Atea indsætter ny formand for den danske forretning - afløser samtidig Henrik Aamann på CFO-posten

Det store it-selskabs danske afdeling har fundet ny finansdirektør og bestyrelsesformand i én og samme person.

Artikel top billede

(Foto: Torben Klint/Atea)

For nylig hentede Kathrine Forsberg sin tidligere højre hånd i Atea Danmark, Henrik Aamann, ind som finansdirektør for sin nye arbejdsgiver, kundeforretningen i Norlys.

Nu har Ateas danske afdeling så fundet en afløser på CFO-posten, idet Christian Rindtoft ifølge virksomhedens LinkedIn-profil er ny CFO i det store it-selskab.

Samtidig indtræder Christian Rindtoft ifølge CVR-registeret som bestyrelsesformand for Atea i Danmark.

"Atea står midt i en spændende udvikling, og jeg glæder mig til at bidrage til den rejse. Jeg er drevet af at skabe resultater sammen med dygtige kolleger – og jeg ser virkelig frem til at blive en del af holdet," siger Christian Rindtoft ifølge LinkedIn-profilen.

Han har erfaring fra både it-industrien og konsulentbranchen.

Blandt andet har han været CFO i Vestas Aircoil og Kombit, hvor han også var medlem af bestyrelsen.

Desuden har han haft en ledende økonomirolle i KMD.

Styrer også Atea Danmark

På sin egen LinkedIn-profil takker Christian Rindtoft topchefen for hele Atea, Steinar Sønsteby, og resten af selskabets ledelse for tilliden.

"Jeg glæder mig til at møde alle mine nye kollegaer og gøre mit til, at Atea kan fortsætte den positive udvikling," skriver den nye CFO og formand i Danmark.

Steinar Sønsteby styrer aktuelt også den danske Atea-afdeling med den begrundelse, at ingen andre kan gøre det lige nu.

Henrik Aamann tiltrådte som CFO i Norlys' kundeforretning den 1. september.

Her har han nu det overordnede ansvar for økonomi, indkøb, jura og faciliteter i en organisation, der er midt i en omfattende transformation.

Annonceindlæg fra Immeo

Legacy-modernisering fejler, når man ikke ved, hvad man erstatter

Mange offentlige legacy-systemer rummer kritisk forretningslogik, som ikke findes i dokumentationen, men kun i koden.

Navnenyt fra it-Danmark

Guardsix har pr. 1. maj 2026 ansat Louise Sara Baunsgaard som Global Marketing & Communications Director. Hun skal især beskæftige sig med at positionere virksomheden som et europæisk alternativ i en tid, hvor cybersikkerhed i høj grad handler om geopolitik. Hun kommer fra en stilling som Co-Founder og CMO hos Get BOB. Hun er uddannet Ba.ling.merc fra CBS og har desuden en Mini MBA i marketing. Hun har tidligere beskæftiget sig med marketing og kommunikation i ledende nordiske roller hos bl.a. Meta og Nets. Nyt job
IFS Danmark A/S har pr. 2. marts 2026 ansat Marlene Gudman som HR Business Partner. Hun skal især beskæftige sig med HR i Danmark og Norden og lede udvalgte internationale HR-projekter. Hun kommer fra en stilling som Nordic Lead HR Business Partner hos Salesforce. Hun har tidligere beskæftiget sig med international HR med fokus på udvikling af og udfordringer i HR ud fra et forretningsperspektiv. Nyt job

Marlene Gudman

IFS Danmark A/S

Rethink Cybersecurity Advisory har pr. 1. juli 2026 ansat Michael Nyboe Engelrud som Associeret Partner & Senior Advisor. Han skal især beskæftige sig med spændingsfeltet mellem Informationssikkerhed og ansvarlig AI, Governance, Risk & Compliance og IT Beredskab. Han kommer fra en stilling som Principal Management Consultant hos Devoteam A/S. Han er uddannet AI Navigatør, certificeret i AI Transformation, Crisis Management med fundament i Computer Science. Han har tidligere beskæftiget sig med Ledelse, rådgivning, Databeskyttelse og Digital transformation. Nyt job

Michael Nyboe Engelrud

Rethink Cybersecurity Advisory

Trafikstyrelsen har pr. 1. maj 2026 ansat Nihad Hodzic som IT og Digitaliseringschef. Han skal især beskæftige sig med med IT-projekter og digital transformation, herunder især det strategiske løft af Trafikstyrelsens digitale niveau. Han kommer fra en stilling som Kontorchef hos Udviklings og Forenklingsstyrelsen. Han er uddannet i statskundskab og har en lederuddannelse fra MIT Sloan, samt en igangværende Master i IT-Ledelse. Han har tidligere beskæftiget sig med IT-udvikling og større projekter på momsområdet, hvor han har ledet et projekt- og udviklingskontor. Nyt job

Nihad Hodzic

Trafikstyrelsen