Traen lander ESDH-kontrakt
It-virksomheden Traen har sikret sig positionen som leverandør af elektronisk sags- og dokumenthåndtering (ESDH) i endnu en af landets kommende storkommuner. Traen skal via den fællesoffentlige FESD-rammeaftale leverer en ESDH-løsning til 1.000 brugere i den kommende storkommune med Svendborg som centrum.
Gode råd om it-sikkerhed
Syv danske it-organisationer - Dansk it, DK-CERT, Finansrådet, ITEK, IT-Brancheforeningen, Prosa og TDC - er blevet enige om en fælles anbefaling til sikring af computere og har udgivet i alt 15 sikkerhedsråd. I rækken af råd anbefaler de syv organisationer blandt andet, at man anvender et antivirusprogram, en webbrowser og et styresystem med automatisk opdatering, at man er opmærksom, når man åbner filer og ellers bruger sin sunde fornuft. Se rådene på www.netsikkernu.dk og www.it-borger.dk
Ny generation Mindstorms fra LEGO
Consumer Electronics Show i Las Vegas blev stedet, hvor LEGO præsenterede den nyeste generation af sit robotsystem Mindstorms. Den nye version lyder navnet NXT selvom den reelt er tredje generation. Grunden er, at den udviklet fra bunden og er baseret på en 32-bit-processor frem for forgængerens 8-bit-processor. Den kan programmeres fra såvel en Mac som en pc, og der er mulighed for fjernstyring via Bluetooth.
Hver anden kommune vil låne it-penge
Cirka halvdelen af landets kommende 98 kommuner har søgt om at låne penge til sammenlægningerne af primært it-systemer. Kommunerne har søgt om samlet 1,5 milliarder kroner i en pulje på en milliard kroner, der er nedsat efter aftale mellem regeringen og Kommunernes Landsforening. Ifølge DK-Nyt topper Frederikssund Kommune listen med en ansøgning om 118 millioner kroner.