Apple får 30 dage til at leve op til EU-lov – ellers vanker der regelmæssige bøder, til de følger loven

Apple får nu 30 dage til at rette ind efter EU's DMA-regler. Ellers kan EU-Kommissionen pålægge selskabet gentagne tvangsbøder, indtil overtrædelsen ophører.

Artikel top billede

(Foto: Petrit Nikolli/Pexels)

EU-Kommissionen skruer endnu en gang op for presset på Apple og kræver, at selskabet inden for 30 dage tilpasser sine App Store-vilkår, så de lever op til kravene i Digital Markets Act (DMA).

Hvis Apple ikke tilpasser sine vilkår, så de er i overensstemmelse med lovgivningen, risikerer selskabet at skulle betale bøder med jævne mellemrum, indtil reglerne er overholdt, lyder det ifølge 9to5Mac i EU-Kommissionens afgørelse.

Afgørelsen kommer knap en måned efter, at Apple blev idømt en bøde på 500 millioner euro – svarende til 3,7 milliarder kroner – for netop at overtræde DMA.

Apple og Meta blev dermed de første selskaber, der blev straffet under den nye lovgivning.

Kommissionen: Apple lever stadig ikke op til loven

Kernen i sagen er de såkaldte "anti-steering"-regler, hvor Apple hidtil har forhindret app-udviklere i at oplyse brugere om alternative betalingsmuligheder uden for App Store.

DMA pålægger tech-giganter – de såkaldte "gatekeepers" – at åbne deres platforme og gøre det muligt for udviklere at informere brugerne om alternative tilbud uden ekstra omkostninger eller tekniske benspænd.

Apple har tidligere forsøgt at indføre nye vilkår, hvor udviklere eksempelvis må inkludere ét eksternt link per app, men EU-Kommissionen konkluderer nu, at de ændringer langt fra er tilstrækkelige.

Udviklere tvinges fortsat til at bruge Apples formater og står over for en ny "link-provision" på 27 procent.

"Apple har ikke fremlagt nogen overbevisende argumenter, der kan så tvivl om alvoren af denne manglende efterlevelse," lyder det i afgørelsen.

Kommissionen understreger samtidig, at den vil tage Apples "betydelige finansielle ressourcer" i betragtning, hvis selskabet ikke retter ind, og at eventuelle tvangsbøder vil blive fastsat derefter.

Apple uenig i afgørelsen

Apple har reageret på afgørelsen med kritik.

I en udtalelse til 9to5Mac kalder selskabet afgørelsen "skadelig for innovation, konkurrence og brugerne" og fastholder, at man har forsøgt at overholde reglerne.

"Der er intet i den 70 sider lange afgørelse, som retfærdiggør kommissionens målrettede handlinger mod Apple, der truer privatliv og sikkerhed for vores brugere i Europa og tvinger os til at give vores teknologi væk gratis," udtaler en Apple-talsmand til mediet.

Apple anker afgørelsen, men understreger, at man fortsat vil samarbejde med kommissionen.

Flere eksperter har kritiseret Apple for at forsøge at omgå intentionerne med DMA ved at gøre det så besværligt som muligt at benytte alternative løsninger.

EU-Kommissionen mener, at Apples praksis i praksis underminerer lovens formål, som er at skabe fair konkurrence og valgmuligheder for både udviklere og brugere.

"Hver enkelt af Apples foranstaltninger kan måske virke rimelig isoleret set, men tilsammen udgør de et mønster af konkurrenceforvridning," lyder vurderingen fra en af eksperterne ifølge 9to5Mac.

Også Meta er under pres

Samtidig er Meta også under pres.

I april udstedte EU-Kommissionen en bøde på 200 millioner euro – cirka 1,5 milliarder kroner – for overtrædelser relateret til Metas “samtykke eller betal”-model.

DMA kræver, at brugere, der ikke ønsker at dele data på tværs af tjenester, skal kunne bruge en mindre personaliseret, men funktionel version af tjenesten.

Det mener kommissionen ikke, at Metas betalingsmodel lever op til.

