Kort nyt fra it-verdenen

LD sælger ud af Danionics. Vodafone dropper Manchester United. Steria har stor fremgang på omsætningen.

LD sælger ud af Danionics

Lønmodtagerens Dyrtidsfond har solgt ud af sine aktier i den fynske batteriproducent Danionics, hvor fonden ellers på et tidspunkt var storaktionær. LD ejer nu under fem procent af aktierne i det kriseramte selskab, men afviser, at der er dramatik. Udsalget skyldes blot den løbende porteføljepleje, meddeler selskabet.

Vodafone dropper Manchester United

Mobilgiganten Vodafone stopper det fire-årige kæmpesponsorat af fodboldholdet Manchester United til næste forår. Selskabet har været hovedsponsor siden 2000 i en aftale, der har sikret fodboldklubben 100 millioner kroner om året. Fodboldklubben har allerede indledt forhandlinger med flere mulige stor-sponsorer.

Steria har stor fremgang på omsætningen

Franske Steria melder om fremgang på omsætningen på 21,2 procent i årets første ni måneder i forhold til sidste år. Samlet har selskabets omsat for 6,4 milliarder kroner i årets første ni måneder. Selskabet oplyser intet om indtjeningen i perioden.

Læses lige nu

    Annonce

    Operate Technology A/S

    PHP-udvikler til open-source platforme

    Københavnsområdet

    Capgemini Danmark A/S

    Open Application (Denmark)

    Københavnsområdet

    LB Forsikring

    Senior Software Engineer - Digital Enablement

    Københavnsområdet

    Forsvarets Efterretningstjeneste

    Critical Operations Technicians (ITI) søges til FE’s nye datacentre

    Københavnsområdet

    Event: SAP Excellence Day 2027

    It-løsninger | Online og København

    Oplev stærke cases og de nyeste muligheder med SAP, fysisk eller online.

    9. februar 2027 | Gratis deltagelse

    Navnenyt fra it-Danmark

    LCG har pr. 1. september 2026 ansat Thomas Wong, 47 år,  som Director of Cyber & Risk Advisory. Han skal især beskæftige sig med Ansvar for at udvikle LCG’s rådgivning inden for cybersikkerhed, cyberrisiko og GRC. Han kommer fra en stilling som VP of security hos Atea. Nyt job
    Arctic Wolfs Network har pr. 1. september 2026 ansat Victor Dohlmann som Sales Director for Nordics. Nyt job

    Victor Dohlmann

    Arctic Wolfs Network

    Netip A/S har pr. 17. august 2026 ansat Jesper U. Sørensen som Seniorkonsulent ved netIP's kontor i Esbjerg. Han kommer fra en stilling som Chief Technology Officer hos NetSec ApS, hvor han også var partner. Nyt job
    Norriq Danmark A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Ida Laursen som Junior Consultant. Hun skal især beskæftige sig med at understøtte vores konsulenter med praktiske og analytiske opgaver på diverse kundeprojekter. Hun kommer fra en stilling som Webassistent hos PWT Group A/S. Hun er uddannet bachelor i International Virksomhedskommunikation og er i gang med en kandidat i IT-ledelse. Hun har tidligere beskæftiget sig med kommunikation og webindhold. Nyt job

    Ida Laursen

    Norriq Danmark A/S