Sådan ensretter algoritmerne vores smag

Verden over bliver musik, Instagram-posts, TikTok-videoer og såmænd endda caféer mere og mere ens – for skaberne gør bare det, der giver de bedste resultater online.

Artikel top billede

Da Maude Varnæs for første gang gik op for at lægge sig for over 45 år siden (ja, tiden flyver!) kunne man være ret sikker på, at samtalen i kantinen dagen efter handlede om seneste afsnit af Matador.

Sådan var det i mange år; den fælles referenceramme blev dikteret af, hvad der blev sendt i tv og radio, stod i avisen eller fandt sted i lokalsamfundet.

Det gjorde internettet op med.

Pludselig blev vores opmærksomhed spredt for alle vinde i takt med, at vi hver især blev bombarderet med en masse nye og alsidige indtryk, der gav os endnu bedre mulighed for at udvikle vores unikke smag og verdensbillede – mens den fælles referenceramme blev udvandet eller næsten helt forsvandt.

Mange tænker, at det også er sådan i dag. Men det passer faktisk ikke helt. For algoritmerne er stille og roligt ved endnu engang at ensrette vores præferencer.

Det er blandt budskaberne i bogen ”Filterworld: How Algorithms Flattened Culture” af Kyle Chayka, der til daglig skriver for magasinet The New Yorker.

Så hvis du synes, at alt fra musik og tv-serier til influencernes Instagramposts og såmænd også caféindretning i stigende grad begynder at minde lovligt meget om hinanden, så er det ikke spor tilfældigt, påpeger Chayka.

For både de kreative kræfter, restauratører og alle mulige andre gør det, der på den ene eller anden måde batter på bundlinjen.

Hvilket altså i stigende grad er synonym med, hvad der slår bedst ud på de algoritmer, der agerer digitale ”gatekeepers” på Instagram, Spotify, Netflix, Tripadvisor og alle de andre tjenester.

Men det er ikke det hele.

For algoritmerne er også med til – som talrige forskningsresultater efterhånden har godtgjort – at forme eller forstærke vores politiske holdninger. Ligesom det heller ikke er tilfældigt, hvilke personer, vi ser mest til på de sociale medier, vi hver især anvender.

Så selv om algoritmerne altså ikke decideret har amputeret vores frie vilje, så har de i dag så stor en indflydelse på hvilke indtryk vi eksponeres for, at de som minimum er med til at forme vores præferencer.

Så, hvem ved? Måske ender vi en dag alle sammen igen med at se den samme serie nogenlunde samtidig igen. Men så har vi da i det mindste noget at tale om over frokostbordet.

I dette interview kan du høre forfatteren uddybe nogle af pointerne i Filterworld.

Læses lige nu

    Event: Computerworld Cloud & AI Festival 2026

    Digital transformation | Ballerup

    Eksplosiv udvikling i cloud og AI kræver overblik og viden. Computerworld samler 3.000 it-professionelle, 70+ leverandører og 120+ talere om AI, infrastruktur, data, compliance og sikkerhed. To dage med viden og netværk. Tilmeld dig nu.

    16 & 17 september 2026 | Gratis deltagelse

    Navnenyt fra it-Danmark

    Den danske eID-virksomhed Idura har pr. 1. april 2026 ansat Kari Lehtimäki som Country Manager. Han skal især beskæftige sig med at styrke kendskabet til Iduras løsninger i Finland samt fremme samarbejdet med økosystemet omkring det finske Trust Network. Han kommer fra en stilling som Salgschef hos Telia Finland. Han er uddannet uddannet civilingeniør (M.Sc. Tech.) og medbringer ledelse, markedsindsigt og praktisk erfaring. Han har tidligere beskæftiget sig med salg og forretningsudvikling inden for Telias trust services-forretning. Nyt job

    Kari Lehtimäki

    Den danske eID-virksomhed Idura

    netIP har pr. 1. juni 2026 ansat Heidi Winther som Supportkonsulent ved netIP's kontor i Herning. Hun kommer fra en stilling som IT-Supporter hos Holstebro Kommune. Nyt job
    Pentos har pr. 2. juni 2025 ansat Erik Ebert som Country Manager. Han skal især beskæftige sig med udvidelsen af Pentos til Danmark og Norden. Det kræver bl.a. etablering af et lokalt leverance team og SAP Partnerskab. Han kommer fra en stilling som Senior Director hos Effective People. Han har tidligere beskæftiget sig med HR systemer baseret på SAP SuccessFactors hos en række danske større og mellemstore virksomheder. Nyt job

    Erik Ebert

    Pentos

    IFS Danmark A/S har pr. 1. april 2026 ansat Sarah Warm som Account Executive, Energy & Utilities. Hun skal især beskæftige sig med salg af IFS' løsninger til nye kunder inden for energibranchen. Hun kommer fra en stilling som Account Executive hos Synergy Investment Group i Holland. Hun er uddannet BSc Economics and Business Economics, Neuroscience & MSc Business Administration Digital Business. Hun har tidligere beskæftiget sig med Solution Sales & Cybersecurity. Nyt job

    Sarah Warm

    IFS Danmark A/S