Meta har siden forsøgt at tilpasse modellen, men den nye version er endnu under vurdering.

Læses lige nu
    Computerworld Events

    Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

    Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
    Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
    Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
    Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

    It-løsninger | København V

    Platform X 2026: Forretning, teknologi og transformation

    Mød verdens stærkeste og mest effektive platforme der driver den digitale transformation samlet i København - og dyk ned i den nyeste teknologi.

    Andre events | Kongens Lyngby

    Årets CIO 2026

    Vi samler Danmarks stærkeste digitale ledere til en dag med viden og visioner. Årets CIO 2026 fejrer 21 års jubilæum, og NEXT CIO sætter spotlight på næste generation. Deltag og bliv inspireret til at forme fremtidens strategi og eksekvering.

    Digital transformation | Hellerup

    Roundtable: Stærkere data og skarpere beslutninger i en AI-æra

    AI kræver data, ledelsen kan stole på. Computerworld samler digitale ledere til en fortrolig rundbordssamtale om datagrundlag, beslutninger og skalering af AI i organisationen. Få konkrete erfaringer og nye perspektiver. Ansøg om en plads.

    Se alle vores events inden for it

    Udlændinge- og Integrationsministeriet

    Jira og Confluence administrator til Koncern It

    Københavnsområdet

    Politiets Efterretningstjeneste

    Platform Engineer med flair for MLOPS hos PET

    Københavnsområdet

    Banedanmark

    Projektleder til IT-sikkerhed

    Københavnsområdet

    Navnenyt fra it-Danmark

    Guardsix har pr. 1. maj 2026 ansat Louise Sara Baunsgaard som Global Marketing & Communications Director. Hun skal især beskæftige sig med at positionere virksomheden som et europæisk alternativ i en tid, hvor cybersikkerhed i høj grad handler om geopolitik. Hun kommer fra en stilling som Co-Founder og CMO hos Get BOB. Hun er uddannet Ba.ling.merc fra CBS og har desuden en Mini MBA i marketing. Hun har tidligere beskæftiget sig med marketing og kommunikation i ledende nordiske roller hos bl.a. Meta og Nets. Nyt job
    Den danske eID-virksomhed Idura har pr. 1. april 2026 ansat Kari Lehtimäki som Country Manager. Han skal især beskæftige sig med at styrke kendskabet til Iduras løsninger i Finland samt fremme samarbejdet med økosystemet omkring det finske Trust Network. Han kommer fra en stilling som Salgschef hos Telia Finland. Han er uddannet uddannet civilingeniør (M.Sc. Tech.) og medbringer ledelse, markedsindsigt og praktisk erfaring. Han har tidligere beskæftiget sig med salg og forretningsudvikling inden for Telias trust services-forretning. Nyt job

    Kari Lehtimäki

    Den danske eID-virksomhed Idura

    Renewtech ApS har pr. 1. april 2026 ansat Boris Sudar som Senior IT Specialist. Han skal især beskæftige sig med at sikre, at Renewtech cloudbaseret infrastruktur fortsætter på sit højeste niveau, mens han også skal drive system udvikling. Han kommer fra en stilling som Senior IT Specialist hos Eurowind Energy. Han har tidligere beskæftiget sig med Microsoft 365, Intune og sikker endepunktsstyring for hybrid og cloudbaseret infrastrukturer. Nyt job

    Boris Sudar

    Renewtech ApS

    SAP SuccessFactors Partner Pentos har pr. 1. marts 2026 ansat Plamena Cherneva som Seniorkonsulent indenfor SuccessFactors HCM. Hun skal især beskæftige sig med konfiguration og opsætning af SuccessFactors suiten, samt udvikle smarte løsninger til mellemstore danske virksomheder. Hun kommer fra en stilling som løsningsarkitekt indenfor HR IT hos LEO Pharma. Hun har tidligere beskæftiget sig med HR procesdesign, stamdata og onboarding. Nyt job

    Plamena Cherneva

    SAP SuccessFactors Partner Pentos