LCD-ure fra Nike

Nike har i samarbejde med Seiko udviklet en ny slags LCD-skærm til ure, så skærmen passer bedre om håndleddet.

indhold

Nike ville ikke nøjes med almindelige LCD-skærme (Liquid Crystal Displays) til den nye ur-kollektion. LCD-skærme er nemlig flade og baseret på hårdt materiale såsom glas, så ure med LCD-skærme passer ikke godt om et håndled. Derfor har Nike samarbejdet med Seiko om at udvikle en ny slags LCD-skærm, der er baseret på fleksibelt plastic.

Resultatet er en skærm, der er bøjet efter hvordan et håndled ser ud. En anden fordel ved at bruge plastic i stedet for glas, er at skærmene er mindre følsomme overfor slag. Nike vil lancere to ure med de nye skærme, Triax Speed og Triax Stamina, i løbet af efteråret. Urene kommer til at koste 135 dollar for Triax Speed og 149 dollar for Stamina.

Andre firmaer er også i gang med at udvikle flade skærme med den nye teknologi, og der går formentlig ikke lang tid førend vi kan se flade skærme bøjet eksempelvis omkring en søjle.

Læses lige nu

    Annonceindlæg fra DE-CIX

    Hæver barren for det moderne netværk, mens den digitale transformation accelererer

    Uanset deres størrelse, formål eller branche udvikler virksomheder over hele verden sig mod en mere digital arbejdsform.

    Navnenyt fra it-Danmark

    Netip A/S har pr. 15. september 2025 ansat Jimmi Overgaard som Key Account Manager ved netIP's kontor i Viborg. Han kommer fra en stilling som Sales Executive hos Globalconnect A/S. Nyt job

    Jimmi Overgaard

    Netip A/S

    Sebastian Rübner-Petersen, 32 år, Juniorkonsulent hos Gammelbys, er pr. 1. september 2025 forfremmet til Kommunikationskonsulent. Han skal fremover især beskæftige sig med Projektledelse, kommunikationsstrategier og implementering af AI. Forfremmelse
    Sentia har pr. 1. oktober 2025 ansat Morten Jørgensen som Chief Commercial Officer. Han skal især beskæftige sig med udbygning af Sentias markedsposition og forretningsområder med det overordnede ansvar for den kommercielle organisation. Han kommer fra en stilling som Forretningsdirektør hos Emagine. Nyt job
    IT Confidence A/S har pr. 1. oktober 2025 ansat Henrik Thøgersen som it-konsulent med fokus på salg. Han skal især beskæftige sig med rådgivende salg, account management og udvikling af kundeporteføljer på tværs af it-drift, sikkerhed og cloud-løsninger. Han kommer fra en stilling som freelancer i eget firma og client manager hos IT Relation og IT-Afdelingen A/S. Han er uddannet elektromekaniker. Han har tidligere beskæftiget sig med salg af it-løsninger, account management, it-drift og rådgivning samt undervisning og ledelse. Nyt job

    Henrik Thøgersen

    IT Confidence A/S