Tre fejl i ISA-server

Der er fundet tre nye sikkerhedsfejl i Microsofts ISA Server 2000, men der er kommet en rettelse.

indhold

Endnu en gang er der fejl i Microsofts produkter, og nu er der tale om tre fejl i det samme produkt - ISA (Internet Security and Acceleration) Server 2000.

Den første fejl omhandler en H.323 Gatekeeper Service, der understøtter transmissioner af voice-over-IP trafik gennem firewallen. Fejlen kan give mulighed for at en hacker kan udføre et såkaldt denial of service angreb.

Den anden fejl omhandler Proxy Service. Denne fejl kan også give mulighed for at en hacker kan udføre et denial of service angreb.

Den tredje fejl betyder, at en hacker kan udnytte fejlen til at køre et program indenfor et website, og derved få fat i cookies, som det pågældende website har skrevet til brugerens computer.

Microsoft har produceret en rettelse, og den kan hentes på dets site.

Læses lige nu

    Navnenyt fra it-Danmark

    Guardsix har pr. 1. maj 2026 ansat Louise Sara Baunsgaard som Global Marketing & Communications Director. Hun skal især beskæftige sig med at positionere virksomheden som et europæisk alternativ i en tid, hvor cybersikkerhed i høj grad handler om geopolitik. Hun kommer fra en stilling som Co-Founder og CMO hos Get BOB. Hun er uddannet Ba.ling.merc fra CBS og har desuden en Mini MBA i marketing. Hun har tidligere beskæftiget sig med marketing og kommunikation i ledende nordiske roller hos bl.a. Meta og Nets. Nyt job
    Trafikstyrelsen har pr. 1. maj 2026 ansat Nihad Hodzic som IT og Digitaliseringschef. Han skal især beskæftige sig med med IT-projekter og digital transformation, herunder især det strategiske løft af Trafikstyrelsens digitale niveau. Han kommer fra en stilling som Kontorchef hos Udviklings og Forenklingsstyrelsen. Han er uddannet i statskundskab og har en lederuddannelse fra MIT Sloan, samt en igangværende Master i IT-Ledelse. Han har tidligere beskæftiget sig med IT-udvikling og større projekter på momsområdet, hvor han har ledet et projekt- og udviklingskontor. Nyt job

    Nihad Hodzic

    Trafikstyrelsen

    IFS Danmark A/S har pr. 2. marts 2026 ansat Marlene Gudman som HR Business Partner. Hun skal især beskæftige sig med HR i Danmark og Norden og lede udvalgte internationale HR-projekter. Hun kommer fra en stilling som Nordic Lead HR Business Partner hos Salesforce. Hun har tidligere beskæftiget sig med international HR med fokus på udvikling af og udfordringer i HR ud fra et forretningsperspektiv. Nyt job

    Marlene Gudman

    IFS Danmark A/S

    Netip A/S har pr. 1. april 2026 ansat Claus Berg som Account Manager ved netIP's kontor i Esbjerg. Han kommer fra en stilling som Client Manager hos itm8. Nyt job

    Claus Berg

    Netip A/S