Danmark med i første EU-projekt til støtte for Ukraine: Vi skal levere både cybereksperter og -kapaciteter

Tilbage i maj blev Danmark - som det næstsidste land i Europa - optaget i EU's 'Permanente Strukturerede Samarbejde' (PESCO). Men først nu skal vi for første gang bistå med støtte til et fælles europæisk forsvar. Det bliver i dette første projekt via cyberkapaciteter til Ukraine.

Artikel top billede

(Foto: Forsvarsministeriet)

Danmark skal udsende et cyberreaktionshold til Ukriane, i forbindelse med et officielt EU-projekt, som Danmark netop er optaget i.

I maj blev Danmark stemt ind i EU's 'Permanente Strukturerede Samarbejde' (PESCO), på forsvarsområdet. Ved samme lejlighed blev de sidste rester af det forsvarsforbehold, som Danmark engang havde på EU-området, fjernet.

PESCO er et permanent forsvarssamarbejde blandt medlemsstaterne, som det idag kun er Malta, der ikke er med til at løfte.

Målet med samarbejdet er at sikre en øget koordination af landenes forsvarspolitik. Derudover er PESCO et projektbaseret samarbejde, hvor grupper af lande kan gå sammen om enkelte projekter.

Det PESCO-projekt, som Danmark nu skal være med til at bidrage til, betyder i praksis, at Danmark nu skal bistå med danske eksperter og kapaciteter.

”Det er et projekt, som giver rigtig god mening for Danmark at være med i. Cyber er en dansk styrkeposition, og Danmark kan derfor bidrage til et stærkt fælleseuropæisk cyberforsvar ved at bringe den cyberekspertise og cyberkapacitet, vi har i spil der, hvor det kan gøre en forskel”, siger forsvarsminister Troels Lund Poulsen i et indlæg om projektet på forsvarsministeriets egen hjemmeside.

Forsvarsministeren deltog onsdag i et møde i EU-forsvarsministerkredsen i Toledo. Her drøftede ministrene blandt andet EU’s militære støtte til Ukraine.

Ministeren håber, at den danske deltagelse i PESCO-projektet nu vil gøre det muligt for Danmark at bidrage til, at der sikres et højere niveau af cybersikkerhed blandt EU-landene og disses partnere, EU's institutioner samt i EU’s missioner- og operationer.

Projektet, lyder det i indlægget. har blandt andet været aktiveret for at støtte Moldova, ligesom Ukraine har anmodet om assistance fra projektets cybereksperter.

Fra den litauiske forsvarsminister Arvydas Anušauskas, der er koordinator-land for projektet, lyder det om den danske deltagelse:

”På vegne af projektgruppen byder vi Danmark varmt velkommen som nyeste medlem af vores multinationale foretagende, hvor vi nu er ni deltagende medlemsstater. Det er et historisk øjeblik efter Danmarks skelsættende beslutning om fuldt at tilslutte sig EU’s Fælles Sikkerheds- og Forsvarspolitik."

Desuden lyder det fra Anušauskas:

"Litauen har historiske og meget tætte forsvarsbånd med Danmark, og vi er særligt glade for at kunne udvide vores samarbejde om cybersikkerhed og gensidig støtte med Danmark i rammen af EU."

Læses lige nu

    Navnenyt fra it-Danmark

    Heidi Johansen, chef for IT og Digitalisering hos Zealand Business College, har pr. 24. juni 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

    Heidi Johansen

    Zealand Business College

    Rethink Cybersecurity Advisory har pr. 1. juli 2026 ansat Michael Nyboe Engelrud som Associeret Partner & Senior Advisor. Han skal især beskæftige sig med spændingsfeltet mellem Informationssikkerhed og ansvarlig AI, Governance, Risk & Compliance og IT Beredskab. Han kommer fra en stilling som Principal Management Consultant hos Devoteam A/S. Han er uddannet AI Navigatør, certificeret i AI Transformation, Crisis Management med fundament i Computer Science. Han har tidligere beskæftiget sig med Ledelse, rådgivning, Databeskyttelse og Digital transformation. Nyt job

    Michael Nyboe Engelrud

    Rethink Cybersecurity Advisory

    Elbek & Vejrup A/S har pr. 1. august 2026 ansat Gitte Lykke Holm som Senior Payroll Consultant. Hun skal især beskæftige sig med opsætning og implementering af 365Løn til Business Central. Hun kommer fra en stilling som BC/NAV seniorkonsulent. Hun er uddannet inden for informatik og data processing. Nyt job

    Gitte Lykke Holm

    Elbek & Vejrup A/S

    Freja Egelund Grønnemose, junior automation developer hos WITRICS A/S, har pr. 16. juni 2026 fuldført uddannelsen diplomingeniør i softwareteknologi (B.Eng Software Technology) på Danmarks Tekniske Universitet - DTU. Færdiggjort uddannelse