Ny fejl i Norton Antivirus

Brugere af Norton Antivirus får fejlagtigt besked om, at Microsofts MSN-websites er inficeret af en trojansk hest.

indhold

Der er igen fejl i Norton Antivirus. Brugere får fejlagtigt besked om, at Microsofts nordiske MSN-sites er inficeret af en såkaldt trojansk hest. Det drejer sig både om det danske, norske, svenske og finske website.

- Det er blevet verificeret, at det er os, som har lavet fejl i virus-definitionsfilerne til Norton Antivirus. Det drejer sig om definitionsfilen fra den 30. oktober, og vi arbejder på nye definitionsfiler, som forhåbentligt bliver udgivet senere i dag, udtaler Gert Nielsen fra Symantec i Danmark.

En trojansk hest er et ondsindet program, der kan slette filer, placere bagdøre på computere, finde passwords eller foretage andre handlinger. Trojanske heste adskiller sig fra virusser ved at trojanske heste ikke kopierer sig selv, som virusser gør. For at en trojansk hest kan spredes, skal brugeren selv åbne en vedhæftet fil i en e-mail eller for eksempel besøge et website.

- Vi har undersøgt sagen, og der er ikke nogen virus eller trojansk hest på www.msn.dk. Det er noget, der ligner en trojansk hest, som får antivirus-programmet til at alarmere brugerne, men vi ved ikke, hvad dette "noget" er endnu, siger Jens Lernø, der er ansvarlig for det danske MSN-site.

PC World Online har fået supportmanager Tonny Bjørn fra Norman Defense System til at undersøge den .vbs-fil, der får Norton Antivirus til at fejle.

- Det er kun uskadelig programkode, og der er ikke tale om hverken virus eller en trojansk hest, udtaler Tonny Bjørn.

I august måned var der også fejl i definitionsfilerne til Norton antivirus, som dengang fik de danske versioner af Windows 95, 98 og ME til at fryse, hvis man anvendte Internet Explorer.




Brancheguiden
Brancheguide logo
Opdateres dagligt:
Den største og
mest komplette
oversigt
over danske
it-virksomheder
Hvad kan de? Hvor store er de? Hvor bor de?
Hewlett-Packard ApS
Udvikling og salg af software, hardware, konsulentydelser, outsourcing samt service og support.

Nøgletal og mere info om virksomheden
Skal din virksomhed med i Guiden? Klik her

Kommende events
IT og OT i harmoni: Sikring uden at gå på kompromis med effektiviteten

IT og OT smelter sammen – men med risiko for dyre fejl. Få metoder til sikker integration med ERP, kundesystemer og produktion. Tilmeld dig og få styr på forskellene og faldgruberne.

24. september 2025 | Læs mere


NIS2: Vi gør status efter tre måneder og lærer af erfaringerne

Vær med, når vi deler oplevelser med implementering af NIS2 og drøfter, hvordan du undgår at gentage erfaringerne fra GDPR – og særligt undgår kostbar overimplementering.

30. september 2025 | Læs mere


Ledelse og AI: Sådan transformerer teknologien lederskabet

Her er chancen for at netværke med andre ledere, der håndterer store transformationer med udgangspunkt i it. Hør blandt andet om, hvordan AI revolutionerer forandringsledelse og organisatorisk udvikling.

02. oktober 2025 | Læs mere