Microsoft luger ud

For første gang i 25 år vil Microsoft stoppe med at skrive nye programmer og opdateringer. Nu skal der nemlig ryddes op i de eksisterende programmer.

nyhed

Microsoft vil holde omkring en måneds pause med at udvikle nye opdateringer og programmer. Der skal simpelthen ryddes op, og alle nuværende programmer fra styresystemer til værktøjer, opdateringer og service packs skal efterses for fejl og mangler.

Det er første gang i 25 år, at Microsoft stopper med at udvikle ny kode. Oprydningen er en del af Microsofts nye strategi om at forbedre sikkerheden i firmaets produkter.

Udviklingsholdet bag den næste version af Windows er allerede gået i gang med at luge ud, mens holdene bag Office-pakken og .Net er ved at forberede oprydningen. Resten forventes at gå i gang i løbet af de næste par måneder.

Michael Silver, en analytiker fra Gartner, udtaler, at udviklingspausen måske vil få dårlig indflydelse på Microsofts udviklingsprogram. Han forventer, at der vil komme forsinkelserne på udgivelsen af service packs. Især er opdateringer og service packs til Windows XP i risiko for at blive forsinket.

Læses lige nu

    Annonce

    Region Midtjylland

    It-supporter til Regionshospitalet Horsens

    Midtjylland

    Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

    SAP-medarbejder til Roller & Autorisationer i Forsvarets Cyberdivision

    Københavnsområdet

    Akademikernes A-kasse

    IT-sikkerhedsansvarlig til Akademikernes A-kasse

    Københavnsområdet

    Navnenyt fra it-Danmark

    Netip A/S har pr. 1. september 2026 ansat Michelle Sørensen som Operation Coordinator ved netIP's kontor i Hernng. Hun kommer fra en stilling som Koordinator hos Norlys koncernen. Nyt job

    Michelle Sørensen

    Netip A/S

    Elbek & Vejrup A/S har pr. 1. august 2026 ansat Nathalie Kajberg Knudsen som Supportkonsulent i Evita/Forsyning. Hun skal især beskæftige sig med support af Evita/Forsyning samt bidrage til videreudviklingen af supportsetup på Evita og Appia. Hun kommer fra en stilling som support indenfor Kundeadministration og Afregning hos KMD Easy Energy. Hun har tidligere beskæftiget sig med kørselskoordinering og kørselsledelse hos FKS Slamson og Godik. Nyt job

    Nathalie Kajberg Knudsen

    Elbek & Vejrup A/S

    Lars Erik Larsen, it-arkitekt hos Jyske Bank, har pr. 29. juni 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i softwarekonstruktion på Aarhus Universitet via It-vest – samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

    Lars Erik Larsen

    Jyske Bank