Morgen-briefing: Elon Musks ven er godkendt som ny ambassadør i Danmark / Tech-professor advarer mod ukritisk AI-brug på uddannelser / Bredbåndspuljen giver tilskud til internet på 253 adresser i Danmark

Elon Musks ven er godkendt som ny ambassadør i Danmark. Tech-professor advarer mod ukritisk AI-brug på uddannelser. Bredbåndspuljen giver tilskud til internet på 253 adresser i Danmark. App til bekæmpelse af digital svindel får stor opdatering, og så er det i dag 149 år siden, at det første langdistance-telefonopkald blev gennemført

Artikel top billede

(Foto: Computerworld)

Godmorgen, venner

Det er torsdag 9. oktober, og nok engang er Computerworlds morgenbriefing landet i din indbakke.

For sidste gang i denne omgang er det Jacob Wittorff, der har udvalgt historierne i morgenens nyhedsoverblik.

I morgen bliver depechen givet videre til min gode kollega Kristoffer Ingemand.

Men lad os komme til sagen.

Dagens første historie handler om USA’s nye ambassadør i Danmark, der er venner med nogle af de mest magtfulde personer i den internationale tech-verden.

Elon Musks ven er godkendt som ny ambassadør i Danmark

USA’s nye ambassadør i Danmark er netop blevet godkendt i det amerikanske senat.

Der er tale om den amerikanske PayPal-rigmand Ken Howery, som den amerikanske præsident Donald Trump allerede udpegede til posten tidligere på året, og som nu også formelt har fået det grønne lys.

"Jeg ser frem til at repræsentere vores land og bygge videre på det stærke venskab mellem USA og Danmark," skriver den nye ambassadør i Danmark på X.

Donald Trump har tidligere gjort det klart, at Ken Howerys måske vigtigste opgave bliver at sikre amerikansk ejerskab over Grønland.

Ken Howery er tæt knyttet til både Elon Musk og Peter Thiel, som han stiftede PayPal sammen med, og han har desuden været med til at grundlægge Peter Thiels venturekapitalfond Founders Fund.

Avisen Wall Street Journal har tidligere skrevet, at Elon Musk i en periode har boet i en luksusejendom i Austin, Texas, der ejes af Ken Howery.

I Donald Trumps første embedsperiode var Ken Howery ambassadør i Sverige.

Tech-professor advarer mod ukritisk AI-brug på uddannelser

Det er nødvendigt at have de samme kritiske samtaler om kunstig intelligens, som vi lige nu har om vores brug af sociale medier.

Det siger Mikkel Flyverbom, professor på CBS og medlem af Dataetisk Råd, i Deadline på DR2.

Her advarer han mod, at vi risikerer at slippe et monster løs på de danske uddannelser, hvis institutionerne ukritisk tager chatbots som for eksempel Elon Musks Grok i brug.

”Hvis du installerer den på en professionshøjskole eller et gymnasium og tænker, at den er en god hjælp for de studerende, så har du installeret et monster, som taler og tænker på måder, der ikke matcher de værdier og det formål, som en skole i Danmark og Europa ellers måtte have,” siger han i udsendelsen.

Mikkel Flyverbom blev for nylig i Computerworlds magtundersøgelse Magt 2025 vurderet til at være den fjerde mest magtfulde it-person i Danmark.

Bredbåndspuljen giver tilskud til internet på 253 adresser i Danmark

Resultatet for bredbåndspuljen for særlige adresser med dårlig internetdækning er netop blevet offentliggjort.

Her er det muligt at søge tilskud til lokale bredbåndsprojekter, og Digitaliseringsstyrelsen oplyser, at alle 253 adresser, som har ansøgt, i år har fået tilskud.

Adresserne fordeler sig på 55 kommuner, og der er afsat 20 millioner kroner til puljen for særlige adresser.

Der er dog kun ansøgt om tilskud for 16,8 millioner kroner, og det overskydende beløb vil blive overført til bredbåndspuljens almindelige ordning, hvor det fortsat er muligt at søge om støtte.

Fristen for at indsende ansøgninger til den almindelige ordning er fredag 24. oktober 2025 klokken 12.00.

App til bekæmpelse af digital svindel får stor opdatering

Forbrugerrådet Tænks app Mit digitale selvforsvar, der er udviklet med støtte fra TrygFonden, har fået en større opdatering.

Appen, der skal hjælpe danskerne med at undgå digital svindel, har fået nyt design, flere funktioner og en række tekniske forbedringer.

Det er det digitale bureau Adapt Agency, der står bag opgraderingen.

For 149 år siden blev det første langdistanceopkald gennemført

Graham Bell gennemførte det første telefonopkald over længere afstand 9. oktober 1876.

Han ringede fra sit kontor i Kilby Street i Boston til Thomas A. Watson, der befandt sig på et kontor i Cambridge knap tre kilometer derfra, og han demonstrerede dermed for alvor telefonteknologiens potentiale.

Opkaldet fandt sted knap et halvt år efter, at Graham Bell havde gennemført verdens første telefonopkald, men her ringede han blot til Thomas A. Watson, som befandt sig i et tilstødende lokale i samme bygning.

Læses lige nu
    Computerworld Events

    Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

    Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
    Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
    Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
    Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

    It-løsninger | København Ø

    Automatisering med Copilot & Agentic AI

    Høst viden og erfaringer fra andre om, hvordan Copilot og Agentic AI i praksis kan skabe værdi og fleksibilitet i din organisation.

    Sikkerhed | Online

    Erfaringer fra frontlinjen: Sådan ændrer trusselsbilledet sig

    Kort og fokuseret digitalt event: Erfaren frontkæmper fra den digitale sikkerhedsverden giver dig overblik og konkrete anbefalinger til det aktuelle trusselsbillede.

    Andre events | Valby

    CIO Challenges: Teknologi, transformation og ledelse der flytter forretningen

    Hvordan moderniseres en it-platform uden legacy? Hvordan skaber man nye AI‑ og cloud‑drevne forretningsmodeller – uden at miste medarbejdere eller brugere undervejs? På CIO Challenges 2025 får du hands‑on erfaringer fra fire danske CIO’er, der...

    Se alle vores events inden for it

    Navnenyt fra it-Danmark

    Netip A/S har pr. 19. august 2025 ansat Marck Stadel Klaris som Datateknikerelev ved netIP's kontor i Herning. Nyt job
    Norriq Danmark A/S har pr. 1. september 2025 ansat Søren Vindfelt Røn som Data & AI Consultant. Han skal især beskæftige sig med at effektivisere, planlægge og implementere innovative, digitale løsninger for Norriqs kunder. Han kommer fra en stilling som Co-founder & CMO hos DrinkSaver. Han er uddannet Masters of science på Københavns IT-Universitet. Nyt job

    Søren Vindfelt Røn

    Norriq Danmark A/S

    Industriens Pension har pr. 3. november 2025 ansat Morten Plannthin Lund, 55 år,  som it-driftschef. Han skal især beskæftige sig med it-drift, it-support og samarbejde med outsourcingleverandører. Han kommer fra en stilling som Head of Nordic Operations Center hos Nexi Group. Han er uddannet HD, Business Management på Copenhagen Business School. Han har tidligere beskæftiget sig med kritisk it-infrastruktur og strategiske it-projekter. Nyt job

    Morten Plannthin Lund

    Industriens Pension

    Adeno K/S har pr. 22. september 2025 ansat Steen Riis-Petersen som ServiceNow Expert. Han kommer fra en stilling som Senior Manager hos Devoteam A/S. Nyt job