Nedtur trods rekordsalg af digitalt musik

Aldrig nogensinde er der blevet solgt så meget musik via nettet som i 2005. Alligevel er musikbranchen bekymret. Faldet i cd-salg er nemlig så stort, at der samlet bliver solgt mindre musik end tidligere.

Kraftig stigning i salget af netmusik har ikke været nok til at rette op på en generel nedgang i musiksalget i 2005, skriver Financial Times.

Salget af netmusik steg i 2005 med ikke mindre end 194 procent til 352 millioner solgte musiknumre, viser tal fra konsulenthuset Nielsen Soundscan.

Samtidig steg salget af digitale album med 66 procent til 16,2 millioner solgte eksemplarer.

Samlet fald

Disse stigninger er store nok til at give enhver direktør blankt øjne af lykke.

Men sådan ser det ikke ud i musikbranchen, hvor det samlede salg af såvel digitale numre som cd'er faldt med 3,9 procent.

Faldet skyldes, at nedturen i det globale salg af cd'er fortsatte i 2005 efter en mindre stigning af cd-salget i 2004.

Dermed er der dømt fuldt stop for den spirende optimisme i musikbranchen, der ellers for nylig fik næring af et flot salg i fjerde kvartal af både Warner Music og EMI - ikke mindst af netmusik.

Den kraftige stigning i salget af digitale musikfiler via nettet tog for alvor fart med Apples iTunes Music Store, der på få måneder rundede 100 millioner solgte numre.

Det fik for alvor resten af musikbranchen til at få øjnene op for de muligheder, der ligger i at sælge digital musik via nettet.




Brancheguiden
Brancheguide logo
Opdateres dagligt:
Den største og
mest komplette
oversigt
over danske
it-virksomheder
Hvad kan de? Hvor store er de? Hvor bor de?
KEYBALANCE A/S
Udvikling og salg af økonomisystemer samt CRM og MPS. Systemer til blandt andet maskinhandlere, vvs-branchen, vognmænd, låsesmede,handelsvirksomheder

Nøgletal og mere info om virksomheden
Skal din virksomhed med i Guiden? Klik her

Kommende events
Cyber Security Summit 2025: Her er truslerne – og sådan beskytter du dine kritiske data

Deltag og få værktøjer til at beskytte din virksomhed mod de nyeste cybertrusler med den rette viden og teknologi.

19. august 2025 | Læs mere


Cyber Security Summit 2025 i Jylland

Deltag og få værktøjer til at beskytte din virksomhed mod de nyeste cybertrusler med den rette viden og teknologi.

21. august 2025 | Læs mere


AI i det offentlige: Potentiale, erfaringer og krav

Hør erfaringerne med at anvende AI til at transformere og effektivisere processer i det offentlige – og med at sikre datakvalitet, governance og overholdelse af retningslinjer.

27. august 2025 | Læs mere