Satellitfirma med Eva Berneke i spidsen afviser at stoppe Putin-propaganda: "Vi er neutrale. Vi forholder os til den regulering, der kommer."

Den tidligere KMD-chef Eva Berneke, der i dag er topchef for satellitudbyderen Eutelsat, afviser at lukke ned for russiske propanganda-kanaler på sit satellitnetværk. "Vi forholder os til den regulering, der kommer," siger hun.

Artikel top billede

(Foto: KMD)

Eva Berneke, der er tidligere topchef for KMD, er i dag direktør for den franske satellitudbyder Eutelsat, som har flere russiske propangadakanaler som en del af sit satellitnetværk.

Gennem den seneste tid er Eutelsat kommet under pres for af egen drift at lukke ned for de russiske kanaler.

Men det afviser Eva Berneke at gøre, forklarer hun ifølge Berlingske i et podcastinterview med det danske techmedie Radar.

”Vi er neutrale. Vi forholder os til den regulering, der kommer. Den implementerer vi og går også i dialog om, hvordan vi gør det hurtigt,” siger den tidligere KMD-direktør.

Den franske stat er medejer

Den franske stat ejer cirka 20 procent af Eutelsat, og Eva Berneke oplyser ifølge podcasten, at hun af sin bestyrelse og den franske stat er blevet pålagt at følge myndighederne retningslinjer.

Og i øjeblikket stiller myndigherne ikke krav om, at selskabet skal logge få de russiske kanalers adgang til satellitnetværket.

Eutelsat har 37 satelitter, der ifølge Berlingske transmitterer 7.000 tv-kanaler og 1.100 radiokanaler til cirka en milliard personer i Europa, Mellemøsten, Afrika og Indien.

Blandt Eutelsats kunder finder vi de to russiske tv-udbydere NTV-Plus og Tricolor, der distribuerer tv til i alt 12 millioner husstande i Rusland.

Ramt af ukrainsk kritik

Det har blandt andet ført til kritik fra ukrainsk side.

”Jeg er meget kritisk over for Eutelsat. Det bedste, selskabet kan gøre i forhold til deres internationale omdømme, vil være at trække stikket så hurtigt som muligt på NTV-Plus og Tricolor,” sagde den amerikanske medieekspert Jim Phillipoff, tidligere administrerende direktør for Kyiv Post og tidligere topchef for det ukrainske satellit-tv-firma Xtra TV, for nylig ifølge Børsen.

Læses lige nu

    Annonce

    Computerworld Events

    Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

    Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
    Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
    Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
    Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

    Jura | København

    Compliance Day 2026

    Computerworld samler NIS2, AI Act, DORA, GDPR og ledelsesansvar i ét skarpt program. Få styr på kravene og omsæt dem til styring, beslutninger og handling i hverdagen. Tilmeld dig Compliance Day.

    Sikkerhed | Kongens Lyngby

    Hele Danmark øver

    Digitalisering skaber både muligheder og sårbarheder. Hele Danmark Øver styrker virksomhedernes beredskab gennem praktiske øvelser, indsigt og samarbejde. Deltag og lær, hvordan din organisation står stærkere, når cyberangrebet rammer.

    Sikkerhed | Kongens Lyngby

    Årets CISO 2026

    Årets CISO 2026 hylder de sikkerhedsledere, der skaber robusthed i et sikkerhedslandskab under pres – og som formår at løfte cyber- og informationssikkerhed fra teknisk disciplin til strategisk ledelsesopgave.

    Se alle vores events inden for it

    Navnenyt fra it-Danmark

    Netip A/S har pr. 17. august 2026 ansat Jesper U. Sørensen som Seniorkonsulent ved netIP's kontor i Esbjerg. Han kommer fra en stilling som Chief Technology Officer hos NetSec ApS, hvor han også var partner. Nyt job
    Sophie Dalsgaard Myhrmann, er pr. 1. september 2026 ansat hos Elbek & Vejrup A/S som Project Manager i Logistik & Produktion. Hun skal især beskæftige sig med projektledelse indenfor logistik og produktion. Hun er nyuddannet cand.it, i IT, kommunikation og Organisation fra Aarhus Univeristet. Nyt job

    Sophie Dalsgaard Myhrmann

    Elbek & Vejrup A/S

    LCG har pr. 1. september 2026 ansat Thomas Wong, 47 år,  som Director of Cyber & Risk Advisory. Han skal især beskæftige sig med Ansvar for at udvikle LCG’s rådgivning inden for cybersikkerhed, cyberrisiko og GRC. Han kommer fra en stilling som VP of security hos Atea. Nyt job
    Norriq Danmark A/S har pr. 3. august 2026 ansat Jeppe Lindberg som Developer. Han skal især beskæftige sig med at være med til at analysere, designe og udvikle skræddersyede forretningsløsninger til vores kunder i Business Central. Han kommer fra en stilling som Business Central Developer hos Evexo. Han er uddannet hos Aalborg Universitet- Master's degree, Computer Software Engineering. Nyt job

    Jeppe Lindberg

    Norriq Danmark A/S