Fejl truer Linux-servere

Redhat gav oplysninger om sikkerhedshul i Linux før de andre Linux-firmaer havde rettelsen klar.

indhold

Flere sites er sårbare overfor hackerangreb, efter at der er blevet fundet et sikkerhedshul i de mest brugte FTP-server-programmer til Linux. Situationen er endda blevet værre, da Linux-firmaet Redhat offentliggjorde oplysninger om sikkerhedshullet, inden de andre Linux-firmaer havde udviklet en rettelse af problemerne.

Alle Linux-firmaerne samarbejder med sikkerhedsorganisationen CERT, så advarsler og rettelser til brugerne bliver publiceret samtidigt. Men Redhat kom ved en fejltagelse til at sende advarsel og rettelse til brugerne ud tidligere end aftalt, skriver Securityfocus.com. Redhat har undskyldt overfor de øvrige Linux-firmaer.

Sikkerhedshullet findes i alle versioner af wu-FTP, og denne software følger med de fleste store Linux-distributioner, blandt andet Redhat, SuSE og Mandrake. Ved at udnytte sikkerhedshullet kan hackere få kontrol over alle filer, som ligger på en FTP-server, hvis hackeren vel at mærke kan logge ind på serveren. Men de fleste FTP-servere tillader anonymt login, så derfor er de sårbare over for angreb.




Brancheguiden
Brancheguide logo
Opdateres dagligt:
Den største og
mest komplette
oversigt
over danske
it-virksomheder
Hvad kan de? Hvor store er de? Hvor bor de?
Targit A/S
Udvikling og salg af software til business intelligence.

Nøgletal og mere info om virksomheden
Skal din virksomhed med i Guiden? Klik her

Kommende events
Computerworld Cloud & AI Festival 2025

Med den eksplosive udvikling indenfor cloud & AI er behovet for at følge med og vidensdeling større end nogensinde før. Glæd dig til to dage, hvor du kan netværke med over 2.400 it-professionelle, møde mere end 50 it-leverandører og høre indlæg fra +90 talere. Vi sætter fokus på emner som AI; infrastruktur, compliance, sikkerhed og løsninger for både private og offentlige organisationer.

17. september 2025 | Læs mere


IT og OT i harmoni: Sikring uden at gå på kompromis med effektiviteten

IT og OT smelter sammen – men med risiko for dyre fejl. Få metoder til sikker integration med ERP, kundesystemer og produktion. Tilmeld dig og få styr på forskellene og faldgruberne.

24. september 2025 | Læs mere


NIS2: Vi gør status efter tre måneder og lærer af erfaringerne

Vær med, når vi deler oplevelser med implementering af NIS2 og drøfter, hvordan du undgår at gentage erfaringerne fra GDPR – og særligt undgår kostbar overimplementering.

30. september 2025 | Læs mere