Ny it-bøf i Det Hvide Hus: Trumps administration har benyttet hacket beskedtjeneste

En senator vil have en juridisk undersøgelse af endnu en dårlig it-sag fra præsident Donald Trumps administration.

Artikel top billede

(Foto: PR-Foto)

Donald Trumps administration er ramt af en ny dårlig it-sag.

En hacker har krænket og stjålet kundedata fra TeleMessage, som skaber modificerede versioner af Signal og andre beskedapps til den amerikanske regering.

Det har mediet 404 Media erfaret.

Hacket af TeleMessage, som er en tjeneste fra et israelsk selskab, viser, at en app, der indsamler beskeder fra de højest rangerende embedsmænd i USA's regering, indeholder alvorlige sårbarheder.

Sårbarhederne gjorde det muligt for en hacker at få adgang til arkiverede chats fra mennesker, som brugte det samme værktøj.

Hackeren har dog ikke fået beskeder fra medlemmer af Donald Trumps kabinet. Men hacket viser ifølge 404 Media, at de arkiverede chatlogs ikke er end to end-krypteret mellem den modificerede version af besked-appen og den ultimative arkivdestination, der kontrolleres af TeleMessage-kunden.

De data, der er stjålet af hackeren, indeholder direkte beskeder og gruppechats sendt ved hjælp af TeleMessages Signal-klon og af modificerede versioner af WhatsApp, Telegram og WeChat.

Sikkerhedsrådgiver inviterede journalist med i hemmelig chat

For omkring halvanden måned siden var den nu daværende nationale sikkerhedsrådgiver Mike Waltz i centrum for en stor it-skandale, da en journalist pludselig kunne læse med i interne politiske drøftelser om et militært angreb i Mellemøsten.

Ifølge præsidenten selv var det ved den lejlighed en af rådgiverens ansatte, som ved en fejl tilføjede chefredaktøren på mediet The Atlantic, Jeffrey Goldberg, til en tophemmelig gruppechat for topembedsmænd.

Et demokratisk medlem af det amerikanske senat, Ron Wyden, kræver nu, at USA's justitsministerium undersøger "den alvorlige trussel mod USA's nationale sikkerhed", som TeleMessage udgør.

"Kommunikation fra flere føderale agenturer, herunder de mest højtstående nationale sikkerhedsembedsmænd, er hensynsløst blevet overdraget til TeleMessage, et udenlandsk firma, der foregiver at tilbyde agenturer et sikkert værktøj til at arkivere beskeder sendt ved hjælp af Signal, den populære sikre beskedapp," lyder det ifølge 404 Media i senator Ron Wydens brev.

"Det ville være svært at forestille sig en mindre sikker måde for amerikanske regeringsorganer at beholde medarbejdermeddelelser på end at dekryptere, kopiere til og behandle disse beskeder på en dårligt sikret server, der drives af et udenlandsk firma," tilføjer senatoren i brevet.

Læses lige nu

    Annonce

    Navnenyt fra it-Danmark

    Lars Erik Larsen, it-arkitekt hos Jyske Bank, har pr. 29. juni 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i softwarekonstruktion på Aarhus Universitet via It-vest – samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

    Lars Erik Larsen

    Jyske Bank

    Softwarevirksomheden Idura, som udvikler løsninger til digital identifikation og autentifikation, har pr. 1. september 2026 ansat Maria Juliane Friedrichsen, 47 år,  som Office Manager. Hun skal især beskæftige sig med at holde overblik og sikre, at alt på kontoret kører, som det skal. Hun kommer fra en stilling som Office Manager hos Kontorhotellet H2M. Hun er uddannet professionsbachelor i ernæring og sundhed og har en korrekturlæseruddannelse. Hun har tidligere beskæftiget sig med korrekturlæsning og den daglige drift af kontorer. Nyt job

    Maria Juliane Friedrichsen

    Softwarevirksomheden Idura, som udvikler løsninger til digital identifikation og autentifikation,

    Netip A/S har pr. 1. august 2026 ansat Thomas B. Steffensen som Seniorkonsulent ved netIP's kontor i Thisted. Han kommer fra en stilling som Senior IT/OT Network Consultant hos Frontmatec. Nyt job
    Netip A/S har pr. 1. august 2026 ansat Ronni Randrup som Seniorkonsulent ved netIP's kontor i Aalborg. Han kommer fra en stilling som Operations Consultant hos Complea. Nyt job

    Ronni Randrup

    Netip A/S