Købte katten i sækken: Hewlett-Packard taber milliarder efter opkøb af it-selskab med storsvindlende direktør

For 11,1 milliarder dollar troede HP, at de købte et fremadstormende softwareselskab med en it-pioner i spidsen. I stedet købte de et selskab med sminkede regnskabstal, en pumpet værdiansættelse og to svindlende direktører.

Artikel top billede

Det var en af de største it-handler i Storbritanniens historie, da amerikanske Hewlett-Packard Enterprise købte det britiske softwarefirma Autonomy for 11,1 milliarder dollar i 2011.

I spidsen for Autonomy stod Mike Lynch, der dengang blev kaldt Storbritanniens svar på Bill Gates, men den sammenligning skulle vise sig at være for alt for god til at være sand.

Det samme skulle købsprisen på 11,1 milliarder dollar, der var pumpet op i sådan grad, at milliarderne fossede ud af Autonomy umiddelbart efter, at HP havde underskrevet købsaftalen.

I løbet af det første år efter opkøbet nedskrev HP værdien af Autonomy med hele 8,8 milliarder dollar. Og nu kæmper HP’s advokater for fire milliarder i erstatning for handlen.

For i stedet at være kendt som Storbritanniens største opkøb, er HP-handlen blevet kendt som en af de største svindelsager med de længste civile retssager i engelsk retshistorie.

For medstifter af Autonomy Mike Lynch havde sammen med selskabets daværende økonomidirektør, Sushovan Hussain, sminket Autonomys regnskaber, hvilket altså først blev opdaget et år efter, at handlen var gennemført.

"HP er yderst skuffet over at finde ud af, at nogle tidligere medlemmer af Autonomy ledelsesteam har benyttet sig af bogføringsuregelmæssigheder, urigtige oplysninger og udeladelser for at pynte på regnskabstallene, før HP overtog Autonomy," meddelte HP i 2012, efter en tidligere leder i Autonomy var gået til ledelsen med oplysningerne.

Går efter fire milliarder i erstatning - stifter benægter alt

Retssagen fik sat et foreløbigt komma i 2022, da HP vandt sin sag, selvom en højesteretsdommer dengang sagde, at en eventuel erstatning ville være betydeligt mindre end de fem milliarder dollars, som HP dengang havde krævet.

I går, mandag, var HP’s advokater igen i retten i London, hvor de argumenterede for, at HP’s tab som følge af svindlen berettiger dem til fire milliarder dollar.

Men Mike Lynch - som sidste år blev udleveret til USA for at blive retsforfulgt i HP’s hjemland - hævder, at HP ikke har lidt noget reelt tab. Han benægter alt.

Hans advokat David Wolfson sagde i retten mandag, at den pris, HP ville have betalte for Autonomy, "ikke ville have været væsentligt anderledes", hvis ikke regnskabstallene havde været pustet kunstigt op.

Lynch har til hensigt at søge tilladelse til at appellere afgørelsen fra 2022, som er blevet udskudt til efter fastsættelsen af erstatningen, har hans advokater tidligere sagt.

Autonomy daværende økonomidirektør, Sushovan Hussain, blev dømt for bedrageri i USA og idømt fem års fængsel i 2019. I forbindelse med den nye retsag siger han, at han er enig med Lynch.

Læses lige nu

    Annonce

    BEC Financial Technologies

    Sr. Business Analyst for Accounting Data & Monitoring

    Region Sjælland

    Netcompany A/S

    Microsoft Operations Engineer

    Københavnsområdet

    Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

    Analytiker til Security Operations Center ved Cyberdivisionen

    Københavnsområdet

    Navnenyt fra it-Danmark

    Dansk AM Hub har pr. 1. november 2026 ansat Rasmus Pedersen som Chief Digital Officer. Rasmus skal især beskæftige sig med fokusudviddelse fra additive manufacturing til produktinnovation gennem AI, automatisering og andre nye teknologier. Rasmus er uddannet maskiningeniør med speciale i produktudvikling og med ph.d. i udvikling af modulære produktplatforme. Rasmus har tidligere beskæftiget sig med transformation og digitalisering i værdikæden fra produktudvikling til produktion. Nyt job

    Rasmus Pedersen

    Dansk AM Hub

    Softwarevirksomheden Idura, som udvikler løsninger til digital identifikation og autentifikation, har pr. 1. september 2026 ansat Alfredo Paladino, 32 år,  som Account Manager for det danske marked. Han skal især beskæftige sig med salg af Iduras MitID- og signaturløsninger i Danmark. Han kommer fra en stilling som Head of Business Development hos Goodwings. Han er uddannet kandidat i e-business. Han har tidligere beskæftiget sig med at opbygge Goodwings' kommercielle funktion og lede et internationalt BDR-team på 12 personer. Nyt job

    Alfredo Paladino

    Softwarevirksomheden Idura, som udvikler løsninger til digital identifikation og autentifikation,

    Netip A/S har pr. 1. august 2026 ansat Thomas B. Steffensen som Seniorkonsulent ved netIP's kontor i Thisted. Han kommer fra en stilling som Senior IT/OT Network Consultant hos Frontmatec. Nyt job
    IFS Danmark A/S har pr. 1. oktober 2026 ansat Annette Macsay Mostrup som Channel Manager Nordics. Annette skal især beskæftige sig med at udvikle og styrke IFS’ kanal- og forhandlerøkosystem i Norden. Annette kommer fra en stilling som Regional Partner Manager Nordics hos Keepit. Annette har tidligere beskæftiget sig med partnerudvikling og kanalstrategi i virksomheder som Citrix, VMware, Splunk og Zscaler. Nyt job

    Annette Macsay Mostrup

    IFS Danmark A/S