Hurtig reference ved hånden

Quick Cards er referenceark, som giver præcis information, når man har behov for det. Et belgisk website har samlet en lang række gode referenceark, som dækker lige fra webdesign til C++-klassebiblioteker.

PDF-dokumentation

Reference er godt at have i nærheden, når man koder, programmerer eller konfigurerer et eller andet. Nogle gange kan et komma fra eller til faktisk betyde alverden, og der er jo en grænse for, hvor meget der kan gemmes på bunden af hjernekisten.

Håndbøger kan være udmærkede, men de koster, og bøger har det med at forsvinde fra kontoret og hjem på kollegernes private hylder. Her kommer det belgiske website The Quick Reference Site ind i billedet.

The Quick Reference Site indeholder en hel del udviklingsmæssig dokumentation i form af PDF-filer, og hittet er sitets fortegnelse over Quick Reference Cards, eller referenceark på almindelig dansk. I modsætning til håndbøger er de helt gratis, og en anden fordel ved arkene er, at man kan printe et nyt, når det gamle er blevet for æseløret og kaffeplettet. Ikke særligt miljøvenligt, måske, men så kan man få aflad ved at slukke for sin skærm, før man går hjem fra kontoret fredag eftermiddag.


Et lille udsnit af VisiBone's gigantiske HTML- og CSS-referenceark. Det er mest læsbart på farveprint i A3-format, men sort-hvid går også.

Arkene er opdelt i kategorierne Web og XML, Delphi, Ada, C og C++, Perl, Linux og Unix samt UML. Indenfor første kategori skal VisiBone Web Designer's HTML Card fremhæves. Det er fire store ark, som skal printes ud i A3 - og gerne farve, hvis man har denne mulighed til rådighed. De fire ark opstiller HTML-elementer og CSS-egenskaber i HTML4.01 og XHTML1.0, og de er gode at have ved hånden, når man har glemt den præcise syntaks.

Et andet rigtigt godt ark i denne kategori er XSLT and XPath Quick Reference, som er en noget kompakt, men dækkende beskrivelse af elementerne i XML-transformeringssproget XSLT.

I denne kategori findes også et JSP Syntaks-ark fra Sun og en JSP Quick Reference fra Allaire.

I kategorierne C og C++ finder man kun to ark, som henholdsvist gennemgår ANSI C og C++'s Standard Template Library med gode eksempler på anvendelsen.

Også bøger

Resten af arkene beskæftiger sig med Perl, Apache og Unix. Perl-arket gennemgår mod_perl-modulet til Apache-webserveren, og det skulle være et ekstra populært ark ifølge websitet. Apache-arket lægger mest vægt på syntaksen af de mange muligheder i Apaches konfigurationsfiler, og det er jo en del nemmere at have med at gøre end at skulle hoppe rundt i Apache-dokumentationen.

Linux- og Unix-sektionen henvender sig til den lidt mere nørdede afdeling, med ark til TeX, vi, Emacs og CVS. Et Linux-sikkerhedsark gennemgår mange sikkerhedsaspekter ved Linux, og selv om man selvfølgelig ikke bliver sikkerhedsekspert af at kigge på de to ark, så kan det være godt som checkliste. Et sidste ark gennemgår diverse Unix-kommandoer.


Et lille trick til udskrivning af referencearkene er at afkrydse de to krydsbokse "Shrink oversized pages to paper size" og "Expand small pages to paper size" i PDF-læserens udskriftsdialog - så klares problemerne med forskellige størrelser på amerikanske og europæiske parpirformater.

Et referenceark, som glimrer ved sit uforklarlige fravær fra det belgiske site, er Danny Goodmans uundværlige JavaScript-reference, som ingen web-udvikler bør være foruden. Den består af 14 ark, som lister objekter og metoder i JavaScript fordelt på browsere, så man kan klare sig igennem kompabilitetsproblemerne ved de mange forskellige JavaScript-implementeringer.

Udover referenceark indeholdet The Quick Reference Site også en række links til bøger i PDF-format. Her findes en del glimrende materiale, og specielt skal Bruce Eckels Java-bog Thinking In Java nævnes. Selv om bogen er gratis, regnes den af mange for et rent mesterværk i genren. Den er nok dyrere at printe ud end at købe i en boghandel, men hvis man skal i gang med at lære Java, er det utroligt praktisk at have den på maskinen, så man hurtigt kan slå de dunkle punkter op.

Læses lige nu

    KMD A/S

    E2E Tester

    Fyn

    Red Barnet

    IT Infrastructure Architect

    Københavnsområdet

    Statens IT

    IT-projektleder hos Statens It

    Midtjylland

    Ringkjøbing Landbobank – Nordjyske Bank

    Forretningsudvikler til procesoptimering

    Midtjylland

    Navnenyt fra it-Danmark

    Pentos har pr. 2. juni 2025 ansat Erik Ebert som Country Manager. Han skal især beskæftige sig med udvidelsen af Pentos til Danmark og Norden. Det kræver bl.a. etablering af et lokalt leverance team og SAP Partnerskab. Han kommer fra en stilling som Senior Director hos Effective People. Han har tidligere beskæftiget sig med HR systemer baseret på SAP SuccessFactors hos en række danske større og mellemstore virksomheder. Nyt job

    Erik Ebert

    Pentos

    Immeo har pr. 16. marts 2026 ansat Honey Arora som Senior Manager. Han kommer fra en stilling som Data Product Owner hos Centrica Energy. Nyt job

    Honey Arora

    Immeo

    Netip A/S har pr. 1. marts 2026 ansat Maria Lyng Refslund som Marketing Project Manager ved netIP Herning. Hun kommer fra en stilling som Marketing Project Manager hos itm8. Nyt job