Han kommer fra en stilling som Product Manager hos KMD A/S. Han er uddannet Cand. oecon. Han har tidligere beskæftiget sig med økonomi bl.a. i Aarhus Kommune og været med til at udvikle NemØkonom før og efter salget til KMD. Nyt job

    Søren Jermiin Olesen

    EG Danmark A/S

    Sentia har pr. 1. oktober 2025 ansat Morten Jørgensen som Chief Commercial Officer. Han skal især beskæftige sig med udbygning af Sentias markedsposition og forretningsområder med det overordnede ansvar for den kommercielle organisation. Han kommer fra en stilling som Forretningsdirektør hos Emagine. Nyt job
    Netip A/S har pr. 15. september 2025 ansat Jimmi Overgaard som Key Account Manager ved netIP's kontor i Viborg. Han kommer fra en stilling som Sales Executive hos Globalconnect A/S. Nyt job

    Jimmi Overgaard

    Netip A/S

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. oktober 2025 ansat Rasmus Stage Sørensen som Operations Director. Han kommer fra en stilling som Partner & Director, Delivery hos Impact Commerce. Han er uddannet kandidat it i communication and organization på Aarhus University. Han har tidligere beskæftiget sig med med at drive leveranceorganisationer. Nyt job

    Rasmus Stage Sørensen

    Norriq Danmark A/S