Sander slår fast: Seks måneders binding

Videnskabsminister Helge Sander (V) er nu klar til at lovgive på området for at sikre maksimalt seks måneders binding af danske mobilkunder. Dermed slår han fast, at blandt andet mobilselskabet 3 må opgive 12 måneders binding.

Der sættes nu endegyldigt stop for danske mobilselskaber, som vil binde deres kunder i længere end seks måneder. Det skriver Ritzau.

Efter flere måneders kaos på området er videnskabsminister Helge Sander (V) klar til at slå fast i lovgivningen, at mobilselskaberne maksimalt må have en bindingsperiode på seks måneder.

Sådan lød meldingen, da Helge Sander onsdag var til samråd i Folketingets udvalg for videnskab og teknologi, og den melding er aftalt med økonomi- og erhvervsminister Bendt Bendtsen (K).

- Der må ikke være tvivl om, hvad reglerne er. Vi mener ikke, at der er nogen juridisk usikkerhed om, at der højst må være 6 måneders binding, men det er der tilsyneladende andre, som gør. Derfor har jeg på regeringens vegne fastslået, at vi nu vil præcisere reglerne, siger Helge Sander ifølge Jyllands-Posten.

Forvirringen opstod, da mobilselskabet 3 af Konkurrencestyrelsen fik grønt lys til at binde selskabets kunder til deres mobiltelefon i op mod 12 måneder.

Den tilladelse varede kun, indtil IT- og Telestyrelsen gav en kontraordre og bad mobilselskabet om at stoppe dets praksis.

Socialdemokraterne er et af partierne bag teleforliget fra 1999, og teleordfører Thomas Adelskov er godt tilfreds med Helge Sanders udmelding. Ifølge Reuters forventer han, at lovforslaget om mobilbinding vil være vedtaget af Folketinget inden sommerferien, så det kan træde i kraft 1. juli 2005.

Videnskabsministeren har også lovet forligspartierne (V, K, S, R og SF) at analysere konsekvenserne af helt at forbyde bindingsperioder.

En Gallup-undersøgelse bestilt af mobilselskabet 3 viste for en måned siden, at kun en ud af otte danskere ønsker at binde sig til sit mobilselskab i 12 måneder mod at få en billig mobiltelefon.




Brancheguiden
Brancheguide logo
Opdateres dagligt:
Den største og
mest komplette
oversigt
over danske
it-virksomheder
Hvad kan de? Hvor store er de? Hvor bor de?
Advania Danmark A/S
Hardware, licenser, konsulentydelser

Nøgletal og mere info om virksomheden
Skal din virksomhed med i Guiden? Klik her

Kommende events
Computerworld Cloud & AI Festival 2025

Glæd dig til to dage, hvor du kan netværke med over 2.400 it-professionelle, møde mere end 50 it-leverandører og høre indlæg fra +90 talere. Vi sætter fokus på emner som AI; infrastruktur, compliance, sikkerhed og løsninger for både private og offentlige organisationer.

17. september 2025 | Læs mere


IT og OT i harmoni: Sikring uden at gå på kompromis med effektiviteten

IT og OT smelter sammen – men med risiko for dyre fejl. Få metoder til sikker integration med ERP, kundesystemer og produktion. Tilmeld dig og få styr på forskellene og faldgruberne.

24. september 2025 | Læs mere


NIS2: Vi gør status efter tre måneder og lærer af erfaringerne

Vær med, når vi deler oplevelser med implementering af NIS2 og drøfter, hvordan du undgår at gentage erfaringerne fra GDPR – og særligt undgår kostbar overimplementering.

30. september 2025 | Læs mere