Købte katten i sækken: Hewlett-Packard taber milliarder efter opkøb af it-selskab med storsvindlende direktør

For 11,1 milliarder dollar troede HP, at de købte et fremadstormende softwareselskab med en it-pioner i spidsen. I stedet købte de et selskab med sminkede regnskabstal, en pumpet værdiansættelse og to svindlende direktører.

Artikel top billede

Det var en af de største it-handler i Storbritanniens historie, da amerikanske Hewlett-Packard Enterprise købte det britiske softwarefirma Autonomy for 11,1 milliarder dollar i 2011.

I spidsen for Autonomy stod Mike Lynch, der dengang blev kaldt Storbritanniens svar på Bill Gates, men den sammenligning skulle vise sig at være for alt for god til at være sand.

Det samme skulle købsprisen på 11,1 milliarder dollar, der var pumpet op i sådan grad, at milliarderne fossede ud af Autonomy umiddelbart efter, at HP havde underskrevet købsaftalen.

I løbet af det første år efter opkøbet nedskrev HP værdien af Autonomy med hele 8,8 milliarder dollar. Og nu kæmper HP’s advokater for fire milliarder i erstatning for handlen.

For i stedet at være kendt som Storbritanniens største opkøb, er HP-handlen blevet kendt som en af de største svindelsager med de længste civile retssager i engelsk retshistorie.

For medstifter af Autonomy Mike Lynch havde sammen med selskabets daværende økonomidirektør, Sushovan Hussain, sminket Autonomys regnskaber, hvilket altså først blev opdaget et år efter, at handlen var gennemført.

"HP er yderst skuffet over at finde ud af, at nogle tidligere medlemmer af Autonomy ledelsesteam har benyttet sig af bogføringsuregelmæssigheder, urigtige oplysninger og udeladelser for at pynte på regnskabstallene, før HP overtog Autonomy," meddelte HP i 2012, efter en tidligere leder i Autonomy var gået til ledelsen med oplysningerne.

Går efter fire milliarder i erstatning - stifter benægter alt

Retssagen fik sat et foreløbigt komma i 2022, da HP vandt sin sag, selvom en højesteretsdommer dengang sagde, at en eventuel erstatning ville være betydeligt mindre end de fem milliarder dollars, som HP dengang havde krævet.

I går, mandag, var HP’s advokater igen i retten i London, hvor de argumenterede for, at HP’s tab som følge af svindlen berettiger dem til fire milliarder dollar.

Men Mike Lynch - som sidste år blev udleveret til USA for at blive retsforfulgt i HP’s hjemland - hævder, at HP ikke har lidt noget reelt tab. Han benægter alt.

Hans advokat David Wolfson sagde i retten mandag, at den pris, HP ville have betalte for Autonomy, "ikke ville have været væsentligt anderledes", hvis ikke regnskabstallene havde været pustet kunstigt op.

Lynch har til hensigt at søge tilladelse til at appellere afgørelsen fra 2022, som er blevet udskudt til efter fastsættelsen af erstatningen, har hans advokater tidligere sagt.

Autonomy daværende økonomidirektør, Sushovan Hussain, blev dømt for bedrageri i USA og idømt fem års fængsel i 2019. I forbindelse med den nye retsag siger han, at han er enig med Lynch.

Computerworld Events

Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

Digital transformation | Ballerup

Computerworld Cloud & AI Festival 2026

Eksplosiv udvikling i cloud og AI kræver overblik og viden. Computerworld samler 3.000 it-professionelle, 70+ leverandører og 120+ talere om AI, infrastruktur, data, compliance og sikkerhed. To dage med viden og netværk. Tilmeld dig nu.

Digital transformation | Frederiksberg

Roundtable: AI i drift – fra eksperimenter til ansvar, værdi og kontrol

AI-initiativerne breder sig hurtigt, men skaleringen halter. Kun hver fjerde virksomhed har flyttet en større del af sine AI-eksperimenter i produktion. Computerworld samler en udvalgt kreds af CIO’er og digitale beslutningstagere til et...

Netcompany A/S

Data Management Consultant

Københavnsområdet

Erhvervsakademi København

Eksterne lektorer inden for IT-sikkerhed

Københavnsområdet

Netcompany A/S

Linux Operations Engineer

Midtjylland

Navnenyt fra it-Danmark

Norriq Danmark A/S har pr. 1. januar 2026 ansat Caroline Nolsø Tofft som Senior Advisor, Data & AI. Hun skal især beskæftige sig med at styrke vores kommercielle pipeline og relationen til både nye og eksisterende kunder. Hun kommer fra en stilling som Integration Partner Manager hos DataLøn. Nyt job

Caroline Nolsø Tofft

Norriq Danmark A/S

Arctic Wolf Networks har pr. 3. august 2026 ansat Johnny Krogsboll som Head of Sales Engineering for Norden.Med base i Stockholm får han ansvaret for Arctic Wolfs samlede Sales Engineering-organisation i den nordiske region.<br /><br />Johnny Krogsboll skal være med til at udbygge Arctic Wolfs tilstedeværelse i Norden og hjælpe virksomheder og organisationer med at stå stærkere over for et stadig mere komplekst cybertrusselsbillede. Det skal blandt andet ske i tæt samarbejde med Arctic Wolfs vigtigste kanalpartnere i regionen.<br /><br />Gennem sin karriere har Johnny Krogsboll arbejdet med og rådgivet virksomheder hos blandt andre Hewlett-Packard, Trend Micro og Palo Alto Networks med fokus på at skabe konkret værdi af deres teknologiinvesteringer. Nyt job

Johnny Krogsboll

Arctic Wolf Networks

Norriq Danmark A/S har pr. 2. februar 2026 ansat Andreas Dyngberg Pedersen som Solution Architect. Han skal især beskæftige sig med at sætte de overordnede rammer for leverancerne med afsæt i best practice og skalerbarhed. Han kommer fra en stilling som Solution Architect hos Impact commerce. Han er uddannet Hos EUC Syd som Datatekniker og Programmering. Nyt job

Andreas Dyngberg Pedersen

Norriq Danmark A/S

EG Danmark A/S har pr. 17. august 2026 ansat Michael Banegas Madsen, 32 år,  som Senior Account Executive. Han skal især beskæftige sig med Ansvar for nysalg og vækst af eksisterende kunder, samt opbygning af kunderelationer på tværs af Jylland og Fyn. Han kommer fra en stilling som Senior Talent Attraction Specialist hos Danske Commodities A/S. Han er uddannet Kandidat i Corporate Communication fra Aarhus BSS. Han har tidligere beskæftiget sig med 6 års erfaring med rekruttering af tech-profiler i bl.a. Danske Commodities. Nyt job

Michael Banegas Madsen

EG Danmark A/S