It-rigmand: Unge bør arbejde 70 timer om ugen

Unge bør arbejde mere, ikke mindre, mener it-milliardær og stifter af indiske Infosys, Nagavara Ramarao Narayana Murthy - der også er svigerfar til den britiske premierminister, Rishi Sunak.

Artikel top billede

(Foto: Infosys)

Unge bør arbejde mere og bør lægge alle deres kræfter i arbejdet.

Sådan lyder den klare melding fra Nagavara Ramarao Narayana Murthy, der er medstifter af den indiske it-gigant Infosys, mangemilliardær og svigerfar til den britiske premierminister, Rishi Sunak.

Mens arbejdsmarkedet i Vesten for tiden er præget af ikke mindst en selvbevidst generation af unge, som har fokus på deres personlige forhold og fritid, plæderer N. R. Narayana Murthy for, at der brug for, at unge mennesker arbejder mindst 70 timer om ugen.

Ifølge ham har Indien brug for “stærkt målrettede, ekstremt disciplinerede og ekstremt hårdtarbejdende’ unge mennesker, hvis landet for alvor skal fremad.

Den indiske milliardær peger ifølge CNN på, at netop de 70 timers arbejde om ugen kan gøre en forskel.

“Det var præcist det, som tyskerne og japanerne gjorde efter Anden Verdenskrig,” siger N. R. Narayana Murthy.

Han var med til at etablere Infosys i 1981 og er i dag god for omkring 30 milliarder kroner.

Infosys er blandt de helt store indiske outsourcing-selskaber.

Ifølge N. R. Narayana Murthy er Indiens produktivitet imidlertid blandt de laveste i verden. Det bør der laves om på - ikke mindst med flid og lange arbejdsuger.

Den indiske superiværksætters udmelding kommer i en tid, hvor Vesten og Kina er i gang med et stort skifte på arbejdsmarkedet, som er drevet af de yngre generationer.

De insisterer i modsætning til ældre generationers arbejdskultur på at have plads til sig selv og egne behov og at bruge færre timer på arbejdspladsen - som de også forventer skal bidrage løbende til deres egne både faglige og personlige udvikling.

Denne tendens har været fundamentet under blandt andet nye begreber på arbejdsmarkedet som ‘quiet quitting’ [at insistere på kun at udføre præcist de opgaver, som man er hyret til] og ‘lying flat' [ikke at stræbe efter mere hele tiden, men fokusere på det jævne liv].

Ifølge CNN har adskillige undersøgelser gennem årene vist, at inderne føler, at de generelt arbejder for meget og tjener for lidt.

Computerworld Events

Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

Infrastruktur | Frederiksberg

Roundtable: Suverænitet, risk management og resiliens i en urolig verden

Digital suverænitet er rykket fra politisk debat til konkret risikostyring.På dette eksklusive dinner roundtable samler Computerworld, T-Systems og Palo Alto Networks 12-15 ledende it- og sikkerhedsbeslutningstagere til en fortrolig samtale om...

Sikkerhed | Online

Cyber Briefing: Fra identity-angreb til sikker genopretning

Identity-angreb rammer virksomhedens kontrolplan først. Få konkrete råd til at beskytte og gendanne AD og Entra ID, validere recovery og styrke cyberresiliensen. Deltag og lær hvordan du kan sikre hurtigere vej tilbage efter et angreb.

Sikkerhed | Højbjerg, Aarhus

Cyber Security Summit 2026 - Aarhus

Lær om organisationers evne til at modstå, håndtere og komme videre efter alvorlige digitale hændelser, herunder ledelsesansvar, forretningskritiske afhængigheder og de valg, der afgør, om plan B holder, når systemer eller leverandører svigter.

Se alle vores events inden for it

Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

Solution Manager til Cyberdivisionen

Københavnsområdet

Mibau Stema Danmark A/S

ERP Analyst at Mibau Stema Group

Sydjylland

Navnenyt fra it-Danmark

Immeo har pr. 16. marts 2026 ansat Honey Arora som Senior Manager. Han kommer fra en stilling som Data Product Owner hos Centrica Energy. Nyt job

Honey Arora

Immeo

Alexander Hoffmann, SVP, Technology & IT hos GlobalConnect, er pr. 1. maj 2026 forfremmet til EVP, Tech, IT & Security. Han skal fremover især beskæftige sig med at lede den fortsatte udvikling af en mere integreret og software-drevet infrastrukturplatform. Forfremmelse

Alexander Hoffmann

GlobalConnect

Mohamed El Haddaoui, er pr. 7. april 2026 ansat hos Dafolo A/S som IT-systemudvikler. Han skal især beskæftige sig med udviklingsopgaver relateret til Brugerklubben SBSYS. Han er nyuddannet datamatiker og har erfaring med udvikling af REST API'er og integreret databaser. Nyt job

Mohamed El Haddaoui

Dafolo A/S

Netip A/S har pr. 1. maj 2026 ansat Michael Schou som Operations Manager ved netIP Aalborg og Aarhus. Han kommer fra en stilling som Senior Director - Head of IT hos BDO. Han har tidligere beskæftiget sig med flere områder indenfor IT-branchen, hvor han bla. også har drevet sin egen IT-virksomhed. Nyt job

Michael Schou

Netip A/S