Microsoft luger ud

For første gang i 25 år vil Microsoft stoppe med at skrive nye programmer og opdateringer. Nu skal der nemlig ryddes op i de eksisterende programmer.

nyhed

Microsoft vil holde omkring en måneds pause med at udvikle nye opdateringer og programmer. Der skal simpelthen ryddes op, og alle nuværende programmer fra styresystemer til værktøjer, opdateringer og service packs skal efterses for fejl og mangler.

Det er første gang i 25 år, at Microsoft stopper med at udvikle ny kode. Oprydningen er en del af Microsofts nye strategi om at forbedre sikkerheden i firmaets produkter.

Udviklingsholdet bag den næste version af Windows er allerede gået i gang med at luge ud, mens holdene bag Office-pakken og .Net er ved at forberede oprydningen. Resten forventes at gå i gang i løbet af de næste par måneder.

Michael Silver, en analytiker fra Gartner, udtaler, at udviklingspausen måske vil få dårlig indflydelse på Microsofts udviklingsprogram. Han forventer, at der vil komme forsinkelserne på udgivelsen af service packs. Især er opdateringer og service packs til Windows XP i risiko for at blive forsinket.

Læses lige nu

    Event: Platform X 2026: Forretning, teknologi og transformation

    It-løsninger | København V

    Mød verdens stærkeste og mest effektive platforme der driver den digitale transformation samlet i København - og dyk ned i den nyeste teknologi.

    27 maj 2026 | Gratis deltagelse

    Navnenyt fra it-Danmark

    netIP har pr. 20. januar 2026 ansat Mikkel Lykke Petersen som Datateknikerelev ved netIP Thisted/Aalborg. Han er uddannet håndværker og har arbejdet som både montør, mekaniker, tømrer og tagdækker. Nyt job
    Renewtech ApS har pr. 1. februar 2026 ansat Mads Linné Kaasgaard, 31 år,  som Marketing Specialist. Han skal især beskæftige sig med med at løfte Renewtechs brand og kommunikation yderligere ud globalt. Han kommer fra en stilling som Marketing Manager hos Induflex A/S. Han er uddannet fra Aalborg Universitet og har en Cand. Merc. i Sprog & International Virksomhedskommunikation. Nyt job

    Mads Linné Kaasgaard

    Renewtech ApS

    Netip A/S har pr. 1. februar 2026 ansat Henrik Mejnhardt Nielsen som ny kollega til Product Sales Teamet i Herlev. Han kommer fra en stilling som Business Development Manager hos Arrow. Nyt job
    Netip A/S har pr. 1. marts 2026 ansat Ajanta Holland Christensen som Sales Manager ved netIP's kontor i Aarhus. Han kommer fra en stilling som Account Manager hos Orange Cyberdefense. Nyt job