Microsoft udskyder sikkerhedsopgradering til Windows

Microsoft skulle have udrullet en opgradering i Windows Kerberos, men den lader vente på sig.

Artikel top billede

(Foto: Microsoft PR)

Techgiganten Microsoft skulle udsende en fase 3-sikkerhedshærdningen for en Windows Kerberos privilegieudvidelsesfejl, som blev bekræftet i november sidste år.

Windows Kerberos en godkendelsesprotokol, der bruges til at bekræfte identiteten af en bruger eller vært.

Sårbarheden spores som CVE-2022-37967.

Nu meddeler Microsoft, at sikkerhedsopdateringen i stedet vil lande 13. juni, som er ved junis Patch Tuesday, fremgår det af Windows Health Dashboard..

Microsoft har tidligere udsendt patches mod privilegiefejlen i Kerberos blandt andet med KB5019081 ved Patch Tuesday tilbage i november.

Selskabet meddeler, at det på nuværende tidspunkt er muligt at omgå sikkerheden, der kom med november-opdateringen, men det vil blive sværere fra ondsindede aktører efter juni.

"Men fra og med opdateringerne den 13. juni 2023 vil muligheden for at omgå hærdningsforanstaltninger blive reduceret," fremgor det.

Det tyder dertil på, at der er mere på vej:

"Yderligere implementeringsfaser i juli 2023 og oktober 2023 vil hæve standardminimum for ændringerne af sikkerhedshærdning for CVE-2022-37967."

Det fremgår ikke, hvad forsinkelsen skyldes.

Læses lige nu

    Annonce

    Navnenyt fra it-Danmark

    IFS Danmark A/S har pr. 1. september 2026 ansat Gustav Olsen som Business Development Representative. Gustav skal især beskæftige sig med forretningsudvikling & identificering af muligheder med fokus på AI, automatisering og optimering af forretningsprocesser. Gustav kommer fra en stilling som Business Development Specialist hos SAP Danmark A/S. Gustav er uddannet Cand.merc Sales Management. Gustav har tidligere beskæftiget sig med forretningsudvikling og salgsstrategi inden for ERP-teknologi. Nyt job

    Gustav Olsen

    IFS Danmark A/S

    Elbek & Vejrup A/S har pr. 1. august 2026 ansat Nathalie Kajberg Knudsen som Supportkonsulent i Evita/Forsyning. Hun skal især beskæftige sig med support af Evita/Forsyning samt bidrage til videreudviklingen af supportsetup på Evita og Appia. Hun kommer fra en stilling som support indenfor Kundeadministration og Afregning hos KMD Easy Energy. Hun har tidligere beskæftiget sig med kørselskoordinering og kørselsledelse hos FKS Slamson og Godik. Nyt job

    Nathalie Kajberg Knudsen

    Elbek & Vejrup A/S

    Netip A/S har pr. 11. august 2026 ansat Emil Kristoffersen som IT-Supporterelev ved netIP's kontor i Thisted. Han er uddannet Fisker, - Emil har dermed valgt et karriereskifte. Nyt job

    Emil Kristoffersen

    Netip A/S

    Softwarevirksomheden Idura, som udvikler løsninger til digital identifikation og autentifikation, har pr. 1. august 2026 ansat Maria Binger, 44 år,  som CFO. Hun skal især beskæftige sig med den finansielle styring i takt med Iduras vækst i Danmark og internationalt med fokus på blandt andet forecasting. Hun kommer fra en stilling som Director Business Finance hos Danelec. Hun er uddannet cand.merc.aud. fra Copenhagen Business School. Hun har tidligere beskæftiget sig med finance hos Agillic, Cobham SATCOM og Saxo Bank. Nyt job

    Maria Binger

    Softwarevirksomheden Idura, som udvikler løsninger til digital identifikation og autentifikation,