Han har vundet guld i både DM og EM før. Sådan træner Alexander Skovsende til EM i cybersikkerhed - få hans bedste råd

EM i Cybersikkerhed: DM i programmering. De Danske Cybermesterskaber. EM i Cybersikkerhed. Alexander Skovsende kom ind i det digitale konkurrence-miljø for kun tre år siden, og har som en hvirvelvind nedlagt førstepladser én efter én.

Artikel top billede

(Foto: Danmarks Tekniske Universitet)

Premium Kun for abonnenter
Det får du i artiklen
  • Læs alt om Alexander Skovsende, der for tredje gang er kommet med på det danske cyberlandshold.
  • Se Skovsendes gode råd til, hvordan du kan træne dine cybersikkerhedsevner.
681
3:30 min
Alexander Skovsende nikker og ser på sin holdkammerat, mens de diskuterer noget på skærmene foran sig. Én fyrer en joke af fra den anden side af bordet, og Alexander Skovsende griner, og smider en kommentar tilbage.

Skovsendes blik glider tilbage på sin egen skærm. Smilet forsvinder og nu er både blikket og kropssproget alvorligt og målrettet.

Det er sidste træningsweekend for det danske cyberlandshold inden turen går til Norge, hvor holdet skal konkurrere med over 30 andre lande ved dette års EM i cyber-sikkerhed.

Alexander Skovsende er et navn, som de fleste i cyber-sikkerhedens konkurrencemiljø har hørt. Og det til trods for, at det 22-årige talent ikke har dyrket konkurrence-siden af tech-universet ret længe.

Læses lige nu
    Computerworld Events

    Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

    Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
    Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
    Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
    Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

    Sikkerhed | København

    Strategisk It-sikkerhedsdag 2026 - København

    Få overblik over cybersikkerhedens vigtigste teknologier, trusler og strategiske valg. Hør skarpe oplæg om AI-risici, forsvar, compliance og governance. Vælg mellem to spor og styrk både indsigt og netværk. Deltag i København 20. januar.

    Andre events | København

    Executive Conversations: Fra hype til afkast – her er vinderne af AI-ræset

    Få et klart overblik over AI’s reelle effekt i danske virksomheder. Arrangementet giver unge talenter og ambitiøse medarbejdere viden, der løfter karrieren, skærper beslutninger og gør dig klar til at præge den digitale udvikling. Læs mere og...

    Sikkerhed | Aarhus C

    Strategisk It-sikkerhedsdag 2026 - Aarhus

    Få overblik over cybersikkerhedens vigtigste teknologier, trusler og strategiske valg. Hør skarpe oplæg om AI-risici, forsvar, compliance og governance. Vælg mellem tre spor og styrk både indsigt og netværk. Deltag i Aarhus 22. januar.

    Se alle vores events inden for it

    Navnenyt fra it-Danmark

    Norriq Danmark A/S har pr. 8. december 2025 ansat Niko Phonekeo som Digital Marketing Manager. Han skal især beskæftige sig med Primært NORRIQs marketing tech stack, digitale kampagneudvikling SEO og lead management. Han kommer fra en stilling som Nordic Marketing Director. Nyt job

    Niko Phonekeo

    Norriq Danmark A/S

    Circle Of Bytes ApS har pr. 1. maj 2025 ansat Jeanette Kristiansen som Account Manager. Hun skal især beskæftige sig med at opbygge og styrke relationer til kunder og samarbejdspartnere, samt sikre det rette match mellem kunder og konsulenter. Nyt job

    Jeanette Kristiansen

    Circle Of Bytes ApS

    Enterprise Rent-A-Car har pr. 1. september 2025 ansat Christian Kamper Garst som Senior Key Account Manager. Han skal især beskæftige sig med at vinde markedsandele i hele Norden som led i en storstilet turnaround-strategi. Han kommer fra en stilling som Salgsdirektør hos Brøchner Hotels. Nyt job

    Christian Kamper Garst

    Enterprise Rent-A-Car