iPod årets mærkevare i USA

Som mærkevare er ingen ved siden af eller over Apples iPod, der af magasinet USA Today er blevet udnævnt til årets mærkevare 2005. Seks ud af de 10 bedste brands er fra it-verdenen.

Apples dundrende succes, MP3-afspilleren iPod, er blevet så kendt, at magasinet USA Today uden tøven har kåret apparatet til årets mærkevare for 2005.

Listen over årets mærkevarer viser tydeligt, at teknologi er langt fremme i folks bevidsthed. Seks ud af de 10 bedste mærkevarer stammer nemlig fra teknologiverdenen.

Google kommer ind på andenpladsen, og på Top 10 finder man også eBay, Amazon.com, DVR og Yahoo.

Bedst placerede ikke-teknologifænomen er såmænd tv-stjernen Oprah Winfrey, der som mærkevare er nummer tre i USA.

USA Today forudser, at Google bliver årets mærkevare i 2006 med førnævnte tv-stjerne på andenpladsen og eBay på tredjepladsen.

I 2006 ventes iPod at falde til femtepladsen.




Brancheguiden
Brancheguide logo
Opdateres dagligt:
Den største og
mest komplette
oversigt
over danske
it-virksomheder
Hvad kan de? Hvor store er de? Hvor bor de?
Targit A/S
Udvikling og salg af software til business intelligence.

Nøgletal og mere info om virksomheden
Skal din virksomhed med i Guiden? Klik her

Kommende events
Cyber Security Summit 2025: Her er truslerne – og sådan beskytter du dine kritiske data

Deltag og få værktøjer til at beskytte din virksomhed mod de nyeste cybertrusler med den rette viden og teknologi.

19. august 2025 | Læs mere


Cyber Security Summit 2025 i Jylland

Deltag og få værktøjer til at beskytte din virksomhed mod de nyeste cybertrusler med den rette viden og teknologi.

21. august 2025 | Læs mere


AI i det offentlige: Potentiale, erfaringer og krav

Hør erfaringerne med at anvende AI til at transformere og effektivisere processer i det offentlige – og med at sikre datakvalitet, governance og overholdelse af retningslinjer.

27. august 2025 | Læs mere