Ny it-bøf i Det Hvide Hus: Trumps administration har benyttet hacket beskedtjeneste

En senator vil have en juridisk undersøgelse af endnu en dårlig it-sag fra præsident Donald Trumps administration.

Artikel top billede

(Foto: PR-Foto)

Donald Trumps administration er ramt af en ny dårlig it-sag.

En hacker har krænket og stjålet kundedata fra TeleMessage, som skaber modificerede versioner af Signal og andre beskedapps til den amerikanske regering.

Det har mediet 404 Media erfaret.

Hacket af TeleMessage, som er en tjeneste fra et israelsk selskab, viser, at en app, der indsamler beskeder fra de højest rangerende embedsmænd i USA's regering, indeholder alvorlige sårbarheder.

Sårbarhederne gjorde det muligt for en hacker at få adgang til arkiverede chats fra mennesker, som brugte det samme værktøj.

Hackeren har dog ikke fået beskeder fra medlemmer af Donald Trumps kabinet. Men hacket viser ifølge 404 Media, at de arkiverede chatlogs ikke er end to end-krypteret mellem den modificerede version af besked-appen og den ultimative arkivdestination, der kontrolleres af TeleMessage-kunden.

De data, der er stjålet af hackeren, indeholder direkte beskeder og gruppechats sendt ved hjælp af TeleMessages Signal-klon og af modificerede versioner af WhatsApp, Telegram og WeChat.

Sikkerhedsrådgiver inviterede journalist med i hemmelig chat

For omkring halvanden måned siden var den nu daværende nationale sikkerhedsrådgiver Mike Waltz i centrum for en stor it-skandale, da en journalist pludselig kunne læse med i interne politiske drøftelser om et militært angreb i Mellemøsten.

Ifølge præsidenten selv var det ved den lejlighed en af rådgiverens ansatte, som ved en fejl tilføjede chefredaktøren på mediet The Atlantic, Jeffrey Goldberg, til en tophemmelig gruppechat for topembedsmænd.

Et demokratisk medlem af det amerikanske senat, Ron Wyden, kræver nu, at USA's justitsministerium undersøger "den alvorlige trussel mod USA's nationale sikkerhed", som TeleMessage udgør.

"Kommunikation fra flere føderale agenturer, herunder de mest højtstående nationale sikkerhedsembedsmænd, er hensynsløst blevet overdraget til TeleMessage, et udenlandsk firma, der foregiver at tilbyde agenturer et sikkert værktøj til at arkivere beskeder sendt ved hjælp af Signal, den populære sikre beskedapp," lyder det ifølge 404 Media i senator Ron Wydens brev.

"Det ville være svært at forestille sig en mindre sikker måde for amerikanske regeringsorganer at beholde medarbejdermeddelelser på end at dekryptere, kopiere til og behandle disse beskeder på en dårligt sikret server, der drives af et udenlandsk firma," tilføjer senatoren i brevet.

Læses lige nu

    Event: Årets CIO 2026

    Andre events | Kongens Lyngby

    Vi samler Danmarks stærkeste digitale ledere til en dag med viden og visioner. Årets CIO 2026 fejrer 21 års jubilæum, og NEXT CIO sætter spotlight på næste generation. Deltag og bliv inspireret til at forme fremtidens strategi og eksekvering.

    4 juni 2026 | Gratis deltagelse

    Navnenyt fra it-Danmark

    IFS Danmark A/S har pr. 2. marts 2026 ansat Marlene Gudman som HR Business Partner. Hun skal især beskæftige sig med HR i Danmark og Norden og lede udvalgte internationale HR-projekter. Hun kommer fra en stilling som Nordic Lead HR Business Partner hos Salesforce. Hun har tidligere beskæftiget sig med international HR med fokus på udvikling af og udfordringer i HR ud fra et forretningsperspektiv. Nyt job

    Marlene Gudman

    IFS Danmark A/S

    Pinksky ApS har pr. 1. maj 2026 ansat Jeppe Spanggaard, 29 år,  som Rådgivende konsulent, Partner. Han skal især beskæftige sig med Digitalisering med Microsoft-platformen. Han kommer fra en stilling som Microsoft 365 & SharePoint Specialist hos Evobis ApS. Nyt job

    Jeppe Spanggaard

    Pinksky ApS

    Netip A/S har pr. 1. marts 2026 ansat Maria Lyng Refslund som Marketing Project Manager ved netIP Herning. Hun kommer fra en stilling som Marketing Project Manager hos itm8. Nyt job
    Den danske eID-virksomhed Idura har pr. 1. april 2026 ansat Kari Lehtimäki som Country Manager. Han skal især beskæftige sig med at styrke kendskabet til Iduras løsninger i Finland samt fremme samarbejdet med økosystemet omkring det finske Trust Network. Han kommer fra en stilling som Salgschef hos Telia Finland. Han er uddannet uddannet civilingeniør (M.Sc. Tech.) og medbringer ledelse, markedsindsigt og praktisk erfaring. Han har tidligere beskæftiget sig med salg og forretningsudvikling inden for Telias trust services-forretning. Nyt job

    Kari Lehtimäki

    Den danske eID-virksomhed Idura