Google på vej med betalingssystem

Google er på vej med et betalingssystem, der for alvor skal tage kampen op mod Paypal, der sidder lunt og godt på store dele af net-betalingsverdenen - ikke mindst på grund af net-auktionen Ebay.

Selskabet bag søgemaskinen Google er på vej med et nyt betalingssystem, der skal tage konkurrencen op med net-auktionen Ebays Paypal-system, melder forskellige amerikanske aviser.

Blandt andet fortæller en administrerende direktør for en unavngiven net-butik, at han er blevet kontaktet af Google med opfordring til, at han tager den nye ordning til sig.

Angiveligt skyldes det kommende betalingssystem et ønske fra Google om nye indtægts- og omsætningskanaler.

Hovedområdet er fortsat Googles søgemaskine, der indekserer mere end otte milliarder websider. Til sammenligning har Paypal 71 millioner medlemmer verden over.

Annonceindlæg fra Kommando

Identity: Kortere levetid på certifikater øger risikoen for nedbrud

Digitale certifikater er fundamentet for tillid. Nu ændres vilkårene, og der stilles helt nye krav til, hvordan I arbejder med overblik og styring.

Navnenyt fra it-Danmark

Guardsix har pr. 1. april 2026 ansat Annbritt Andersen som Global Chief Revenue Officer (CRO). Hun skal især beskæftige sig med at geare organisationen til en markant skalering i Europa. Hun har tidligere beskæftiget sig med globale kommercielle strategier for nogle af branchens allerstørste spillere, herunder Microsoft. Nyt job
Netip A/S har pr. 1. februar 2026 ansat Henrik Mejnhardt Nielsen som ny kollega til Product Sales Teamet i Herlev. Han kommer fra en stilling som Business Development Manager hos Arrow. Nyt job
Renewtech ApS har pr. 15. marts 2026 ansat Per Forberg som Account Manager for Sustainable Relations. Han skal især beskæftige sig med etablere nye partnerskaber med henblik på ITAD og sourcing kontrakter med hostingvirksomheder og strategiske slutbrugere. Han kommer fra en stilling som Nordic Key Account Manager hos Tesa. Han er uddannet hos Lund University og har en MBA i Management. Han har tidligere beskæftiget sig med at styrke salgsaktiviteter og partnerskaber på tværs af nordiske markeder. Nyt job

Per Forberg

Renewtech ApS

Comsystem A/S har pr. 15. april 2026 ansat Iver Jakobsen som Technical Key Account Manager. Han skal især beskæftige sig med teknisk løsningssalg. Iver Jakobsen har 25 års erfaring fra TelCo-branchen. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos E.ON Drive ApS. Han har tidligere beskæftiget sig med rådgivning og løsningssalg. Nyt job

Iver Jakobsen

Comsystem A/S