Brugere i Danmark, Italien og Frankrig ramt af malware gennem Twitter

Ransomware-gruppe snyder europæere på Twitter ved at sælge en Microsoft-opdatering til dem. Ofre i Danmark, Italien og Frankrig er ramt.

Artikel top billede

(Foto: Avast / BlackBerry)

Flere tusinder ofre i Frankrig, Italien og Danmark sidder i de her dage med en sort skærm med rød tekst, som deres startskærm.

Skærmen har enhedens ejer ikke selv valgt. Tekstens klare budskab begynder således:

"Alle dine dokumenter, billeder, databaser og andre vigtige filer er blevet krypteret!"

Det er den såkaldte Magniber-hackergruppe, der gennem Twitter angriber sine ofre.


Gennem teksten, som placeres på offerets baggrundsskærm, når denne inficeres, instruerer gruppen offeret i at søge efter filen READM.html på deres enhed.

I denne fil anvises man i, hvordan man kontakter og betaler en løsesum til Magniber-gruppen, for at få en dekrypteringsnøgle.

Gruppen forsikrer om, at éns filer ikke er beskadiget, men at ethvert forsøg på at genskabe dem gennem et tredjeparts-program kan blive fatalt for filerne.

Malware udgiver sig for at være Microsoft-opdatering

Angrebet gennem Twitter går gennem dét, man kalder malvertising. Gennem falske annoncer får bagmændene ofrene til at downloade en ZIP-fil med en falsk Microsoft Software Installer (MSI), der udgiver sig som en vigtig sikkerhedsopdatering.

Metoden har Magniber-gruppen brugt før. I en rapport fra 2021 har BlackBerrys forebyggelses-team beskrevet hvordan malvertising blev brugt af gruppen til at udnytte Microsoft-sårbarheden PrintNightmare.

Læses lige nu

    Politiets Efterretningstjeneste

    Teknisk IT-sikkerhedsspecialist i PET

    Københavnsområdet

    Capgemini Danmark A/S

    AI Data Architect

    Københavnsområdet

    Navnenyt fra it-Danmark

    Immeo har pr. 1. maj 2026 ansat Sofie Amalie Buur som Consultant. Hun kommer fra en stilling som Frontend Engineer & UI/UX Designer hos Valyrion. Hun er uddannet Cand.it. Softwaredesign ved ITU. Nyt job
    Netip A/S har pr. 1. maj 2026 ansat Michael Schou som Operations Manager ved netIP Aalborg og Aarhus. Han kommer fra en stilling som Senior Director - Head of IT hos BDO. Han har tidligere beskæftiget sig med flere områder indenfor IT-branchen, hvor han bla. også har drevet sin egen IT-virksomhed. Nyt job

    Michael Schou

    Netip A/S

    Guardsix har pr. 1. maj 2026 ansat Louise Sara Baunsgaard som Global Marketing & Communications Director. Hun skal især beskæftige sig med at positionere virksomheden som et europæisk alternativ i en tid, hvor cybersikkerhed i høj grad handler om geopolitik. Hun kommer fra en stilling som Co-Founder og CMO hos Get BOB. Hun er uddannet Ba.ling.merc fra CBS og har desuden en Mini MBA i marketing. Hun har tidligere beskæftiget sig med marketing og kommunikation i ledende nordiske roller hos bl.a. Meta og Nets. Nyt job
    Netip A/S har pr. 1. maj 2026 ansat Steffen Bendix Søjberg som Systemkonsulent ved netIP's kontor i Rødekro. Han kommer fra en stilling som Systemadministr,og har været i branchen i mange år. Nyt job