Satellitfirma med Eva Berneke i spidsen afviser at stoppe Putin-propaganda: "Vi er neutrale. Vi forholder os til den regulering, der kommer."

Den tidligere KMD-chef Eva Berneke, der i dag er topchef for satellitudbyderen Eutelsat, afviser at lukke ned for russiske propanganda-kanaler på sit satellitnetværk. "Vi forholder os til den regulering, der kommer," siger hun.

Artikel top billede

(Foto: KMD)

Eva Berneke, der er tidligere topchef for KMD, er i dag direktør for den franske satellitudbyder Eutelsat, som har flere russiske propangadakanaler som en del af sit satellitnetværk.

Gennem den seneste tid er Eutelsat kommet under pres for af egen drift at lukke ned for de russiske kanaler.

Men det afviser Eva Berneke at gøre, forklarer hun ifølge Berlingske i et podcastinterview med det danske techmedie Radar.

”Vi er neutrale. Vi forholder os til den regulering, der kommer. Den implementerer vi og går også i dialog om, hvordan vi gør det hurtigt,” siger den tidligere KMD-direktør.

Den franske stat er medejer

Den franske stat ejer cirka 20 procent af Eutelsat, og Eva Berneke oplyser ifølge podcasten, at hun af sin bestyrelse og den franske stat er blevet pålagt at følge myndighederne retningslinjer.

Og i øjeblikket stiller myndigherne ikke krav om, at selskabet skal logge få de russiske kanalers adgang til satellitnetværket.

Eutelsat har 37 satelitter, der ifølge Berlingske transmitterer 7.000 tv-kanaler og 1.100 radiokanaler til cirka en milliard personer i Europa, Mellemøsten, Afrika og Indien.

Blandt Eutelsats kunder finder vi de to russiske tv-udbydere NTV-Plus og Tricolor, der distribuerer tv til i alt 12 millioner husstande i Rusland.

Ramt af ukrainsk kritik

Det har blandt andet ført til kritik fra ukrainsk side.

”Jeg er meget kritisk over for Eutelsat. Det bedste, selskabet kan gøre i forhold til deres internationale omdømme, vil være at trække stikket så hurtigt som muligt på NTV-Plus og Tricolor,” sagde den amerikanske medieekspert Jim Phillipoff, tidligere administrerende direktør for Kyiv Post og tidligere topchef for det ukrainske satellit-tv-firma Xtra TV, for nylig ifølge Børsen.

Computerworld Events

Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

Digital transformation | Ballerup

Computerworld Cloud & AI Festival 2026

Eksplosiv udvikling i cloud og AI kræver overblik og viden. Computerworld samler 3.000 it-professionelle, 70+ leverandører og 120+ talere om AI, infrastruktur, data, compliance og sikkerhed. To dage med viden og netværk. Tilmeld dig nu.

Digital transformation | Frederiksberg

Roundtable: AI i drift – fra eksperimenter til ansvar, værdi og kontrol

AI-initiativerne breder sig hurtigt, men skaleringen halter. Kun hver fjerde virksomhed har flyttet en større del af sine AI-eksperimenter i produktion. Computerworld samler en udvalgt kreds af CIO’er og digitale beslutningstagere til et...

Navnenyt fra it-Danmark

Norriq Danmark A/S har pr. 2. februar 2026 ansat Vlad-Andrei Fagarasan som Solution Architect. Han skal især beskæftige sig med moderne dataplatforme og arkitekturer hvilket er med til at sikre at vi fortsat tilbyder vores kunder skræddersyede løsninger. Han har tidligere beskæftiget sig med BI- og dataprojekter i både privat og offentlig regi. Nyt job

Vlad-Andrei Fagarasan

Norriq Danmark A/S

Norriq Danmark A/S har pr. 3. august 2026 ansat Jeppe Lindberg som Developer. Han skal især beskæftige sig med at være med til at analysere, designe og udvikle skræddersyede forretningsløsninger til vores kunder i Business Central. Han kommer fra en stilling som Business Central Developer hos Evexo. Han er uddannet hos Aalborg Universitet- Master's degree, Computer Software Engineering. Nyt job

Jeppe Lindberg

Norriq Danmark A/S

Norriq Danmark A/S har pr. 2. marts 2026 ansat Kristoffer Hyltoft Overlund som Consultant ERP. Han skal især beskæftige sig med understøtte vores kunders forretning og vækstambitioner. Han kommer fra en stilling som Salgskonsulent hos D´Wine. Han er uddannet hos Aalborg Universitet hvor hvor han har taget en cand.it, IT-ledelse. Nyt job

Kristoffer Hyltoft Overlund

Norriq Danmark A/S

Norriq Danmark A/S har pr. 1. juli 2026 ansat Nanna-Louise Aae Kudahl som Project Manager. Hun skal især beskæftige sig med drive vores Business Central-projekter i samarbejde med resten af sine nye kollegaer i ERP. Hun kommer fra en stilling som Product Manager hos KMD A/S. Hun er uddannet på Aalborg Universitet i kommunikation og Digitale Medier og har en kandidat i IT-ledelse. Nyt job

Nanna-Louise Aae Kudahl

Norriq Danmark A/S