Microsoft har i disse dage gang i den store årlige udviklerkonference, Build.
En af de helt store temaer er forskellige Copilot-funktioner, og her er der blandt andet en open source-nyhed.
"Når vi taler om tillid er open source i kernen af GitHub," siger han.
Nu vil selskabet derfor tage et "stort skridt," som han siger det.
Microsoft gør nemlig GitHub Copilot i VS Code til open source.
"Det her er stort," siger topchefen.
AI-funktionerne fra GitHub Copilot-udvidelser vil nu være en del af det samme open source-arkiv, der GitHub Copilot.
"Som hjemsted for over 150 millioner udviklere styrker dette vores engagement i åben, samarbejdsorienteret, AI-drevet softwareudvikling."
Sådan skriver Microsoft kommunikationsdirektør Frank Shaw i en efterfølgende meddelelse.
Ikke det eneste
GitHub Copilot i VS Code er ikke det eneste Microsoft "open-sourcer" ved dette års Build.
Windows Subsystem for Linux (WSL) er nu også open source.
"I dag er vi meget glade for at kunne annoncere, at Windows Subsystem for Linux (WSL) nu er blevet open source. Det er resultatet af flere års arbejde og afslutter passende nok det allerførste spørgsmål, der blev rejst på Microsofts WSL GitHub-repository: “Vil dette blive open source?”," skriver Pierre Boulay, senior softwareudvikler hos Microsoft, i et blogindlæg.
Det betyder, at kildekoden til WSL nu er tilgængelig på GitHub, og at alle nu kan downloade og bygge WSL fra kilden, lave rettelser og tilføje nye funktioner og deltage i den videre udvikling af WSL.
Visse komponenter i WSL har længe været open source. Der er dog også to elementer, der fortsat er lukket kode. Følgende komponenter er stadig en del af Windows-billedet og er ikke open source på nuværende tidspunkt:
- Lxcore.sys, kernedriveren, der driver WSL 1.
- P9rdr.sys og p9np.dll, som kører omdirigeringen af filsystemet “\\wsl.localhost” (fra Windows til Linux)¨.
Du kan finde kode fra WSL på Microsoft/WSL