Købte katten i sækken: Hewlett-Packard taber milliarder efter opkøb af it-selskab med storsvindlende direktør

For 11,1 milliarder dollar troede HP, at de købte et fremadstormende softwareselskab med en it-pioner i spidsen. I stedet købte de et selskab med sminkede regnskabstal, en pumpet værdiansættelse og to svindlende direktører.

Artikel top billede

Det var en af de største it-handler i Storbritanniens historie, da amerikanske Hewlett-Packard Enterprise købte det britiske softwarefirma Autonomy for 11,1 milliarder dollar i 2011.

I spidsen for Autonomy stod Mike Lynch, der dengang blev kaldt Storbritanniens svar på Bill Gates, men den sammenligning skulle vise sig at være for alt for god til at være sand.

Det samme skulle købsprisen på 11,1 milliarder dollar, der var pumpet op i sådan grad, at milliarderne fossede ud af Autonomy umiddelbart efter, at HP havde underskrevet købsaftalen.

I løbet af det første år efter opkøbet nedskrev HP værdien af Autonomy med hele 8,8 milliarder dollar. Og nu kæmper HP’s advokater for fire milliarder i erstatning for handlen.

For i stedet at være kendt som Storbritanniens største opkøb, er HP-handlen blevet kendt som en af de største svindelsager med de længste civile retssager i engelsk retshistorie.

For medstifter af Autonomy Mike Lynch havde sammen med selskabets daværende økonomidirektør, Sushovan Hussain, sminket Autonomys regnskaber, hvilket altså først blev opdaget et år efter, at handlen var gennemført.

"HP er yderst skuffet over at finde ud af, at nogle tidligere medlemmer af Autonomy ledelsesteam har benyttet sig af bogføringsuregelmæssigheder, urigtige oplysninger og udeladelser for at pynte på regnskabstallene, før HP overtog Autonomy," meddelte HP i 2012, efter en tidligere leder i Autonomy var gået til ledelsen med oplysningerne.

Går efter fire milliarder i erstatning - stifter benægter alt

Retssagen fik sat et foreløbigt komma i 2022, da HP vandt sin sag, selvom en højesteretsdommer dengang sagde, at en eventuel erstatning ville være betydeligt mindre end de fem milliarder dollars, som HP dengang havde krævet.

I går, mandag, var HP’s advokater igen i retten i London, hvor de argumenterede for, at HP’s tab som følge af svindlen berettiger dem til fire milliarder dollar.

Men Mike Lynch - som sidste år blev udleveret til USA for at blive retsforfulgt i HP’s hjemland - hævder, at HP ikke har lidt noget reelt tab. Han benægter alt.

Hans advokat David Wolfson sagde i retten mandag, at den pris, HP ville have betalte for Autonomy, "ikke ville have været væsentligt anderledes", hvis ikke regnskabstallene havde været pustet kunstigt op.

Lynch har til hensigt at søge tilladelse til at appellere afgørelsen fra 2022, som er blevet udskudt til efter fastsættelsen af erstatningen, har hans advokater tidligere sagt.

Autonomy daværende økonomidirektør, Sushovan Hussain, blev dømt for bedrageri i USA og idømt fem års fængsel i 2019. I forbindelse med den nye retsag siger han, at han er enig med Lynch.

Læses lige nu

    Annonce

    Netcompany A/S

    Linux Operations Engineer

    Københavnsområdet

    Capgemini Danmark A/S

    Market Segment Lead, CPRD

    Midtjylland

    Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

    Cyberdivisionen søger en IT-supporterelev til lokal IT på Flådestation Frederikshavn

    Nordjylland

    Event: Platform X 2027: Forretning, teknologi og transformation

    It-løsninger |

    Mød verdens stærkeste og mest effektive platforme der driver den digitale transformation samlet i København - og dyk ned i den nyeste teknologi.

    29. april 2027 | Gratis deltagelse

    Navnenyt fra it-Danmark

    Norriq Danmark A/S har pr. 2. marts 2026 ansat Kristoffer Hyltoft Overlund som Consultant ERP. Han skal især beskæftige sig med understøtte vores kunders forretning og vækstambitioner. Han kommer fra en stilling som Salgskonsulent hos D´Wine. Han er uddannet hos Aalborg Universitet hvor hvor han har taget en cand.it, IT-ledelse. Nyt job

    Kristoffer Hyltoft Overlund

    Norriq Danmark A/S

    Arctic Wolf Networks har pr. 3. august 2026 ansat Johnny Krogsboll som Head of Sales Engineering for Norden.Med base i Stockholm får han ansvaret for Arctic Wolfs samlede Sales Engineering-organisation i den nordiske region.<br /><br />Johnny Krogsboll skal være med til at udbygge Arctic Wolfs tilstedeværelse i Norden og hjælpe virksomheder og organisationer med at stå stærkere over for et stadig mere komplekst cybertrusselsbillede. Det skal blandt andet ske i tæt samarbejde med Arctic Wolfs vigtigste kanalpartnere i regionen.<br /><br />Gennem sin karriere har Johnny Krogsboll arbejdet med og rådgivet virksomheder hos blandt andre Hewlett-Packard, Trend Micro og Palo Alto Networks med fokus på at skabe konkret værdi af deres teknologiinvesteringer. Nyt job

    Johnny Krogsboll

    Arctic Wolf Networks

    Norriq Danmark A/S har pr. 2. marts 2026 ansat Sarah Strøyer Hove som Consultant ERP. Hun skal især beskæftige sig med de nyeste teknologiske muligheder sammen med forretningsprocesserne. Hun kommer fra en stilling som Business Controller hos NGI A/S. Hun er uddannet hos Professionshøjskolen UCN som markedsføringsøkonom og International Handel og Markedsføring. Hun har tidligere beskæftiget sig med lager og logistik. Nyt job

    Sarah Strøyer Hove

    Norriq Danmark A/S

    Elbek & Vejrup A/S har pr. 1. august 2026 ansat Nathalie Kajberg Knudsen som Supportkonsulent i Evita/Forsyning. Hun skal især beskæftige sig med support af Evita/Forsyning samt bidrage til videreudviklingen af supportsetup på Evita og Appia. Hun kommer fra en stilling som support indenfor Kundeadministration og Afregning hos KMD Easy Energy. Hun har tidligere beskæftiget sig med kørselskoordinering og kørselsledelse hos FKS Slamson og Godik. Nyt job

    Nathalie Kajberg Knudsen

    Elbek & Vejrup A/S