Sikker XML fra W3-konsortiet

World Wide Web-konsortiet har færdiggjort standard for sikkerhed i forbindelse med XML.

Indhold

World Wide Web-konsortiet (W3C) har sammen med IETF (Internet Engineering Task Force) lagt sidste hånd på specifikationen XML Signature, som skal øge sikkerheden omkring XML-data. XML Signature giver mulighed for at signere XML-dokumenter og sikre dokumenternes autenticitet og integritet. Samtidig fungerer specifikationen som en basis for sikkerhedsarkitekturer, som andre kan bygge videre på.

W3C's topchef, Tim Berners-Lee, udtaler at XML Signature er en vigtig byggesten på hvilken webtjenester med højere sikkerhed kan skabes. Standarden gør det muligt at udføre alle mulige slags betroede transaktioner, forsætter Berners-Lee.

XML Signature er den første af tre sikkerhedsrelaterede XML-standarder. De to andre standarder, som endnu ikke er færdiggjort, er XML Encryption og XML Key Management. XML Encryption skal standardisere kryptering af XML-data, og XML Key Management er en standard for, hvorledes XML-applikationer kan tilgå de nøgler, som er nødvendige for at kunne underskrive og kryptere data.

XML Signature er den første standard, som formelt er udviklet sammen med IETF. Standarden er færdig for W3C's vedkommende, mens den skal igennem IEFT's ratificeringsproces, før den er godkendt i dette forum.

W3C's pressemedelelse kan læses på konsortiets website.

Læses lige nu

    Event: Computerworld Cloud & AI Festival 2026

    Digital transformation | Ballerup

    Eksplosiv udvikling i cloud og AI kræver overblik og viden. Computerworld samler 3.000 it-professionelle, 70+ leverandører og 120+ talere om AI, infrastruktur, data, compliance og sikkerhed. To dage med viden og netværk. Tilmeld dig nu.

    16 & 17 september 2026 | Gratis deltagelse

    Navnenyt fra it-Danmark

    Renewtech ApS har pr. 15. marts 2026 ansat Jouni Salo som Account Manager for Sverige. Han skal især beskæftige sig med med at styrke Renewtechs nordiske tilstedeværelse med fokus primært på det svenske marked. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos GoGift. Han har tidligere beskæftiget sig med udvikling af salgsaktiviter og kunderelationer på tværs af flere markeder. Nyt job

    Jouni Salo

    Renewtech ApS

    Renewtech ApS har pr. 15. marts 2026 ansat Per Forberg som Account Manager for Sustainable Relations. Han skal især beskæftige sig med etablere nye partnerskaber med henblik på ITAD og sourcing kontrakter med hostingvirksomheder og strategiske slutbrugere. Han kommer fra en stilling som Nordic Key Account Manager hos Tesa. Han er uddannet hos Lund University og har en MBA i Management. Han har tidligere beskæftiget sig med at styrke salgsaktiviteter og partnerskaber på tværs af nordiske markeder. Nyt job

    Per Forberg

    Renewtech ApS

    Pentos har pr. 2. juni 2025 ansat Erik Ebert som Country Manager. Han skal især beskæftige sig med udvidelsen af Pentos til Danmark og Norden. Det kræver bl.a. etablering af et lokalt leverance team og SAP Partnerskab. Han kommer fra en stilling som Senior Director hos Effective People. Han har tidligere beskæftiget sig med HR systemer baseret på SAP SuccessFactors hos en række danske større og mellemstore virksomheder. Nyt job

    Erik Ebert

    Pentos

    Mohamed El Haddaoui, er pr. 7. april 2026 ansat hos Dafolo A/S som IT-systemudvikler. Han skal især beskæftige sig med udviklingsopgaver relateret til Brugerklubben SBSYS. Han er nyuddannet datamatiker og har erfaring med udvikling af REST API'er og integreret databaser. Nyt job

    Mohamed El Haddaoui

    Dafolo A/S