PBS-problemer smider Robbie-fans ud af køen

Endnu engang er Billetlugen.dk blevet ramt af et kortvarigt nedbrud af forbindelsen til PBS netop som presset var allerstørst. Det betyder, at flere kunder ikke har været i stand til at gennemføre net-betalinger.

Robbie Williams-fans er i løbet af eftermiddagen blevet smidt ud af online-køen til sangerens to sommerkoncerter på grund af manglende kontakt til PBS, melder E-Billetter, der står bag Billetlugen.dk.

- PBS har været nede i en halv time ved 1330-tiden, hvor betalingerne ikke har kunnet cleares, og jeg kan ikke afvise, at nogle af de ventende blev ramt, inden vi fik grebet ind, siger Jeppe Michael Jensen, direktør i E-Billetter.

Skred straks til handling

Han understreger dog, at E-Billetter skred til handling straks det stod klart, at forbindelsen til PBS var afbrudt. Det betød nemlig, at folk ikke kunne betale over nettet - nogle efter at have ventet i timevis på nettet.

- Men vi fik grebet ind hurtigt, så vi kunne holde de ventende hen i kø-systemet, der ligger foran billet-systemet. Efter en halv time var vi up and running, siger Jeppe Michael Jensen.

Afbrydelsen til PBS giver ekko af hændelsesforløbet under forårets net-billetsalg til en Bruce Springsteen-koncert i Forum i København.

Her blev flere tusinder danskere smidt ud af systemet på grund af en mislykket sikkerhedsopdatering, som PBS forsøgte af gennemføre hos Dibs, der håndterer den praktiske side af netbetalinger for 1.500 af landets netbutikker.

Jeppe Michael Jensen betegner efterspørgslen på en billet til Robbie Williams-koncerten som "enorm" og større end efterspørgslen på U2-billetter, der ellers fik hele Billetlugen.dk til at gå i knæ.

- Vores callcenter har for eksempel alene i løbet af formiddagen fået mere end 200.000 opkald, siger han.

- Vi har haft nogle mindre nedbrud, og det er ikke helt tilfredsstillende. Men der er altså også massivt pres på systemet, siger han.




Brancheguiden
Brancheguide logo
Opdateres dagligt:
Den største og
mest komplette
oversigt
over danske
it-virksomheder
Hvad kan de? Hvor store er de? Hvor bor de?
Advania Danmark A/S
Hardware, licenser, konsulentydelser

Nøgletal og mere info om virksomheden
Skal din virksomhed med i Guiden? Klik her

Kommende events
Computerworld Cyber Briefing

Computerworld giver dig hver måned 30 minutter med de nyeste cybertrusler, konkrete angreb og brugbare råd. Få indsigt i AI og sikkerhed, compliance, risikovurdering og forsvarsstrategier. Tilmeld dig næste Cyber Briefing nu.

14. august 2025 | Læs mere


Cyber Security Summit 2025: Her er truslerne – og sådan beskytter du dine kritiske data

Deltag og få værktøjer til at beskytte din virksomhed mod de nyeste cybertrusler med den rette viden og teknologi.

19. august 2025 | Læs mere


Cyber Security Summit 2025 i Jylland

Deltag og få værktøjer til at beskytte din virksomhed mod de nyeste cybertrusler med den rette viden og teknologi.

21. august 2025 | Læs mere