Trods chip-krise har AMD sat sig på næsten en tredjedel af vigtigt processor-marked

AMD har taget en god bid af det centrale marked for x86-processorer.

Artikel top billede

AMD har sat sig på næsten en tredjedel af markedet for centrale processorenheder, mens det britiske chipteknologifirma Arms fremgang på pc-markedet aftog i fjerde kvartal af 2022.

Det skriver Reuters på baggrund af en analytikerrapport.

AMD har dermed formået at bide sig ind på Intel, som stadig er den største spiller på markedet for såkaldte x86-processorer, som arbejder med populære operativsystemer som Windows.

I fjerde kvartal havde Intel 68,7 procent af markedet for x86-processorer mod AMD's 31,3 procent, hvilket var en stigning fra 28,5 procent et år tidligere, ifølge Mercury Research.

Svært marked

Resultaterne kommer efter, at pc-chipmarkedet har oplevet en slem nedtur i kølvandet på voldsom vækst under corona-pandemien.

Men afmatningen har spillet anderledes ud for AMD og Intel. AMD slog i sidste måned Wall Street-salgsforventningerne, mens Intel indrømmede, at selskabet "snublede" i at konkurrere med sin mangeårige rival.

Intels forventede tab har tvunget til omfattende lønnedsættelser.

"Vi vil forsætter med at skulle navigere i modvind som følge af den makroøkonomiske udvikling, og derfor reducerer vi omkostninger for hele selskabet," lød det i en meddelelse fra Intel 1. februar.

Det har stået så skidt til på markedet, at flere chipproducenter har meldt om bugnende lagre, der er proppet til randen med chip, som de ikke kan komme af med.

Lager-beholdningerne var ifølge analysehuset UBS i december på det højeste niveau i de seneste 10 år.

Forklaringen er ret simpel: Forbrugernes indkøb af elektronik er faldet brat i den seneste tid, hvor der har været præg af økonomisk uro, stigende renter, inflation og bekymringer om en kommende recession.

Det har ført til, at forhandlere og distributører har fået fyldt deres lagre og hylder med varer. Og at de dermed ikke i samme grad som tidligere er interesserede i nye produkter i stor skala.

Det gælder både smartphones, pc’er og mange andre produkter.

Annonce

Statens IT

Tekniske Sikkerhedsrådgivere

Københavnsområdet

Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

IT-supporter til Level 3 support på Forsvarets operative C2 systemer

Københavnsområdet

Netcompany A/S

Linux Operations Engineer

Midtjylland

Computerworld Events

Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

Sikkerhed | Online

Computerworld Cyber Briefing: Cyberresiliens

De fleste organisationer har en plan for recovery. Få ved dog, hvilke systemer der skal op at køre først for at holde forretningen i gang. Kom med, når vi ser nærmere på, hvordan Cohesity, Dustin og HPE hjælper organisationer med at definere og...

It-løsninger | Horsens

Dynamics AX og FO: Næste kapitel for din virksomhed

Få overblik over vejen fra Dynamics AX til Finance & Operations – eller løft værdien af Dynamics FO. Hør praksisnære cases om strategi, migration og optimering. Vælg spor, få dyb faglig indsigt, styrk beslutningerne. Tilmeld dig konferencen i...

Jura | København

Compliance Day 2026

Computerworld samler NIS2, AI Act, DORA, GDPR og ledelsesansvar i ét skarpt program. Få styr på kravene og omsæt dem til styring, beslutninger og handling i hverdagen. Tilmeld dig Compliance Day.

Se alle vores events inden for it

Navnenyt fra it-Danmark

Norriq Danmark A/S har pr. 3. august 2026 ansat Jeppe Lindberg som Developer. Han skal især beskæftige sig med at være med til at analysere, designe og udvikle skræddersyede forretningsløsninger til vores kunder i Business Central. Han kommer fra en stilling som Business Central Developer hos Evexo. Han er uddannet hos Aalborg Universitet- Master's degree, Computer Software Engineering. Nyt job

Jeppe Lindberg

Norriq Danmark A/S

Norriq Danmark A/S har pr. 2. marts 2026 ansat Kristoffer Hyltoft Overlund som Consultant ERP. Han skal især beskæftige sig med understøtte vores kunders forretning og vækstambitioner. Han kommer fra en stilling som Salgskonsulent hos D´Wine. Han er uddannet hos Aalborg Universitet hvor hvor han har taget en cand.it, IT-ledelse. Nyt job

Kristoffer Hyltoft Overlund

Norriq Danmark A/S

Norriq Danmark A/S har pr. 2. februar 2026 ansat Andreas Dyngberg Pedersen som Solution Architect. Han skal især beskæftige sig med at sætte de overordnede rammer for leverancerne med afsæt i best practice og skalerbarhed. Han kommer fra en stilling som Solution Architect hos Impact commerce. Han er uddannet Hos EUC Syd som Datatekniker og Programmering. Nyt job

Andreas Dyngberg Pedersen

Norriq Danmark A/S

Norriq Danmark A/S har pr. 1. april 2026 ansat Sascha Trebbien Klinggaard som Lead Consultant. Hun skal især beskæftige sig med at facilitere tæt partnerskab og strategisk behovsafdækning hos vores kunder. Hun kommer fra en stilling som Senior Business Analytics Consultant hos Twoday Kapacity. Hun er uddannet hos Copenhagen Business School og har en Master's degree,Finance & Strategic Management 2014 - 2016. Nyt job

Sascha Trebbien Klinggaard

Norriq Danmark A/S