Minimobil fra Ericsson

Ericsson har lanceret en ny mobiltelefon, som er på størrelse med et kreditkort og vejer 59 gram.

indhold

T66 fås i to farver.
Ericsson har lanceret to nye mobiltelefoner med de poetiske navne T66 og R600. T66 er i længden og bredden på størrelse med et kreditkort, og den vejer kun 59 gram. Dermed er det den hidtil mindste telefon fra Ericsson. Telefonen understøtter både GSM 900, 1800 og 1900, og kan dermed bruges over store dele af kloden.

R600 med GPRS.
T66 leveres med både en oplader og et håndfrit sæt. Den kan fås i to farver, sølv eller lilla. T66 har sikkerhedssystemet WTLS (Wireless Transport Layer Security)indbygget til brug for kryptering af informationer, for eksempel kreditkortnumre i forbindelse med online-transaktioner. Med T66 kan man chatte og sende SMS, billeder og musik via EMS (Enhanced Messaging Service).

R600 er en telefon i den billige prisklasse, og den understøtter GPRS samt GSM 900 og 1800. Den fås i to farver, champagne og blå. Med R600 kan man også bruge EMS til at sende beskeder. Skærmens bagrrundsfarve kan sættes til at være grøn, red eller orange, og man kan indstille telefonen til at ændre display-farve, alt efter hvem som ringer. R600 indeholder en kalender, telefonbog og fire spil.

Mere om samme emne

Læses lige nu
    Computerworld Events

    Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

    Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
    Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
    Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
    Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

    It-løsninger | Online

    ERP Insights 2025

    Få den nyeste viden om værktøjer, der kan optimere hele din virksomhed med udgangspunkt i AI og fleksibilitet.

    It-løsninger | København Ø

    Automatisering med Copilot & Agentic AI

    Høst viden og erfaringer fra andre om, hvordan Copilot og Agentic AI i praksis kan skabe værdi og fleksibilitet i din organisation.

    Sikkerhed | Online

    Erfaringer fra frontlinjen: Sådan ændrer trusselsbilledet sig

    Kort og fokuseret digitalt event: Erfaren frontkæmper fra den digitale sikkerhedsverden giver dig overblik og konkrete anbefalinger til det aktuelle trusselsbillede.

    Se alle vores events inden for it

    Navnenyt fra it-Danmark

    Sebastian Rübner-Petersen, 32 år, Juniorkonsulent hos Gammelbys, er pr. 1. september 2025 forfremmet til Kommunikationskonsulent. Han skal fremover især beskæftige sig med Projektledelse, kommunikationsstrategier og implementering af AI. Forfremmelse
    Sentia har pr. 1. oktober 2025 ansat Morten Jørgensen som Chief Commercial Officer. Han skal især beskæftige sig med udbygning af Sentias markedsposition og forretningsområder med det overordnede ansvar for den kommercielle organisation. Han kommer fra en stilling som Forretningsdirektør hos Emagine. Nyt job
    Norriq Danmark A/S har pr. 1. september 2025 ansat Alexander Bendix som Consultant. Han skal især beskæftige sig med tilføre nye, friske perspektiver og værdifuld viden til NORRIQS Data & AI-afdeling. Nyt job

    Alexander Bendix

    Norriq Danmark A/S

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. september 2025 ansat Niels Bjørndal Nygaard som Digital Product Lead. Han skal især beskæftige sig med designe og implementere effektive IT-løsninger. Han har tidligere beskæftiget sig med at være digital consultant og project Manager hos Peytz & Co. Nyt job

    Niels Bjørndal Nygaard

    Norriq Danmark A/S