Overvågning af computere og netværk

Hvis systemet driller med meddelelser om knappe ressourcer eller er der for mange hardware-interrupts, kan man med fordel bruge programmet Performance Monitor. Som administrator kan man bruge programmet til at overvåge og samle information om servere eller arbejdsstationer på netværket. Vi har taget et første kig på værktøjet, og det er heldigvis ret let at finde rundt i.

Tællere

Nogle af de mest nyttige værktøjer for en administrator af Windows 2000, Windows XP eller Windows NT er de administrative værktøjer. De findes heldigvis allerede i styresystemerne - dog skal man have installeret Service Pack 3 på Windows NT. I denne artikel kigger vi nærmere på værktøjet Performance Monitor, som er meget brugbart, når der er problemer med serveren eller arbejdsstationen. Hvis systemet driller med meddelelser om knappe ressourcer eller der er for mange hardware-interrupts, så kan man bruge Performance Monitor til at finde ud af, om en arbejdsstation mangler RAM eller om der er tale om andre problemer.

For at udføre nogle af overvågningsopgaverne kræver det, at man har administratorrettigheder på det pågældende system.

I Windows 2000 finder man Performance Monitor ved at klikke Start > Kontrolpanel > Administration > Ydeevne. Når der er klikket på Ydeevne, og efterfølgende på Systemovervågning i venstre side af vinduet, vil man se vinduet MMC (Microsofts Management Console), som ser således ud:

Via MMC har man adgang til de administrative værktøjer, som kan bruges til at administrere og overvåge netværk, computere, tjenester og andre systemkomponenter.

For at kunne arbejde med værktøjet skal man placere markøren i den højre side af vinduet. Herfra kan man vælge hvilke hændelser, der skal overvåges, og hvorfra. Ydelseslogger indeholder funktioner til logføring af data fra tællere og hændelser. Tællerlogføringen bruges til at registrere data om brug af hardware og systemtjenesters aktiviteter fra en eller flere computere.

En tæller tilføjes ved at højreklikke i højre side af vinduet og vælge Tilføj tællere. Man kan for eksempel overvåge processorens forbrug eller det gennemsnitlige antal afbrydelser (hardware-interrupts) pr. sekund. Der skal dog ikke tilføjes for mange tællere, da det så bliver svært at følge med i overvågningen i real-time.

Logføring

Når en af tællerne er markeret, kan man klikke på knappen Forklaring, og derefter vil en boks poppe op.

Boksen indeholder en grundig forklaring af, hvilken hændelse denne tæller viser, og det er derfor rimeligt nemt at finde ud af, hvilke tællere man har behov for at overvåge.

Når man for eksempel installerer en SQL-server, så vil applikationen selv tilføje aktiviteter, som kan overvåges, til Performance Monitoren. Dette gælder for de fleste applikationer, uanset om de er Microsoft-produkter eller ej.

Man kan også vælge at bygge sit eget standardsæt af tællere, som man skal bruge hver gang men overvåger computere. Dette gøres ved at vælge de tællere, som skal være standard, og derefter højreklikke i højre side af vinduet og vælge Gem som.

For at indsamle eller overvåge information fra standardsættet, skal man vælge Performance Logs and Alerts fra venstre side af vinduet, og derefter vælge sættet. Her findes der også et eksempel på en sådan logfil, som man kan starte og stoppe for at observere effekterne.

Logføringen kan ske manuelt ved at højreklikke på logfilen og vælge henholdsvis Start eller Stop. Hvis et problem altid opstår på samme tidspunkt, for eksempel når der tages back-up om søndagen, så kan man indstille systemovervågningen til at starte og stoppe netop på dette bestemte tidspunkt. Dette gøres ved at højreklikke på logfilen og vælge Egenskaber > Tidsplan. Logføring kan også foretages på et bestemt tidspunkt hver dag. Registrerede data kan vises ved brug af vinduet Systemovervågning. Data kan også eksporteres til et regnearksprogram eller en database.

Man kan angive, at der skal vises en besked på tælleren, når tællerens værdi for eksempel overstiger en bestemt indstilling. Beskeden kan blandt andet være at et bestemt program aktiveres eller at en logfil startes.

Som i alle andre Microsoft-programmer findes der en masse hjælpe-filer, og de mange muligheder for Performance Monitor er grundigt beskrevet.

Læses lige nu

    Event: Computerworld Summit 2026 - Aarhus

    Digital transformation | Aarhus C

    Styrk din digitale strategi med konkret brug af AI og ny teknologi. Mød 200 it-professionelle, få indsigter, løsninger og netværk på én dag. Computerworld Summit i Aarhus viser hvordan teknologi skaber forretningsværdi – her og nu.

    21. april 2026 | Gratis deltagelse

    Navnenyt fra it-Danmark

    Netip A/S har pr. 1. november 2025 ansat Christian Homann som Projektleder ved netIP's kontor i Thisted. Han kommer fra en stilling som Digitaliseringschef hos EUC Nordvest. Han er uddannet med en Cand.it og har en del års erfaring med projektledelse. Nyt job

    Christian Homann

    Netip A/S

    EG Danmark A/S har pr. 1. december 2025 ansat Søren Jermiin Olesen som Senior Product Manager. Han skal især beskæftige sig med finans- og debitorstyring i det offentlige med ansvar for økonomistyringssystemet EG ØS Indsigt. Han kommer fra en stilling som Product Manager hos KMD A/S. Han er uddannet Cand. oecon. Han har tidligere beskæftiget sig med økonomi bl.a. i Aarhus Kommune og været med til at udvikle NemØkonom før og efter salget til KMD. Nyt job

    Søren Jermiin Olesen

    EG Danmark A/S

    Netip A/S har pr. 1. november 2025 ansat Nikolaj Vesterbrandt som Datateknikerelev ved netIP's afdeling i Rødekro. Han er uddannet IT-supporter ved Aabenraa Kommune og videreuddanner sig nu til Datatekniker. Nyt job