Advokathuset Hortens CISO stopper – skifter til revisions-gigant

Det bliver et farvel og tak fra Claus Louis Kjøller Skovholm Hansen, som nu stopper som CISO hos advokathuset Horten.

Artikel top billede

(Foto: Leandro Aguilar/Pixabay)

Advokatvirksomheden Horten må vinke farvel til sin CISO Claus Louis Kjøller Skovholm Hansen, som har været i jobbet i lige knap tre år.

Han har nemlig valgt at stoppe, skriver han på LinkedIn.

"Farvel og tak," skriver han og fortsætter:

"Tre utrolige år, utallige udfordringer og en dyb taknemmelighed for den tillid, der er blevet vist mig. Det har været en ære at vurdere, planlægge og implementere en ny sikkerhedsvision og -strategi—opbygge modstandsdygtighed, sikre beskyttelse og forme en tryggere fremtid."

Før Horten har Claus Louis Kjøller Skovholm Hansen blandt andet arbejdet som cyber resilience manager hos Pandora, CISO hos transportvirksomheden Leman og seniorkonsulent hos PWC.

"Horten, I har været meget mere end bare en arbejdsplads. Menneskene, kulturen og missionen vil altid være med mig. Sikkerhed handler aldrig kun om politikker og systemer—det handler om mennesker, tillid og samarbejde," skriver han.

Nu skifter han så fra Horten til revisions- og rådgivningsvirksomheden Deloitte, hvor han fortsat vil arbejde med cybersikkerhed.

"Horten, I har været meget mere end bare en arbejdsplads. Menneskene, kulturen og missionen vil altid være med mig. Sikkerhed handler aldrig kun om politikker og systemer—det handler om mennesker, tillid og samarbejde," skriver han og afslutter:

"Nu er det tid til nye, store eventyr hos Deloitte, hvor jeg vil fortsætte med at arbejde med sikkerhed på højeste niveau."

Event: Cyber Security Festival 2026

Sikkerhed | København

Mød Danmarks skrappeste it-sikkerhedseksperter og bliv klar til at planlægge og eksekvere en operationel og effektiv cybersikkerhedsstrategi, når vi åbner dørene for +1.700 it-professionelle. Du kan glæde dig til oplæg fra mere end 70 talere og møde mere end 50 leverandører over to dage.

18 & 19 november 2026 | Gratis deltagelse

Navnenyt fra it-Danmark

IFS Danmark A/S har pr. 2. marts 2026 ansat Marlene Gudman som HR Business Partner. Hun skal især beskæftige sig med HR i Danmark og Norden og lede udvalgte internationale HR-projekter. Hun kommer fra en stilling som Nordic Lead HR Business Partner hos Salesforce. Hun har tidligere beskæftiget sig med international HR med fokus på udvikling af og udfordringer i HR ud fra et forretningsperspektiv. Nyt job

Marlene Gudman

IFS Danmark A/S

Guardsix har pr. 1. april 2026 ansat Annbritt Andersen som Global Chief Revenue Officer (CRO). Hun skal især beskæftige sig med at geare organisationen til en markant skalering i Europa. Hun har tidligere beskæftiget sig med globale kommercielle strategier for nogle af branchens allerstørste spillere, herunder Microsoft. Nyt job
Sharp Consumer Electronics har pr. 1. april 2026 ansat Daniel Eriksson som salgsdirektør for de nordiske lande. Han skal især beskæftige sig med at accelerere virksomhedens vækst i Norden. Han kommer fra en stilling som nordisk salgsdirektør hos Hisense. Han har tidligere beskæftiget sig med detailhandel, kommerciel strategi og markedsudvidelser med bemærkelsesværdige resultater til følge. Nyt job

Daniel Eriksson

Sharp Consumer Electronics