Microsoft udskyder sikkerhedsopgradering til Windows

Microsoft skulle have udrullet en opgradering i Windows Kerberos, men den lader vente på sig.

Artikel top billede

(Foto: Microsoft PR)

Techgiganten Microsoft skulle udsende en fase 3-sikkerhedshærdningen for en Windows Kerberos privilegieudvidelsesfejl, som blev bekræftet i november sidste år.

Windows Kerberos en godkendelsesprotokol, der bruges til at bekræfte identiteten af en bruger eller vært.

Sårbarheden spores som CVE-2022-37967.

Nu meddeler Microsoft, at sikkerhedsopdateringen i stedet vil lande 13. juni, som er ved junis Patch Tuesday, fremgår det af Windows Health Dashboard..

Microsoft har tidligere udsendt patches mod privilegiefejlen i Kerberos blandt andet med KB5019081 ved Patch Tuesday tilbage i november.

Selskabet meddeler, at det på nuværende tidspunkt er muligt at omgå sikkerheden, der kom med november-opdateringen, men det vil blive sværere fra ondsindede aktører efter juni.

"Men fra og med opdateringerne den 13. juni 2023 vil muligheden for at omgå hærdningsforanstaltninger blive reduceret," fremgor det.

Det tyder dertil på, at der er mere på vej:

"Yderligere implementeringsfaser i juli 2023 og oktober 2023 vil hæve standardminimum for ændringerne af sikkerhedshærdning for CVE-2022-37967."

Det fremgår ikke, hvad forsinkelsen skyldes.

Annonce

Event: Computerworld Cloud & AI Festival 2026

Digital transformation | Ballerup

Eksplosiv udvikling i cloud og AI kræver overblik og viden. Computerworld samler 3.000 it-professionelle, 70+ leverandører og 120+ talere om AI, infrastruktur, data, compliance og sikkerhed. To dage med viden og netværk. Tilmeld dig nu.

16 & 17. september 2026 | Gratis deltagelse

Navnenyt fra it-Danmark

Norriq Danmark A/S har pr. 1. juli 2026 ansat Nanna-Louise Aae Kudahl som Project Manager. Hun skal især beskæftige sig med drive vores Business Central-projekter i samarbejde med resten af sine nye kollegaer i ERP. Hun kommer fra en stilling som Product Manager hos KMD A/S. Hun er uddannet på Aalborg Universitet i kommunikation og Digitale Medier og har en kandidat i IT-ledelse. Nyt job

Nanna-Louise Aae Kudahl

Norriq Danmark A/S

Fellowmind Denmark A/S har pr. 1. september 2026 ansat Morten Jakobi som Business Unit Director. Han skal især beskæftige sig med at samle og udvikle Fellowminds forretning inden for Managed Services, Cloud Infrastructure & Security. Han kommer fra en stilling som Chief Executive Officer hos Inventio.it A/S. Han har tidligere beskæftiget sig med Ledelse og udvikling af Managed Services, serviceforretninger og transformation i Norden og Benelux. Nyt job

Morten Jakobi

Fellowmind Denmark A/S

Netip A/S har pr. 1. maj 2026 ansat Thomas Fossing som Seniorkonsulent ved netIP's kontor i Herlev. Han har tidligere beskæftiget sig med konsulentbranchen, og han medbringer mange års viden og erfaring som selvstændig inden for faget. Nyt job

Thomas Fossing

Netip A/S

Norriq Danmark A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Nikolaj Henrik Pieter Jansen som Junior Consultant. Han skal især beskæftige sig med at understøtte vores konsulenter med praktiske og analytiske opgaver på diverse kundeprojekter. Han kommer fra en stilling som Digital Advisor & Account Manager hos Twentyfour. Han er uddannet hos IT-Universitetet i København. Han har tidligere beskæftiget sig med salg og projektstyring. Nyt job

Nikolaj Henrik Pieter Jansen

Norriq Danmark A/S