Brugere i Danmark, Italien og Frankrig ramt af malware gennem Twitter

Ransomware-gruppe snyder europæere på Twitter ved at sælge en Microsoft-opdatering til dem. Ofre i Danmark, Italien og Frankrig er ramt.

Artikel top billede

(Foto: Avast / BlackBerry)

Flere tusinder ofre i Frankrig, Italien og Danmark sidder i de her dage med en sort skærm med rød tekst, som deres startskærm.

Skærmen har enhedens ejer ikke selv valgt. Tekstens klare budskab begynder således:

"Alle dine dokumenter, billeder, databaser og andre vigtige filer er blevet krypteret!"

Det er den såkaldte Magniber-hackergruppe, der gennem Twitter angriber sine ofre.


Gennem teksten, som placeres på offerets baggrundsskærm, når denne inficeres, instruerer gruppen offeret i at søge efter filen READM.html på deres enhed.

I denne fil anvises man i, hvordan man kontakter og betaler en løsesum til Magniber-gruppen, for at få en dekrypteringsnøgle.

Gruppen forsikrer om, at éns filer ikke er beskadiget, men at ethvert forsøg på at genskabe dem gennem et tredjeparts-program kan blive fatalt for filerne.

Malware udgiver sig for at være Microsoft-opdatering

Angrebet gennem Twitter går gennem dét, man kalder malvertising. Gennem falske annoncer får bagmændene ofrene til at downloade en ZIP-fil med en falsk Microsoft Software Installer (MSI), der udgiver sig som en vigtig sikkerhedsopdatering.

Metoden har Magniber-gruppen brugt før. I en rapport fra 2021 har BlackBerrys forebyggelses-team beskrevet hvordan malvertising blev brugt af gruppen til at udnytte Microsoft-sårbarheden PrintNightmare.

Læses lige nu

    Annonceindlæg fra Barco

    Hvorfor enkelhed er den stille drivkraft bag succes på hybride arbejdspladser

    Hvordan usynlig teknologi forvandler sikkert hybridarbejde til en daglig virkelighed

    Navnenyt fra it-Danmark

    Lauren De Ventura,  emagine Expertise A/S, er pr. 1. juli 2026 udnævnt som Chief People Officer, fast del af den globale ledelse og bestyrelsesmedlem. Hun er uddannet HR-ledelse på tværs af konsulent-, staffing- og IT-branchen. Hun beskæftiger sig med skabe rammerne for emagine som et sted, hvor IT-talenter kan opbygge meningsfulde karrierer. Udnævnelse

    Lauren De Ventura

    emagine Expertise A/S

    Immeo har pr. 1. maj 2026 ansat Sofie Amalie Buur som Consultant. Hun kommer fra en stilling som Frontend Engineer & UI/UX Designer hos Valyrion. Hun er uddannet Cand.it. Softwaredesign ved ITU. Nyt job
    Pinksky ApS har pr. 1. maj 2026 ansat Dan Toft, 29 år,  som Rådgivende konsulent, Partner. Han skal især beskæftige sig med digitalisering med Microsoftplatformen. Han kommer fra en stilling som Microsoft 365 & SharePoint Specialist hos Evobis ApS. Han er uddannet datamatiker. Han har tidligere beskæftiget sig med Microsoft 365 og SharePoint udvikling. Nyt job

    Dan Toft

    Pinksky ApS

    Den danske eID-virksomhed Idura har pr. 1. april 2026 ansat Kari Lehtimäki som Country Manager. Han skal især beskæftige sig med at styrke kendskabet til Iduras løsninger i Finland samt fremme samarbejdet med økosystemet omkring det finske Trust Network. Han kommer fra en stilling som Salgschef hos Telia Finland. Han er uddannet uddannet civilingeniør (M.Sc. Tech.) og medbringer ledelse, markedsindsigt og praktisk erfaring. Han har tidligere beskæftiget sig med salg og forretningsudvikling inden for Telias trust services-forretning. Nyt job

    Kari Lehtimäki

    Den danske eID-virksomhed Idura