Atea indsætter ny formand for den danske forretning - afløser samtidig Henrik Aamann på CFO-posten

Det store it-selskabs danske afdeling har fundet ny finansdirektør og bestyrelsesformand i én og samme person.

Artikel top billede

(Foto: Torben Klint/Atea)

For nylig hentede Kathrine Forsberg sin tidligere højre hånd i Atea Danmark, Henrik Aamann, ind som finansdirektør for sin nye arbejdsgiver, kundeforretningen i Norlys.

Nu har Ateas danske afdeling så fundet en afløser på CFO-posten, idet Christian Rindtoft ifølge virksomhedens LinkedIn-profil er ny CFO i det store it-selskab.

Samtidig indtræder Christian Rindtoft ifølge CVR-registeret som bestyrelsesformand for Atea i Danmark.

"Atea står midt i en spændende udvikling, og jeg glæder mig til at bidrage til den rejse. Jeg er drevet af at skabe resultater sammen med dygtige kolleger – og jeg ser virkelig frem til at blive en del af holdet," siger Christian Rindtoft ifølge LinkedIn-profilen.

Han har erfaring fra både it-industrien og konsulentbranchen.

Blandt andet har han været CFO i Vestas Aircoil og Kombit, hvor han også var medlem af bestyrelsen.

Desuden har han haft en ledende økonomirolle i KMD.

Styrer også Atea Danmark

På sin egen LinkedIn-profil takker Christian Rindtoft topchefen for hele Atea, Steinar Sønsteby, og resten af selskabets ledelse for tilliden.

"Jeg glæder mig til at møde alle mine nye kollegaer og gøre mit til, at Atea kan fortsætte den positive udvikling," skriver den nye CFO og formand i Danmark.

Steinar Sønsteby styrer aktuelt også den danske Atea-afdeling med den begrundelse, at ingen andre kan gøre det lige nu.

Henrik Aamann tiltrådte som CFO i Norlys' kundeforretning den 1. september.

Her har han nu det overordnede ansvar for økonomi, indkøb, jura og faciliteter i en organisation, der er midt i en omfattende transformation.

Event: Cyber Security Festival 2026

Sikkerhed | København

Mød Danmarks skrappeste it-sikkerhedseksperter og bliv klar til at planlægge og eksekvere en operationel og effektiv cybersikkerhedsstrategi, når vi åbner dørene for +1.700 it-professionelle. Du kan glæde dig til oplæg fra mere end 70 talere og møde mere end 50 leverandører over to dage.

18 & 19 november 2026 | Gratis deltagelse

Netcompany A/S

Data Management Consultant

Københavnsområdet

Netcompany A/S

Test Consultant

Københavnsområdet

Akademikernes A-kasse

Data Engineer til Akademikernes A-kasse

Københavnsområdet

Navnenyt fra it-Danmark

Renewtech ApS har pr. 1. marts 2026 ansat Emil Holme Fisker som Customer Service Specialist. Han skal især beskæftige sig med at levere høj kvalitets kundeservice og hjælpe Renewtechs kunder med at få de rette løsninger til deres behov. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos Camro A/S. Han er uddannet som salgselev hos Camro A/S. Han har tidligere beskæftiget sig med at udvikle gode kunderelationer, opsøgende salg og udvikling af salgsaktiviteter. Nyt job

Emil Holme Fisker

Renewtech ApS

Khaled Zamzam, er pr. 1. marts 2026 ansat hos Immeo som Consultant. Han er nyuddannet i Informationsteknologi fra DTU. Nyt job
Pinksky ApS har pr. 1. maj 2026 ansat Jeppe Spanggaard, 29 år,  som Rådgivende konsulent, Partner. Han skal især beskæftige sig med Digitalisering med Microsoft-platformen. Han kommer fra en stilling som Microsoft 365 & SharePoint Specialist hos Evobis ApS. Nyt job

Jeppe Spanggaard

Pinksky ApS

Jakob Dirksen, SVP, Nordic Customer Delivery & Operations hos GlobalConnect, er pr. 1. maj 2026 forfremmet til EVP, Infrastructure Delivery & Operations. Han skal fremover især beskæftige sig med at lede Infrastructure Delivery & Operations, der har til opgave at drive og udvikle fibernetværket på tværs af virksomheden. Forfremmelse

Jakob Dirksen

GlobalConnect